Okunma

Vücudun içini gösteren teknoloji!


26 Ocak 2018 Cuma 11:30
Vücudun içini gösteren teknoloji!

Vücudun içini görüntülemeye yönelik yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. ProjectDr isimli çalışama, vücudun içini göstererek doktorlara kolaylık sağlıyor.

Vücudun içini görüntüleme: ProjectDr

Alberta Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen proje, hasta vücudunun iç kısmının 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlıyor. ProjectDr, sanılanın aksine cildi şeffaf yapmıyor ve eş zamanlı görüntü sağlamıyor. Bunun yerine, daha önce elde edilen üç boyutlu BT ve MR görüntülerini cildin üzerine yerleştiriyor. Böylelikle vücut taramaları bir puzzle gibi birleşerek bütün bir görüntü sağlıyor.

Sistem bir projektör, infrared kamera ve hasta vücudundaki belirli konumlara yerleştirilen işaretleyicileri içeriyor. Kameralar bu belirteçleri izliyor ve hasta hareket ettikçe cilde yansıyan görüntüler hastanın konumuna uyum sağlıyor.

Vücudun içini

Sistem, durumun gerektirdiği şekilde sadece akciğer veya sadece kan damarları gibi bölümlenmiş görüntüleri de alması mümkün. Test aşamasındaki sistemin, doktorların hasta görüntüsüne bir bütün olarak bakmasını sağladığı için teşhis doğruluğunu artıracağı umuluyor. ProjectDr hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ProjectDr hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Vücudun içini gösteren teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vücudun içini gösteren teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vücudun içini gösteren teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "