Watson, yeni bir sektöre adım atıyor!


05 Mayıs 2017 Cuma 15:30
Watson, yeni bir sektöre adım atıyor!

IBM’in bugüne kadar filmden sağlığa kadar birçok sektöre el atan yapay zekası Watson, finans sektörüne de el atmaya hazırlanıyor. Fransız Credit Mutuel bankası ile IBM’in yaptığı anlaşmaya göre Watson, Fransız banka’nın 20 bin çalışanı ve 5 bin markaya hizmet verecek.

Günde yaklaşık 350 bin müşteriden gelen elektronik postaları inceleyecek olan Watson, danışmanların gelen istekleri gruplandırmasına yardımcı olacak. İstenilen işlemin önem sırası, sıklığı gibi konuları inceleyecek olan Watson, danışmanların müşterilerine daha hızlı yardımcı olmasını sağlayacak.

Buna ek olarak, Watson’un gücünü kullanan iki sanal asistan uygulamasının yardımıyla, müşterilere bankanın kampanyaları ile ilgili bilgi vermenin yanı sıra, ev ve araba sigortası gibi karmaşık işlemler de buradan halledilebilecek.

 17-05/05/gettyimages-478844358.jpg

Watson’u şimdilik danışmanlarına yardımcı olacak bir araç olarak tanımlayan banka, Watson’un direk müşterilerle iletişim kurmayacağını ancak sene sonunda müşterilerin kredi riski gibi daha da önemli konularda kullanılacağını duyurdu.

Peki, IBM Watson nedir?

1997‘de ünlü satranç ustası Garry Kasparov’u yenilgiye uğratan IBM’in yapay zekası Deep Blue’dan sonra kendini daha da zorlamak isteyen IBM, uzun süren bekleyiş sonunda 2004 yılında Watson’u geliştirmeye başladı.

IBM’in bir sonraki amacı, ünlü Amerikan TV programı Jeopardy’i bir yapay zeka ile kazanmaktı. Yaklaşık 6 yıl süren çalışmalar sonunda, Watson Jeopardy’e katılmak için hazırdı. Programın en iyi iki oyuncusuyla yarışan Watson, yarışmayı birinci olarak tamamladı.

Jeopardy’den sonra Watson’un teknolojisini farklı alanlarda kullanmak isteyen IBM, Watson’un API’sini şirketlerin kullanımına açtı.

Bugün ise Watson, sağlık, hava durumu tahmini, eğitim, finans, sohbet, Twitter için veri analizi gibi birçok alanda kullanılıyor. Bunların yanı sıra Watson’un, Harry Potter’daki karakterleri analiz etmek ve Morgan filminin fragmanını kurgulamak gibi yaratıcı işlerde de kullanıldığını belirtelim.

Watson’un son 6 senedeki gelişimi düşünüldüğünde, başka sektörlere de el atacağı kesin görülüyor. Bakalım Watson’u ve diğer yapay zeka uygulamalarını hayatımızın başka hangi alanlarında göreceğiz.

::Sizce Watson’un el atacağı bir sonraki sektör ne olacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Watson, yeni bir sektöre adım atıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu IBM ile Ericsonn arka planda servetine servet kat

" Watson, yeni bir sektöre adım atıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Watson, yeni bir sektöre adım atıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Watson, yeni bir sektöre adım atıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG