Okunma

Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor!


10 Ağustos 2017 Perşembe 05:00
Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor!

The Walt Disney Company, mobil platformlarda bulunan 40’tan fazla uygulamasının çocukların akıllı telefon kullanım alışkanlıklarını gözetlemesi nedeniyle büyük bir tazminat davasıyla karşı karşıya kaldı.

Dava sebebi nedir?

Yapılan açıklamaya göre Disney’in oldukça popüler olan birçok uygulaması, çocukları gizli gizli gözetliyor. Çocukların akıllı telefon ve tabletlerde gezdiği internet siteleri, bulundukları yerler ve benzeri üçüncü parti olarak adlandırılan bilgiler Disney tarafından kayıt altında tutuluyor.

Kaliforniya eyaletinde yaşayan bir anne olan Amanda Rushing tarafından açılan dava da The Walt Disney Company’nin böyle bir hakkı olmamasına rağmen, hiçbir bilgilendirme yapmadan uygulamalarının içerisine gizli takip kodları yerleştirmeleri üzerine temellerini dayandırıyor.

17-08/10/walt-disney-sdn-shiftdelete.png

Disney’in böyle bir girişimde bulunabilmesi için ise uygulamalarını kullanan çocukların ebeveynlerinden tek tek izin alması gerekiyor. Bu girişimin yapılmaması durumunda direkt olarak suçlu konumuna düştüğü de bir gerçek.

Haberi okurken Disney’in uygulamaları ne kadar yayılmış olabilir diye düşünmüş olabilirsiniz ama “Where’s My Water? 2″ adlı uygulamanın yalnız başına neredeyse 500 milyon kez indirildiğini belirtirsek, bu durumun ne kadar geniş çaplı bir davaya yol açabileceğini de anlamanız kolaylaşacaktır diye düşünüyoruz.

:: Disney sizce ceza almalı mı?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gözetsin ne var bunda? kameraday seyretmiyor ya? o saman nütün istatistik firmaları kapanır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlluminati = Disney

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bende disneye aşik olmaktan kendimi alamiyorum nedense?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bu firma bir dizi sapıklıkların çıkış kaynağıdır. yıllardır sübliminal mesajlarla çocuklar zehirlenmiştir. neredeyse tüm filmlerinde sex öğesi vardır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İddia edildiği gibi bi uygulama yapıldıysa tabiki ceza almalıdır.

" Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Walt Disney çocuklarınızı gözetliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "