Okunma

Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı


09 Mart 2012 Cuma 10:00
Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı

Trafikte en sık yaşanan ölümlü kazalardan bir tanesi hızla gelen bir arabanın genellikle karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayaya çarptığı kazalardır. Arabadaki güvenlik donanımı genellikle arabanın içindekileri korumaya yönelikken Volvo bu kuralı bozmaya hazırlanıyor.

Volvo tanıttığı yeni teknolojisi olan yaya hava yastığı ile Volvo V40 bir yayaya çarpması durumunda ölüm ihtimalini minimuma indirmeyi hedefliyor. Aracın ön tamponundaki sensör çarpışmayı algıladığı anda bu özel hava yastığını devreye sokacak.

  

Çarpışma anında kaput açılarak aradan çıkan hava yastığı anında genişleyerek ön camda U harfine benzer bir şekilde şişiyor. Bu tasarım ise çarpışma anında yayaların kafa ve boyun gibi en kritik bölgelerini çarptıkları yerler tespit edilerek hazırlanmış.

Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği trafik kazaları ülkemizde de büyük bir sorun. Umarız ki Volvo’nun bu yenilikçi çözümü işe yarar ve diğer markalar da benzer çözümleri tercih ederler.

:: Yaya hava yastığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hepiniz cahil cahil yorum yapmayın ALLAH aşkına ya cahil olmayın volvo bana göre cok sacma yapmış bişe dicemde hava yastığı ya yırtılırsa bişe olursa ne olacak cahil cahil konuşmayın burada kültürlü zeki bir kişi olarak size tavsiye veriyorum benim sözümü dinleyin hava yastığı yırtılırr

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bravoooo

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji tasarim dersinde bir icat yapmamiz gerekiyordu bende boyle bisey daha dogrusu aynisini dusundum kisacasi icadimi calmissiniz aferin size basarilar boooff

 4. SDN Okuru dedi ki:

  şöyle oluyor sürücü yayaya çarptığında yaya ölmüyor. yaya yastığa çarpıp yere düşüyor ve araba üzerinden geçip ölüyor. yani araba çarptığında değil yayanın kendisini aracın altına atmak suretiyle inthar etmiş oluyor. 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir icat olmuş. Volvo çok güzel düşünmüş. Geliştirilirse bence çok etkilir olur. Kaputun açılması yanında arabanın ön tarafında da bir hava yastığı açılsa daha iyi olur. Ayrıca bana kalırsa insanı veya başka bir nesneyi algılayabilmeli. İnsana çarpılırsa hava yastıkları açılmalı ancak duvar gibi bir yere çarpılırsa açılmamalı.

 6. ilkayyy17 dedi ki:

  şöyle bir yorumları okuyunca ne kadar cahil fikirlerin olduğunu görebiliyorum. kimisi yaya metrelerce havaya fırlıyor demiş ilk çarpma anını girip izlesinler bakalım yaya nasıl o kadar havaya fırlıyor sonra yorum yapsınlar. kimisi de yok zaten bacakları kırılıyor zaten gibi yorumlarda bulunmuş. valla yazık diyorum bu kadar sığ düşünce olamaz. burda adamlar en azından hayat kurtarabilmek için böyle bir icat yapmışlar adam hala bacaklar kırılacak diyebiliyor. bir arkadaş da şöför önünü nasıl görcek demiş dikkatli bakarsa adamlar u tasarımını boşuna da yapmamışlar şöföre görüş açısı bırakıyor ki zaten yayaya çarpınca frene basmayan yoktur sanırım. tüm bunların dışında bir de adamların yaptığı bu icat trafik kurallarına uyulduğunda şehir içinde yaya ölümlerini engellemek için yapılmış. Türkiye düşünülmüyo tabi ki trafik kurallarına uymayan bir toplum olduğumuz için isterse heryerini hava yastığıyla kaplasınlar bizde işe yaramaz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  süper bence dıger araclara örnek olur insallah

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Artık akıllı fren teknolojisi var zaten trafikte ibre 30-40 civarı olunca araç otomatik olarak ***** sistem bildiğimiz gibi yeni ford ve mazda modellerinde ***** sistemler varken yani vurmayı engelleme sistemi varken vurduktan sonrasını düşünmek bana pek akılcı ***** akıllı fren sistemiyle çarpmaları engelleyebilirsiniz ama bu yastık sistemiyle çarptıktan sonra ne kadar canlı çıkarabilirsiniz orasıda meç***** sistem öylede böylede tutmaz arkadaşlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  volvonun böylebi fikir üretmesi beni çok etkiledi. test çarpışmasında gösterdi çarpışmanın aynı benzeri benim başımada geldi kafatasım kırıldı çok ağır yaralandım böyle bişeyi olmuş olsaydı kimbilir belkide bukadar ağır yaralanmazdım umarım volvonun yayalar için yarattı fikire diyer otomotiv firmalarıda katılır hata umarım daha iyilrinide yaparlar tırafik kazası ölümlerinde eminimki çok büyük derecede ölümler azalır.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  hava yastığına welcome to VOLVO yazsınlar en azından neye çarptığını hemn anlar:Dd yastığın üstüne bi de battaniye olsun:DD yetkililere duyrulur

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bazı arkadaşlar yine volvo gibi bir markanın böyle bir şey yaptığında neleri düşebileceğini anlamamış evet o hızda görüş mesafesi bayağı daralıcak yalnız volvo bu teknolojiyi yalın bir şekilde bırakmıyorki belki 120 km hızda otomatik durma sistemi devre dışı kalıyor ama sesli uyarı her zaman açıktır hadi o sistemide bırakın otoparklarda ve sokak aralarında sağa sola dönerken bir anda bir araba size çarpmaması için öndeki volvo logosunun aşağısında bir ön kamera mevcuttur bunu devreyede alabilir belki o panikde yapıcağı tek şey sesli uyarı verdiği an frene basmakdır ama aracın sahibi kendini böyle bir durumda ne yapıcağına şartlandırırsa öndeki kamerayı açar ve hasarı en aza indirmiş olur… zaten birisi volvo marka bir araba alıyorsa bunlardan bir haber olması çok komik olurdu niye aldın diye sorduklarında sadece dış görünüşü veya yeni iç tasarımı çok hoşuma gittiği için alıyorum şeklindeki bir cevap komik olur 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  otomobilden jipine tam anlamıyla paranızın karşılığını alabileceğiniz bir marka
  sıkışık trafikdeki o dur kalk olayı gerçekden mükenmel bir şey…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  volvo can güvenliği açısından sürücüyü tartışmasız en iyi koruyan araba. kolay kolay boşa iş yapmaz artı duvara çarpsanız bile en azından bu yöntem arabayı koruyacak bir yö***** arkadaşın dediği gibi yüzde bir işe yarasa bile çok ö***** bulunduğunda bile demişlerki bu ne işe yarayacak :):)

 15. SDN Okuru dedi ki:

  vay beee

 16. yarenefe dedi ki:
 17. watchers dedi ki:

  Bence pek işe yaramıyacaktır çünkü böyle bir kazada yaya metrelerce havaya fırlıyor o cama gelmiyorki

 18. intricate dedi ki:

  Bence çok güzel bir düşünce.. Çarpılanın kişinin hayatta kalma şansını artırıyor. Hem kafasını cama çarpması engelleniyor, hem de kaputun kalkmasıyla bedene uygulanana kuvvet azalacağından omurga yaralanmaları daha minimum düzeyde olur. Tüm arabaların tüm modellerinde olmalı..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  sadece parası olanı değil herkesi düşünmüşler böyle bir sistem içinde böyle bir uygulamaya gitmeleri takdir edilmeli. Ayrıca tabiki herkesi kurtaramazsınız ama bir kişiyi bile kurtarsa bu önemlidir ki insan hayatı da parayla ölçülemeyecek kadar değ***** benim verdiğim şeyle niye başkaları kurtarıyoruz diye düşünmek de çok bencilce.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenlik dedinmi Volvo dünyada 1 numara. Bugün yolda gördüğünüz araçların gelişmiş güvenlik sistemlerinin çoğunun öncüsü volvodur. Çoğu alman aracı bile güvenlik özelliklerinin çoğunu volvodan almıştır. Bu konuda volvo çok ciddi çalışmalar yapıyor ve hala dünyanın en sağlam araçlarını üretiyor.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Eger yayalarin sag kalma ihtimalini yuzde 1 bile arttiracaksa. Bu sistem basarilidir. Genis dusunmeyip sadece gunu gecirmeye calisanlar, yapilan her turlu isi elestirenler bu ulkenin en buyuk yukusunuz sizlerden arindigimiz an yurur gideriz:) tam veya yarim eksik veya fazla en azindan yeniliklere acik olun sizinde bir katkiniz olsun. Adamlar denemis ve yeni bir akim baslatma yolundalar elestirmek yerine sole olsa daha iyi olur bunu ekleseler daha iyi olur die dusunun

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar meslek icabı böyle davalara bakıyoruz 3-5 milyon masraf ne içeri girmeye nede ekonomik durumunuzu tehlikeye atmaya değer,birde can kaybının vecdani sorumluluğunu düşünün.Hava yastığı zaten milisaniyeler içinde açılıp kapanıyor merak etmeyin rahatça önünüzü görürsünüz.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Emniyet kemeri icinde önemsiz diyorlardı bir zamanlar

 24. SDN Okuru dedi ki:

  yav adamlar bişi düşünmüş ne kadar aza indirgeriz diye yok ne kadar saçma falan fişman geliştirilebilirmi evet önü açılırmı evet euro ncup ta yıldız verirlerken bu husularada dikkat edilirmi ilerde bunları düşünmek lazım sonuçta kazayı bitiremiyoruz bari hasarları en aza indirgeyelim. Volvo Yönetim Kurulu Üyesi. şaka şaka muhit ben işsizinden 😀

 25. SDN Okuru dedi ki:

  iyide her çarpılan yaya arabanın kaputundan süzülerek yukarı çıkmıyor dur ayaktan alınan darbe zaten adamın sakat kalmasına yetmiyor mu? şaka mıdır nedir anlıyamadım ama işin komiği hava yatsığı açılan arabanın pert olması gibi bu araçlarda 1 çarpma sonucu hava yastığının toplanması 2000 3000 liralardan olacaksa sanırım bu hava yastıklarını tek açılmadan sonra yaptıracak adam tanımıyorum ha belki çarpılan yaya hava yastığı masrafını karşılar ise birde şu var yayaya çarpıldıktan sonra hava yastığını ödemesi için yayaya baskı yapılmasıda gündeme gelebilir şaka deil gerçekten de olur eminim.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  o hava yastığı şişti diyelim sürücü önünü nasıl görcek o panikten ikincisi 120km hızla giderken yayaya çarptıktan sonra yere düşüp yuvarlanınca sağ kalabilcekmi gibi.. daha yüzlercesi sıralanabilir bunları düşünmüşler mi acaba.. ne kadar gereksiz..

 27. SDN Okuru dedi ki:

  volvo kullananların ölmediği gibi volvo kullanmayan yayaları da öldürmüyor

" Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Volvo’dan Yayalara Hava Yastığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "