Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama


22 Mayıs 2020 Cuma 15:15
Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama

Volkswagen’in yeni nesil Golf modeli için Instagram’da paylaştığı ırkçı bir reklam oldukça büyük tepki topladı. VW, skandal Golf reklamı üzerine siyahi insanlardan ve kamuoyundan özür diledi.

Volkswagen’den skandal Golf reklamı

Dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden Volkswagen, sosyal medyada yayınladığı yeni Golf modeli reklamıyla beraber tartışmaların ana gündemi haline geldi. Instagram ve Twitter‘da paylaşılan skandal Golf reklamı tepkilerin üzerine yayından kaldırıldı.

Yeni Golf modeli için yayınlanan reklamda işaretçi olarak kullanılan beyaz bir el, Golf’ün yanındaki siyahi insanı kafasından tutarak otomobilden uzaklaştırma hareketi yapıyor.

volkswagen skandal golf reklamı

Bunun ardından siyahi insanın üzerine vurma hareketi yaparak, üzerinde Petit Colon (Küçük Sömürgeci) yazılı bir restorana sokuyor. Reklamın sonunda ise Der Neue Golf yazısı ekrana gelirken, ırkçılık anlamı taşıyan bir kelime olan Neger yazısı beliriyor.

Otomotiv devinden yapılan özür açıklamasında; “Volkswagen’in Instagram hesabında ırkçı bir reklam videosu yayınladık. Kamuoyunun öfkesini anlıyoruz, çünkü biz de dehşete kapıldık. Bu video, sivil haklar hareketinin tüm başarılarına ve tüm insanlara bir hakarettir. Volkswagen olarak Nazi rejimi sırasında şirketimizin tarihsel kökenlerinin ve suçluluğunun farkındayız. Bu nedenle her türlü nefret, propaganda ve ayrımcılığa kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz.” ifadesine yer verildi.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben koyu ırk olsam vw almazdım

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Irkçı zihniyet ve mezhepçi kesim hiç bir zaman huyundan vazgeçmiyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu marka bu ülkeye de aynı zihniyetle bakıyor ama bizim sazan insanlarımız alıyor yapmayın etmeyin sadece bu ülkeye çok fazla satış yaptıkları için bize böyle reklam yapmıyorlar yoksa vw geçmişte bu ülkeye 500bin emisyonlu aracının 300binini getirmişti bizimkilerde sazan gibi alıp kullandı

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eyi demişler looo

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok ayıp etmişler hiç yakıştıramadım

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne diyo la bu yorum yapan insanlar ni44a diyo nigga diyo nidda lan olum o nidda

  1. Anonim dedi ki:

   Yok la Eti negro diyorlar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Niye bu kadar şaşırıyosunuz ki klasik alman zihniyeti

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Farkedilmeseydi alttan alttan mesajı vereceklerdi gerçi vermişler. İnsanları din, dil, ırk olarak ayıranları Allah ıslah etsin.

 9. Anonim dedi ki:

  LOL, bir şey olmaz + ne bu ni44alara olan sevgi herkes aman siyah çocuk > beyaz havasına girmiş bıraksak siyah Superman’ı kıyafet olarak değil ten rengi olarak ni44a yapıcaklar ki bu olayı 2x siyahlaştırmayla Örümcek adama uyguladılar. MC siyahi yapılır mı aloo ?

 10. Anonim dedi ki:

  Niggalara ölüm mü demişler

 11. limerick dedi ki:

  her türlü nefret, propaganda ve ayrımcılığa kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz, Fakat boyle videolarida yayinliyoruz, isinize gelirse diyorlar, cocuk kandiriyorlar. siyahiler bundan sonra wv alirsa okuzdur, mal dir, aptaldir, bu videolari hak ediyordur.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Aynen

" Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Skandal Golf reklamı için Volkswagen’den açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "