Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir


24 Haziran 2019 Pazartesi 23:01
Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir

Volkswagen yeni fabrikası ile ilgili ortaya ilginç iddialar atıldı. Almanya merkezli otomotiv şirketinin şu sıralar yeni fabrikası için Türkiye’yi tercih ettiği ancak henüz kesin kararını veremediği ortaya atıldı.

Volkswagen yeni fabrikası için yeni detaylar!

Ülkemizde fabrika açması durumunda destek alacağı öne sürülen Volkswagen’in 1 milyar 300 milyon avro yatırım yapması durumunda bir kısmını devlet desteği olarak geri alabilecek. Şirketi de yatırım yapmaya iten önemli sebeplerden biri bu.

Türkiye ile birlikte listede Bulgaristan da bulunuyor. Ülkemizden verilecek olan teşvik fabrika açısından elimizi kuvvetlendirse de Bulgaristan’ın da Avrupa Birliği üyesi olması VW’nin o tarafa yönelmesinde etkili oluyor.

Firmanın üst düzey bir yöneticisinden yapılan açıklamaya göre; “Avrupa Birliği üyesi olması ve belirli bir hukuki güvencesinin bulunması nedeniyle Bulgaristan da cazip bir ülke” diye ifade etti.

Volkswagen yeni fabrikası

Ülkemiz ücretlerinin Doğu Avrupa ülkelerine nazaran daha düşük fiyat uygulamasının da VW’nin seçiminde etkili olması bekleniyor. Özellikle “Passat” modelinin ülkemiz devlet makamlarında resmi araç olarak kullanılması firma için cazip olarak işaret ediliyor. Nihai kararın önümüzdeki haftalarda verilmesi bekleniyor.

Frankfurter Allgemenie Zeitung’da hafta sonu yer verilen haberde de, Türkiye’nin Volkswagen fabrikası için cazip bir yer olduğuna dikkat çekilmişti. VW sözücüsü yaptığı açıklamada “Somut müzakereler” yürütüldüğünü ve “en üst düzeyde görüşmeler” yapıldığını ifade etmişti. Ancak henüz kararın kesinleşmediğinin de altını çizen VW sözücü, nihai kararın en kısa sürede alınacağına dikkat çekmişti. Ayrıca VW CEO’su Herbert Diess’in geçen Çarşamba günü Türkiye’yle görüşmelerde bulunduğu belirtildi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir”

 1. Anonim dedi ki:

  Defolun gidin pislikler

 2. detanaoq dedi ki:

  seçim masalı hemde sdn’de… Türkiye çok maliyetli olmaz o iş…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Manisa ya kurulacak

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İzmire kurulacağı bilgisini 4 ay önce almıştım

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bursa Gemlik’te açılacak bizim zeytinliklerimiz gidecek

 5. Emre dedi ki:

  Bu ekonomik sorunlar içerisinde gelir mi acaba?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gebze tarafinda yer bakiyorlarmis
  Parcalarin cogu marmara tarafinda üretildigi icinde cazip geliyor

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Izmir’de arsayı satın aldı bile

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  200-300 € ya çalışacak işçiyi başka nerde bulacaklar… Buna rağmen bir önceki fabrikayı Çek’e yaptılar

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Toyota gibi olmasın diyen arkadaş, chr ve corolla’nın ülkemizde üretildiği toyota’ya ne olmuş söyler misin? İnşallah vw Türkye’yi seçer. En az 1000 insanımız bu sayede ekmek yer. Haliyle ülkemizde satılan vw’lerin nakliye masrafı da olmayacağından fiyatları daha uygun olur. Reno, fiat, toyota, ford, opel (kapandı) honda (kapanacak) gibi markalar ülkemizde fabrika açan markalar ve bulgaristan’dan otomotiv montajında çok daha tecrübeli olduğumuz ortada. nüfus avantajımızı da göz önünde bulundurduklarında bizi seçeceklerdir.

 10. cemal34 dedi ki:

  Tabi iyi olur tabi teşvik önemli keşke doğu illerine bir yere yapılsa istihdam olur insanlal yerlerinden olmaz istanbulum biraz göç almayı bırakır.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gelse neden gelecek şuan Çin’deki verilen asgari ücret Türkiye ye göre yüksek o yüzden gelir yani bizim milletimiz aç durumda

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gelmesin, bunlar 1 verip 3 almadan gelmezler

 13. Anonim dedi ki:

  İnşallah gelir

  1. Anonim dedi ki:

   Açarsa Honda gibi olmaz inşallah.

   1. Anonim dedi ki:

    Toyota gibi olmasında Hondayıda boşver 😀

" Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "