Okunma

Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor


10 Ocak 2017 Salı 04:30
Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor

Otonom sürüş teknolojisine sahip otomobilleri yollarda görmeye yabancı değiliz. Avrupa’da ve ABD’de sayısız test otomobili, şehir trafiği içinde sürücü müdahalesi olmaksızın hareket etmeye devam ediyor.

Ancak tüm bu otomobillerin içinde, otomobil üreticilerinin görevlendirdiği mühendisler bulunuyor ve araçları önceden belirlenmiş test amaçları doğrultusunda kontrol ediyorlar veya yönlendiriyorlar.

Mühendis değil sıradan ailelerle test

Volvo ise şimdi İsveç’te yeni bir test yöntemini kullanacak: Sıradan kullanıcılara otomobillerini test ettirecek.

Bunun için İsveç’te bir aile belirleyen Volvo ilk test aracını aileye ulaştırdı.

Günlük yaşamları sırasında bu otonom otomobili kullanacak olan aile, mühendisler gibi teknik bilgiye sahip olmadan otonom otomobili nasıl kullanacaklar, nasıl problemlerle karşılaşacaklar, Volvo bunları tespit ederek araçları daha kolay kullanıma kavuşturmaya çalışacak. 

Volvo aile testleri için 100 araç ayırmış durumda ve önümüzdeki günlerde diğer araçları da seçilen ailelere ulaştıracak.

Volvo’nun bu test yöntemini, diğer otonom sürüş teknolojisi geliştiricilerinin de benimsemesi bekleniyor. Dolayısıyla 2017’de binlerce ailenin, otonom otomobillerle seyahat etmeye başladılarını göreceğiz.

:: Otonom sürüş testlerinde mühendisler yerine sıradan ailelerin kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  S90 cok sevdim ben en çok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkeye de gelmeli.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bize vermezler mi istesek bu arada volvonun otonom aracı varmıymış ya la

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bedava veriyorsa bana da versinler. Aile kurarim hemen merak etmesinler :))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İsveçte kolay. İp gibi dizilmiş arabalar, herkes kurallara uyuyor. Türkiye'ye gelip iki şerit arası giden arabaları, maganda minibüsçülerle taksicileri bir görsün yapay aklını alırlar onun.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkemizde piyasası yok bu arabanın.

" Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "