Okunma

Web Sayfalarına Yeni bir Güvenlik Standardı


17 Kasım 2010 Çarşamba 07:00
Web Sayfalarına Yeni bir Güvenlik Standardı

Web’de gezerken güvenliğe dikkat ediyor musunuz? Daha doğrusu bir güvenlik anahtarı kullanıyor musunuz? Cevabınız hayır ise endişelenmeyin. Web sayfaları için geliştirilen yeni bir güvenlik standardı olan HSTS ile bunları düşünmeye gerek kalmayacak.

 

HSTS ile Tanışın

HSTS olarak adlandırılan bu yeni standart, Web’de gezerken yolladığınız ve aldığınız verileri otomatik olarak şifreliyor. Bu esasında çok önemli bir özellik. Çünkü online posta servisleri veya sosyal ağlar gibi yerlerde kullanıcı adı ve şifre giriliyor.

Bu ortamlarda güvenliği elden bırakırsanız, bilgileriniz yanlış kişilerin eline düşer (Twitter Hesabınız Ne Kadar Güvenli?).

 

Google Chrome bu standardı destekliyor. Firefox, 4.0 sürümünden sonra bu desteğe sahip olacak. Internet Explorer 9, HSTS’i şimdilik desteklemiyor.

 

 

HTTP Strict Transport Security (HSTS) olarak adlandırılan bu güvenlik önlemi, IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından standartlaşma işlemine girdi.

Herhangi bir Web sitesi bu standardı desteklediğinde, kullanıcı otomatik olarak bu standarttan bağlanacak. Bu sayede kullanıcı, Firesheep gibi kötü niyetli yazılımlardan da korunacak.  

:: Web’de gezerken nasıl bir güvenlik önlemi alıyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Web Sayfalarına Yeni bir Güvenlik Standardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Web Sayfalarına Yeni bir Güvenlik Standardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Web Sayfalarına Yeni bir Güvenlik Standardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "