Okunma

Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı!


02 Kasım 2018 Cuma 21:00
Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı!

Otonom araç teknolojilerinin hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlaması ile sürücüye olan ihtiyaç her geçen gün azalmaya devam ederken, otomobil üreticileri bu konuda teknoloji devleri ile ortaklıklara devam ediyor.

Otomobillerinin kazalara karşı dayanıklılığı ile bilinen İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, Ford’un ardından Çin’in arama motoru Baidu ile otonom araç anlaşmasına imza atan ikinci otomobil üreticisi oldu.

Volvo otonom araçlar için Baidu ile ortaklığa gitti!

İki şirket arasında yapılan anlaşmanın hedefi, elektrikli ve tam otonom araçlar üretmek için güçleri birleştirmek. Bu kapsamda Volvo’nun görevi, Baidu’nun Apollo otonom sürüş platformunu destekleyen otomobilleri geliştirmek olacak.

En büyük hedef ise 2021 yılında 4. seviye otonom araçların piyasada yer almaya başlaması. Bu insana ihtiyaç olmadan gidebilen araçların üretilmesi anlamına geliyor. Ancak, bunun öncesinde şirketlerin nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.

Otomobil üreticilerinin Çin ve Japonya’da otonom araçlar konusunda zaman ve para harcamasının sebebi, ilerleyen yıllarda Asya pazarına hakim olmak. IHS’nin raporuna göre Çin’de 2040’a kadar 14.5 milyon otonom otomobil satılacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uçan arabalar bile olsa araçlar belli bir rota üzerinde hareket ederler yani gelecekte de trafik diye bir kaygı olacak maalesef. Bu yüzden hava trafik diye bir kavram vardır bu kavrama göre ulusal ve uluslararası hava koridorları belirlenir. Ayrıca neredeyse tüm devletler yollara, yer altı tünellerine; şirketler ise yollarda giden araçlara yatırım yapıyorlar.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Volvo isveçli değil artık firma satıldı Çinli bir şirket satın aldı

 3. Anonim dedi ki:

  uçan araba yapılsın ki trafik felçlikten kurtulsun..otonomda olsa trafik aynı felçliği devam edecektir..Yollarda araba çook..uçan araba gerekir.

 4. Anonim dedi ki:

  Resimdeki adamı popstar Bayhana benzettim.

" Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volvo ve Baidu’dan sıra dışı otonom araç ortaklığı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "