Okunma

Watch Dogs’u Beklerken


17 Mayıs 2014 Cumartesi 15:00
Watch Dogs’u Beklerken

Watch Dogs ilk duyurulduğunda takvimler 2012 yılını, konum belirleyiciler ise E3 fuarını gösteriyordu. Aradan geçen iki yıl boyunca, özellikle oyunun çıkışına neredeyse günler kala, Ubisoft’un yakın gelecek temalı açık dünya aksiyon oyunu hakkında bildiklerimiz pek fazla sayılmaz. Günümüzden fazla uzakta olmayan bir gelecekte, distopya Chicago’sunda, Aiden Pearce adlı sisteme isyan eden bir hacker/maceraperesti konu alıyor Watch Dogs.

Chicago ise bildiğiniz (ya da tahmin ettiğiniz) Chicago değil; her yerde kameralar, köprüler ve kaldırılabilir direkler bulunuyor. Bu kadar çok teknoloji için içine girince de, oyunun (daha doğrusu esas oğlanın) sunacağı hacking becerileri gittikçe önem kazanıyor. 2013 sonbaharında çıkması gereken oyunun gecikmesine de tam olarak bu hack bölümleri sebep olmuş.

Başkasının Oyununa Sızın

Hack temalı bir açık dünya oyununa multiplayer eklendiğinde ne olur? Watch Dogs bu soruya bir senaryoyla yanıt veriyor: Oyunun açık dünyasına bir aracın penceresinde etrafı izlerken, başka bir oyuncuyu gördünüz. Hedefinizi takip edip, kendinizi hazır hissettiğinizde hack işlemine başlıyorsunuz. Hack başladığı anda karşı tarafa da bir uyarı gidiyor ve kedi fare oyunu başlıyor. Karşı tarafın akıllı telefonundaki (Watch Dogs’un kullandığı temel arayüz) verileri indirdiğiniz süre boyunca bir yandan hedefle görsel teması korumalı, öbür yandan da ona yakalanmamalısınız.

Hack saldırısına uğrayan kişinin ise ekranında yüzünüzün göründüğü bir profil tarayıcı bulunuyor. Sizi tüm dosyalar inmeden önce tespit ederse başarısız oluyorsunuz. Hem araçlarla hem de yaya olarak yapılacak zamana karşı yarışlar giib daha alışkın olduğumuz modlar da çok oyunculu seçenekte yer alacak.

Aiden ile Tanışın

Ana karakterin hack yetenekleri sadece kameraları açıp kapatmakla sınırlı değil. Örneğin Aiden ile korumalı alanın hemen dışında bir kamerayı hack’leyerek, görüş mesafesindeki tüm diğer kameralar ve lensi olan diğer cihazlar arasında sanal olarak geçiş yapmak mümkün oluyor. Dishonored’da Blink özelliğini tanıyanlar, Watch Dogs’un hack sistemine biraz daha aşina olabilecek.

Dijital mücadelenin dışına çıkıldığında ise, tanıtım videolarında sürekli gördüğümüz tabancanın yanı sıra geniş yelpazede silah seçenekleri Aiden’in cephanesinde yer alacak: pompalı tüfekler, keskin nişancı tüfekleri, bomba atarlar…

Grafikler Değişti mi?

E3 2012’de Watch Dogs’un görsel kalitesi herkesi büyülemişti. Oysa çıkış tarihi yaklaştıkça yayınlanan videolar, ilk tanıtımla kıyaslandığında hayal kırıklığı yaratmıştı. Ubisoft Montreal’den Watch Dogs kreatif ekibinin sorumlusu Jonathan Morin, böyle bir sıkıntı olmadığını dile getiriyor ve ekliyor:

“Nihai olarak piyasaya sürülecek oyunda, hiçbir oyuncunun grafik anlamında endişeleneceğini düşünmüyorum. Henüz bu konuda çalışmalar devam ediyor. Oyunu her gün oynuyoruz ve Watch Dogs’un grafikleri hiçbir endişeye mahal bırakmıyor.”

Yazar: Erhan Kahraman

:: Watch Dogs hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Watch Dogs’u Beklerken”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ekran karti zakaz verdim gigabyte gtx 760 ustunde 10 dollar bahasina su oyunun kodu vardi ama istemedim… hahaha ne güldüm ya, bir gencin Türkçe ile imtihanı 😀 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  “ekran karti zakaz verdim gigabyte gtx 760 ustunde 10 dollar bahasina su oyunun kodu vardi ama istemedim”

  paralel evrenden selamlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nabiyon sen hacı 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  amma da abartıyorlar
  programı verse ben de yaparım bunları

 5. SDN Okuru dedi ki:

  isteseydim keşke bana verirdin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  17.05.2014 18:39 10 dolara alıp fazlasına satabilirdin yazık

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ekran karti zakaz verdim gigabyte gtx 760 ustunde 10 dollar bahasina su oyunun kodu vardi ama istemedim…….What are you talking about?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ekran karti zakaz verdim gigabyte gtx 760 ustunde 10 dollar bahasina su oyunun kodu vardi ama istemedim

" Watch Dogs’u Beklerken konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Watch Dogs’u Beklerken ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Watch Dogs’u Beklerken ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "