WeChat’in sahibi Tencent yasağa omuz silkti


13 Ağustos 2020 Perşembe 12:30
WeChat’in sahibi Tencent yasağa omuz silkti

Geçtiğimiz günlerde WeChat Amerika’daki Çin firmalarına yönelik yasak ile gündeme gelmişti. Başkan Donald Trump’ın bu yasaklama hamlesine yönelik uygulamanın geliştirici firması Tencent ise kararın sadece Amerika üzerindeki operasyonlarını etkileyeceğini düşünerek adeta küçümseyici bir tavır takındı.

WeChat yasak sonrası küçümseyici açıklamalarda bulundu

Çinli teknoloji firmaları ve sosyal medya uygulamalarına karşı bir yasağın geleceği uzun süredir biliniyordu. Ancak yine de alınan kararlar şok etkisi yaratmaya yetti. TikTok’un sahibi ByteDance kararın ardından şoka uğrarken, WeChat’in sahibi firma Tencent’de kendini iki ülke arasındaki gerilimin ortasında buldu. Bununla birlikte dünyanın en büyük oyun firması olma özelliğini taşıyan Tencent, Çarşamba günü açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarında yüzde 37’lik bir artış duyurarak adeta Trump yönetimini küçümsedi.

WeChat'in sahibi Tencent Amerika yasağına omuz silkti

BBC’nin haberine göre konuyla ilgili Tencent’in baş strateji sorumlusu James MitchellMayıs 2019’da ve birkaç gün önce alınan kararlara bakarsanız, bunun sadece ABD’nin yetki alanındaki yerleri kapsadığını görürsünüz. Dolayısıyla Çin’deki faaliyetlerimizde reklam veren şirketlere bakarak söyleyebilirim ki herhangi bir sorun görmüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Firmanın yaşayacağı en büyük sorunlardan biri iPhone’ların Çin merkezli uygulamaları tamamen mağazalarından kaldırması olabilir. Zira bu durumun gerçekleşmesi Apple’ın Çin’deki satışlarını etkileyeceği gibi firmaya da zarar verebilir. Bunun yanında teknoloji devi, etkilenmeyeceğini düşündüğü Çin’de Weixin adlı bir mesajlaşma platformunu hayata geçiriyor.

Dünyada bir milyardan fazla kullanıcısı olan WeChat’in ABD gelirleri toplam Pazar payının yüzde 2’sini oluşturuyor. Geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Amerikan firmalarına 45 gün içinde TikTok ve WeChat ile iş birliği yapmayı kesmelerini dayatan iki farklı kararname imzalamıştı. Güvenli Ağlar projesinin parçası olan adım Komünist yönetimin olduğu Çin’i Amerikan iletişim sisteminden tamamen çıkarmayı amaçlıyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WeChat’in sahibi Tencent yasağa omuz silkti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WeChat’in sahibi Tencent yasağa omuz silkti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WeChat’in sahibi Tencent yasağa omuz silkti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
  8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
  9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
  10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!