Okunma

Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler


02 Mart 2014 Pazar 11:00
Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler

Her şey, son yıllarda popülaritesi ve bilinilirliği giderek artan CERN‘de görevli bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners Lee‘nin, yaklaşık 25 yıl önce “World Wide Web” olarak adlandırdığı servisi geliştirmesiyle başladı. Kısaca “WWW” ya da “Web” şeklinde anılan bu servis günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası durumunda.

Çeyrek Asırlık Macera

12 Mart 2014 tarihinde 25 yılı geride bırakacak olan Web‘in çeyrek asırlık macerasındaki ilk önemli durak Pew araştırma şirketinin ABD’de gerçekleştirdiği bir çalışma ile incelendi. 1000 yetişkin Amerikalı ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Yetişkin Amerikalılaın Hepsi Nette

Verilere göre, yetişkin Amerikalıların neredeyse tamamına yakını “çevrimiçi” durumda. Ülkedeki internet kullanıcılarının payı yüzde 87 olarak belirlenmiş. Bu rakam tek başına bizleri şaşırmasa da, 1995 yılında, yani Web‘in duyurulmasından 6 yıl sonra ülkedeki yetişkinlerin yüzde 42‘sinin interneti hiç duymadığı dikkate alınırsa bir hayli ilginç.

“İnternet iyidir…”

Anket katılımcılarının yüzde 90‘ı internetin kendileri için iyi olduğuna inanıyor. İnternetin toplum için iyi olduğuna inananların oranı ise yüzde 76. Günümüzde her 10 Amerikalıdan 8’i yaşamlarının bir yerinde dizüstü ya da masaüstü PC kullanıyor.


Tim Berners Lee (Monitörde ilk WWW logosu görünüyor)

İnterneti Bırakmak Çok Zor

Araştırma, internet ve bilgisayar kullanımını bırakmanın kolay olmadığı da ortaya çıkarmış durumda. Günümüzde internet kullanıcılarının yarısından fazlası interneti bırakmanın çok zor olduğunu söylüyor. Bu bağımlılık son 8 yılda oldukça artmış durumda. 2006 yılında bu oranın yüzde 38‘lerde olduğu belirtiliyor. Buna karşın, TV‘yi bırakma konusundaki katılık giderek düşüyor. Anket katılımcılarının yüzde 40’a yakını internet erişimini “kesinlikle gerekli” görüyor.

:: İnternet hayatınızda nasıl bir yer tutuyor? Sizin için de vazgeçilmez mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    02.03.2014 21:50 Sen çok fenasın ya 🙂 Hangi konuyu bulsam da bu yorumu yapsam diye çok aradın mı ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Eskiden sadece bilgisayarda kullanırdık. Şimdi envai çeşit yerlerde buzdolabında dahi var 😀

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Www internetin ne amaçla oluştuğunu açıklayan bir hizmettir. İnternet iyi falan değildir. Şeytani güçlere hizmet eden adamlardır

" Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Web’in 25. Yılında İlginç Bilgiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "