Corona virüsüne WeChat sansürü!


04 Mart 2020 Çarşamba 08:45
Corona virüsüne WeChat sansürü!

Tencent çatısı altında yer alan Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat, 1 Ocak’tan bu yana corona virüsü ile ilgili bazı anahtar kelimeleri sansürlemeye başlamıştı. Popüler Çin canlı yayın platformu YY de corona virüsü içeriklerini sansürlemişti. Bugün ise WeChat corona virüsü sansürü sürecinin 516 anahtar kelimeye ulaştığı bildirildi.

WeChat corona virüsü sansürü gün geçtikçe büyüyor!

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması WeChat corona virüsü nedeniyle yeni bir sansür haberiyle gündemde. WeChat’in corona virüsü için 516 anahtar kelimeyi sansürlediği saptandı. Bu saptamayı yapmak için, araştırma grubu Citizen Lab, bazı grup sohbeti konuşmalarını biri Kanada‘da ikisi Çin‘de olmak üzere üç test WeChat hesabına gönderdi.

Sohbet bazı makale başlıkları ve corona virüsü ile ilgili haberlerden oluşuyordu. Toronto Üniversitesi‘ne bağlı olan grup, onları Kanada WeChat hesaplarından birinden Çin’e gönderdi ve Çin hesabının hangi mesajları alıp hangi mesajları alamadığını gözlemledi. Ocak ayında 132 sansürlü anahtar kelime kombinasyonuna sahip uygulamanın, bu hafta ile birlikte 516 sansürlü anahtar kelimeye sahip olduğu bildirildi.

WeChat corona virüsü sansürü gün geçtikçe büyüyor! - ShiftDelete.Net (1)

Twitch veya Mixer’a oldukça benzetilen Çin menşeili platform YY‘de de durum aynı. 31 Aralık 2019’da tarihinden itibaren kara listeye 45 anahtar kelime ekleyen şirket,  sansür için uzak bir sunucu kullanan WeChat’in aksine kara listeyi uygulamanın içinde barındırıyor.

Sansürlü anahtar kelimeler hastalıkla ilgili gerçek bilgileri, hükümetin salgın politikalarına atıfları ve halkı hastalık hakkında uyarmak için en erken hayatını kaybeden doktorlardan biri olan Li Wenliang‘ın adını da içeriyordu. Li, corona virüslü hastalarını tedavi ederken hastalığa yakalandı ve 7 Şubat‘ta hayatını kaybetti. Hükümetin ve bu şirketlerin sansür uygulamaları da kullanıcıları daha çok endişelendiriyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Corona virüsüne WeChat sansürü!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bu haber çinseverlere gelsin

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba WeChat hesabı açmak istedim lütfen yardımcı olurmusnuz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba WeChat hesabı açmak istedim lütfen yardımcı olurmusnuz

" Corona virüsüne WeChat sansürü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüsüne WeChat sansürü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüsüne WeChat sansürü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!