Okunma

Webcam Satın Almak İçin İpuçları


09 Mart 2011 Çarşamba 14:00
Webcam Satın Almak İçin İpuçları

Webcam satın almadan önce kendinize birkaç soru sormalısınız. Webcam‘inizin özellikleri nasıl olmalı? Mikrofonunuz var mı? İnternet bağlantınızın hızı ne kadar? Webcam’inizi kullanacağınız yazılımın özellikleri neler?

İşte bu tarz soruların cevapları size Webcam alma konusunda yol gösterecek. Webcam’lerde tıpkı kameralar gibi görüntü kaydı yaptığı için öncelikle kayıt çözünürlüğüne bakmalıyız.


Everest MS-70 Çift Lens Webcam’in fiyatını ve özelliklerini görmek için tıklayın.

Eğer MSN veya Skype gibi yazılımlar ile birlikte Webcam kullanmayı düşünüyorsanız, 320 x 240 piksel veya 640 x 480 pikslel bir Webcam işinizi görecektir. Fakan ben normal kamera kaydı da yapmak istiyor ve anılarımı bilgisayarımda saklamak istiyorum diyorsanız en az 1280 x 1024 piksel bir kamera almanızı öneririm.

En önemlisi kriterlerden biri internet bağlantısı. Eğer intrnet bağlantı hızınız düşük ise Webcam’inizin görüntü kalitesinin önemi ortadan kalkacaktır. Çünkü Webcam‘iniz tarafından kaydedilen görüntüleri başka sistemlere göndermeniz zorlaşacaktır. Bu yüzden bağlantınızın hızı düşükse çözünürlüğü düşük bir Webcam almanızı öneririm.


Microsoft Life Cam VX-2000 Webcam’in fiyatını ve özelliklerini görmek için tıklayın

Fakat şunu da unutmamakta fayda var. Skype yazılımı internet bağlantınızı test ederek görüntü kalitesini düşürüp arttırabiliyor. Bu yüzden Skype üzerinden karşı tarafa gönderdiğiniz görüntünün kalitesi tamamen internet bağlantı hızınızla doğru orantılı oluyor.

Bilgisayarınızın yaşı da Webcam‘inizden alacağınız verimle doğru orantılıdır. Eğer sisteminiz eski ve kullandığınız Webcam yeni ise sistem Webcam’inizin kaydettiği görüntüleri işlemekte zorlanacaktır.


Microsoft Lifecam Cinema Webcam‘in fiyatını ve özelliklerini görmek için tıklayın

Eğer görüntülü görüşme yapıyorsanız bu sorun görüntülerinizin karşı tarafa doğru gönderilmemesine sebep olacaktır. Bu sorunun önüne geçmek için düşük çözünürlüklü bir Webcam kullanmanızı öneririm.

Alacağınız Webcam’in lensine dikkat etmelisiniz. Hali hazırda satışta bulunan Webcam‘ler hem plastik hem de cam lenslerle birlikte geliyor. Cam lensler daha net bir görüntü sunumu için tasarlanmışlardır. Fakat bu ürünler plastik lensli ürünlere göre bir parça daha pahalıdırlar.


G-cube GWT-835B Notebook Webcam’in fiyatını ve teknik özelliklerini görmek için tıklayın

Bu özellik genellikle ürünün kutusu üzerinde belirtilmez. Bu yüzden satın almadan önce satış sorumlusuna bu özelliği sormanızda fayda var.

Alacağınız Webcam‘in standına da dikkat etmelisiniz. Eğer Webcam‘inizi monitörün üzerinde konumlandıracaksanız kıskaç ayaklı bir Webcam işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer Webcam‘inizi masaüstüne yerleştirecekseniz düz bir ayak işinizi görecektir. Satın almadan önce dikkat etmeniz gereken konular arasında ayak özellikleri önemli bir rol oynuyor.


Microsoft Lifecam Cinema Webcam’in fiyatını ve teknik özelliklerini görmek için tıklayın.

Tüm bu soruların cevapları size doğru Webcam seçme konusunda yardımcı olacak. İhtiyaçlarınız doğrultusunda alacağınız Webcam‘i uzun süreler kullanmanız mümkün.

:: Webcam alırken fiyat aralığınız nedir?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Webcam Satın Almak İçin İpuçları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    satış sorumluları da çok biliyor zaten sattıkları ürünlerin her özelliğini!!! “lensi plastik mi yoksa cam mı?” sorusunu yönelteceğiniz satış sorumlularının

" Webcam Satın Almak İçin İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Webcam Satın Almak İçin İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Webcam Satın Almak İçin İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "