Okunma

Webrazzi Summit’te Önemli Açıklamalar


26 Eylül 2013 Perşembe 06:24
Webrazzi Summit’te Önemli Açıklamalar

Bu yıl konuşmacı kadrosundaki çarpıcı isimler ile dikkat çeken Webrazzi Summit 2013, dijital pazarlama, yatırım, mobil, e-ticaret konularında merak edilen soruların cevabını veriyor. Açılışını Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın yaptığı Webrazzi Summit’te, Nokta Medya Genel Müdürü Tümay Asena, Türkiye’de video izleme oranlarındaki artışa dikkat çekti.

Turkcell Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise Türkiye’nin yazılım alanında da içerik üretmesi gerektiğine değinirken, Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner de e-ticaret pazarının önümüzdeki dönemde daha da güçlenmesini beklediklerini ifade etti.

Webrazzi Summit’te açılış konuşmasını yapan Nokta Medya Genel Müdürü Tümay Asena, Türkiye’deki internet kullanımının nereye gittiğine ve kullanımda videonun artışına dikkat çekti.. Asena, 2012′de televizyon izleme sürelerinde yüzde 19 artış, internet kullanımında ise yüzde 85 artış olduğunu hatırlatarak, “Haziran 2012 – Haziran 2013 arasındaki internet kullanım alışkanlıklarına bakıldığında, video yüzde 57 ile en hızlı büyüyen kategori oldu.

2013′ün ilk 6 ayında toplam 28.3 milyar video izlenirken, artış oranı yüzde 31.8, ortalama video süresinde ise yüzde 17.3 düşüş gerçekleşti. 6 ay içinde ortalama video süresi 4.54 dakikadan, 3.75 dakikaya geriledi” dedi.

Öztürkler: “100 milyar dolarlık pastadan pay kapmalıyız”

Mobil teknolojilerin ekonomi ve iş dünyasını bugün büyük ölçüde etkilediği aktaran Turkcell Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 2013 yılında tablet satışlarının PC oranını geçtiğini ifade etti. Öztürkler, Türkiye’nin özellikle yazılım alanında gelişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Türkçe içerik üreterek sosyal medyada etkin olduğumuz kadar yazılımda da öncü olabiliriz.

İnternette araştırma ve uygulamada gerideyiz. Bunun sebebi de Türkçe içerikteki eksiklik. Türkiye’nin 25 milyar dolardan kısa zamanda 100 milyar dolara ulaşması beklenen yazılım pazarından pay kapması gerekiyor” diye konuştu.

Forrester Research Başkan Yardımcısı Peter Burris ise sosyal işletmelerin özünde birbirleriyle konuşan müşteriler olduğunu dile getirdi ve Türkiye’nin de sosyal dönüşüme hazır olduğunu belirtti.

Yandex’i ayda 10 milyon kişi kullanıyor

 

Yandex CEO’su Arkady Volozh, internet aramalarında yaşanan değişime değinerek, iki yıldır Türkiye pazarında olan Yandex’in farklı uygulamalarla insanların hayatına girdiğini söyledi. Volozh, “5 yıl önce arama yaparken beklentiler çok farklıydı. 

Artık arama bilgiye erişmek için değil eyleme geçmek için kullanılıyor. Pazar payımız yüzde 15-20 düzeyine geldiğinde Türkiye’de gelir elde eden bir şirket olması sağlanacak. Türkiye’de de üniversitelerle işbirliği yaparak ve 20 kadar yetenekli kişiyi işe alarak arama kalitesini geliştireceğiz.

Yandex Türkiye’de aylık 10 milyon gerçek kullanıcıya ulaştı. En popüler ürünümüz ise haritalar” diye konuştu.

“Yatırımın meyvasını 2014’te alacağız”

 

Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada.com’un Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitesi olduğunu ve cironun bu yıl sonunda 1 milyar TL’nin altında kalacağını kaydetti.

Türkiye’nin e-ticarette yüzde 30 büyüdüğünü dile getiren Boyner, şöyle devam etti: “Biz yatırımlarımızın meyvalarını 2014’te alacağız. Hedefimiz alışveriş yapan herkesin mutlu olmasını sağlamak. E-ticaret ciddi sermaye isteyen bir pazar, kimsenin 1-milyon dolar yatırım yapıp da 100 milyon dolar kazanacağı bir sektör değil. “

:: Açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Webrazzi Summit’te Önemli Açıklamalar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Webrazzi Summit’te Önemli Açıklamalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Webrazzi Summit’te Önemli Açıklamalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "