Okunma

Volvo otonom yat inşa ediyor!


18 Haziran 2018 Pazartesi 12:30
Volvo otonom yat inşa ediyor!

Volvo, otonom yat inşa ederek denizcilik sektöründe de otonom araçların gücünü göstermeyi hedefliyor. Otonom yat, yolcular için ileri teknolojili bir deneyim sunacak.

Volvo Penta’dan otonom yat

Volvo’nun daha çok deniz araçları üzerine faaliyet gösteren kuruluşu Volvo Penta, otonom bir yat için çalışmaya başladı. Motor ve denizcilik ekipmanları üzerine çalışan şirket, sürücüsüz yat ile yolculara daha güvenli ve konforlu bir yolculuk sunmayı hedefliyor. Yat, yolculuk sırasında sürekli olarak çevre takibi yapacak. Ayrıca kendisine en kısa yolu çizerek, yakıt verimliliği de sağlayacak.

Yatın ilk olarak insan gözetiminde çalışması hedefleniyor. Yani olası durumlar için bir kaptanın kontrolü ele alması beklenecek. Ancak ilerleyen süreçte yat, tamamen otonom bir şekilde çalışabilecek.

Geliştiriciler, otonom sistem ile özellikle park konusunda bir insanın yapamayacağı manevraların yapılabileceğini belirtiyor.

Sistem ilk olarak yarış gemilerinin demirlemiş olduğu Göteborg’daki Volvo Okyanus Yarışı’nın İsveç ayağı sırasında gösterildi. Yapılan denemede Volvo Penta’nın botu, iki Volvo Ocean 65 yatının arasına başarılı bir şekilde yaklaştı. Deneme sırasında yat kaptanı, kontrolü tamamen otonom sisteme bıraktı.

Elbette bu çalışma, ilk otonom tekne çalışması olma özelliği taşımıyor. İtalyan yatçılık şirketi Astra Yacht, teknelerin dar alanlara girmesine yardımcı olabilecek daha sınırlı bir Tekne Park Yardımı sistemi tanıtmıştı. Bu tip çalışmalar ile denizdeki yolculuklar daha güvenli ve daha verimli hale geliyor.

Aşağıdaki video ile otonom yatın park özelliğini izleyebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Volvo otonom yat inşa ediyor!”

  1. Kerim dedi ki:

    Araclarin zevkini kendin surunce aliyorsun diye biliyorum. Neyse yoruldugumuz zaman otomatik devreye girebilirse cok guzel olur. Kaza oranlari azalir.

" Volvo otonom yat inşa ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volvo otonom yat inşa ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volvo otonom yat inşa ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "