Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi


03 Kasım 2020 Salı 15:00
Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi

NASA, pandemiden önce en son Mart ayında iletişim kurduğu Voyager 2 uzay aracından aylar sonra ilk defa komut aldıklarını duyurdu. Evinden yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan ve 1977’de fırlatılan Voyager 2, işini hala aksatmadan yapıyor.

Voyager 2 ile aylar sonra iletişim kuruldu

NASA’nın en çok seyahat eden uzay araçlarından olan Voyager 2‘yle yaklaşık 8 aydır iletişim kurulamıyordu. Tek başına uzayda dolaşan ve dünyadan yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan uzay aracı, topladığı verileri bizlere ulaştırıyor. Ancak Avustralya’daki bir uzay istasyonu (DSS43) ile iletişime geçilen uzay aracının NASA ile bağlantı kurmasını sağlayan radyo anteni, bir dizi güncelleme yapılırken çevrimdışı olmuştu.

Voyager 2 aylar sonra 'Merhaba' dedi

NASA’ya göre DSS43’teki bazı vericiler yaklaşık 43 yıldır değiştirilmedi. Yeni donanımın test edilmesi için de 29 ekim tarihinde Voyager 2’ye ilk kez ping atıldı. Bu da aylar sonra ilk kez uzay aracına sinyal yollanılması anlamına geliyordu. Uzay aracı çok uzakta olduğundan, iletişim ekibinin bir cevap alması yaklaşık 34 saat aldı. Komutları sorunsuz bir şekilde alan Voyager 2 ise geri cevap olarak ‘Merhaba’ mesajını gönderdi. İstasyon, uzay aracıyla iletişime geçildiğini attığı bir tweet ile duyurdu.

NASA’nın Derin Uzay Ağı, bilim insanlarının uzay araçları ve güneş sistemindeki gezici araçlarla iletişim kurmasını sağlıyor. Ağ, ABD, İspanya ve Avustralya’daki 3 büyük teleskoptan oluşuyor. Ancak İspanya ve ABD’deki teleskoplar, yörüngesinden dolayı uzay aracı ile iletişim kuramıyor.

Konuyla ilgili konuşan NASA yöneticilerinden Brad Arnold, “Voyager 2 ile yaptığımız bu test iletişimi, bizlere işlerin yolunda gittiğini gösteriyor” dedi. Söz konusu yükseltmelerin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor. 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Voyager 2’den aylar sonra ‘Merhaba’ dedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!