Okunma

Watson’dan da Zeki Bilgisayar Hangisi?


25 Şubat 2011 Cuma 14:00
Watson’dan da Zeki Bilgisayar Hangisi?

İnsanoğlu ve makineler arasındaki savaşın seyrini değiştiren Watson adlı bilgisayar son bir haftadır dünyanın en tanınan teknolojik ürünü haline geldi. Terminator filmlerinde insanoğluna savaş açan Skynet bilgisayar sistemiyle bile kıyaslanan Watson, Jeopardy adlı yarışmada insanları yenmeyi başarmıştı.

Kinaye ve kelime oyunları üzerine olan Jeopardy‘i toplamda 72 kez kazanan iki insan yarışmacı Watson adlı bilgisayarı alt edememişti.

Ancak IBM, Watson’ın şu anda sahip oldukları en zeki bilgisayar olmadığını söylüyor. Firma, üç gecelik özel yarışma sonunda kazandığı 1 milyon dolarlık ödülün yarısını Watson’ın daha zeki kardeşine bağışladı.

Zeki Kardeş Nasıl Çalışıyor?

World Community Grid adlı sosyal yardım platformu, IBM’in teknolojisini kullanıp dünya sorunlarını çözmek için hesaplar yapıyor.

Aids, çocuk yaşta kanser gibi sorunların çözümü için uğraşan WCG sistemi dünya çapında gönüllü olarak kullanan bir bilgisayar ağından oluşuyor. Gönüllü kullanıcıların bilgisayarında işlem yapan sistem bu veri gücünü sanal ortamda birleştirebiliyor.

Watson’ın dahi kardeşi hakkında bilgi alıp projeye katılmak istiyorsanız bu link’e tıklayabilirsiniz.

:: Bu platforma yardım için üye olmayı düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Watson’dan da Zeki Bilgisayar Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Watson’dan da Zeki Bilgisayar Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Watson’dan da Zeki Bilgisayar Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "