WebOS 2.0 Duyuruldu


20 Ekim 2010 Çarşamba 10:30
WebOS 2.0 Duyuruldu

En son güncellemesi 2009 yılında Palm tarafından yapılan WebOS, yeni sürümü ile mobil dünyaya hızlı bir giriş yapmak istiyor. HP çatısı altında kullanıcı kitlesini çok daha geniş bir tabana yayma amacında olan WebOS için bu yeni sürüm, hem kendi hem de HP adına birçok açıdan ciddi önem taşıyor.

 

Yenilenen bir işletim sistemi ve yeni bir akıllı telefon ile pazara hızlı bir giriş yapmak isteyen HP, bu yöndeki ilk adımı çetin savaşların yaşandığı Amerikan pazarında atacak. WebOS 2.0’li Palm Pre, yıl bitmeden Amerika ve Kanada’da satışa sunulmuş olacak. (Ve Huzurlarınızda Palm Pre 2!)

Bir Sonraki Sayfa: WebOS 2.0 Ne Vaat Ediyor?

WebOS 2.0 Ne Vaat Ediyor

Zaten görsel anlamda hayli çekici bir sistem olan WebOS bu imajını yeni sürümde de korumuş. WebOS’in kullanıcı arayüzü ekibinin lideri konumundaki Matias Duarte’nin görevinden ayrılması da işletim sistemini pek etkilememiş görünüyor. WebOS yine çok etkileyici bir görselliğe sahip.

 

HP, görsel arayüzün pek de ön plana çıkmadığı 5 ana başlıkta ele almayı tercih etmiş WebOS 2.0’ı. Bunlardan en dikkat çekeni ise gerçek multitasking şeklinde geçen ifade. WebOS 2.0 ile kullanıcılar özgürce istedikleri yazılımı geri plana alıp istediklerini çalıştırabilecek. Bu durum alıştığımız manadaki çoklu işlem mantığından farklı değil aslında. HP sanki burada rakiplerine bir göndermede bulunmuş.

Just Type

Bir diğer dikkat çekici madde ise Just Type fonksiyonu. Bu özellik sayesinde açmak istediğiniz üçüncü şahıs uygulamayı veya sisteme entegre bir yazlımı T9 sözlük girişi mantığında ekrana yazarak çalıştırabiliyorsunuz. Geliştirilmeye açık olan bu özellik hem WebOS 2.0 SDK’ları tarafından desteklenecek hem de kullanıcıların Just Type’ı kişiselleştirmesine müsaade edilecek.

HP Synergy

HP Synergy özelliği de gayet iyi düşünülmüş ve mobil cihazlarda görmeye pek alışık olmadığımız bir özellik. Bu işlev sayesinde Facebook, Google, Microsoft® Exchange, LinkedIn ve Yahoo! hesaplarınıza giriş yaptığınız takdirde, tüm kişisel bilgileriniz otomatik olarak telefona yedekleniyor. Sonrasında ihtiyacınız olduğunda bu bilgileri tek bir tıklama ile kullanabilmeniz olanaklı hale gelmiş oluyor.

Bu özellik de yine üçüncü şahıs yazılımların kullanımına açık olacakmış. Nasıl faaliyet göstereceğini bilemiyoruz ancak kötü emellere alet olmaya gayet müsait bir işlev gibi duruyor şu anda.

Adobe® Flash Player 10.1 Desteği

İkinci nesil sürüm ile birlikte Flash desteğine kavuşan sistemlerden biri olmuş WebOS. Flash tabanlı içerikleri özgürce çalıştırabilen işletim sistemi için bu özellik henüz beta aşamasında.

Onlarca Yeni Özellik

WebOS 2.0 ile birlikte onlarca yeni işlev kullanıcılara sunulmuş. Biraz hızlı bir giriş yapmış olsa da arkaplanda ciddi bir çalışmanın yapıldığı açık bir şekilde görülüyor. Bahsettiklerimizin dışında onlarca yeni özellik ve üçüncü şahıs yazılım sistemde ön yüklü olarak gelecek.

Facebook 2.0, anlık mesajlaşma yazılımları için Google Talk ve Yahoo!, daha güvenli bağlantılar için VPN desteği, gelişmiş yazılım katalogu, HTML 5 destekli web tarayıcı, baştan aşağı yenilenmiş ve telefonun geneline yayılmış favoriler özelliği, Skype ve bluetooth klavye desteği sayabildiklerimizden sadece bazıları.

 

:: Sizce Linux tabanlı WebOS yeni sürümü ile mobil işletim sistemleri savaşına yeni bir soluk getirebilecek güçte mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WebOS 2.0 Duyuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WebOS 2.0 Duyuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WebOS 2.0 Duyuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?