Okunma

Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu


11 Ekim 2016 Salı 17:00
Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu

SSD’ler, diğer bir deyişle Katı Hal Sürücüleri ile birlikte son birkaç yılda bilgisayar deneyimimiz büyük ölçüde arttı. Mekanik disklerin ulaşamadığı hızlara ulaşabilen SSD’ler ile birlikte artık temel bilgisayar işlemleri dahil olmak üzere bilgisayarın birçok kullanıldığı alanda işlem hızında artış, daha uzun süreli diskler ve daha güvende veriler elde ediyoruz.

Depolama birimi üreten firmalardan biri olan Western Digital, geçtiğimiz yıl bugünlerde Sandisk’i satın almıştı.

Sandisk’in teknolojilerini de böylece bünyesine katan firma, Blue ve Green adında iki yeni SSD duyurdu. 

WD Blue SSD

16-10/11/wd_blue_ssd.jpg

SanDisk X400 SATA SSD’nin küçük değişikliklerle modifiye edilmiş hali olan WD Blue, tıpkı X400’de olduğu gibi  hem 2.5″ hemde M.2 boyutlarında bulunabiliyor. X400’e bakış zayıflığında geliştirmeler yapılan WD Blue, ortalama bir SSD’nin hızlarını sunarak fark yaratmıyor.

250, 500 ve 1000 GB kapasitelerinde tercih edilebilecek WD Blue SSD, 250 GB kapasitesinde 540 MB/s okuma 500 MB/s yazma hızına sahip iken 500 ve 1000 GB kapasitelerinde 545 MB/s okuma 525 MB/s yazma hızına sahip.

Sırayla 100 TB, 200 TB ve 400 TB yazma dayanıklılığı bulunan ürünlerin yurtdışı fiyatıda 200 GB için 79.99 $, 500 GB için 139.99 $, 1000 GB için ise 299.99 $ olacak. Ürünlerin garanti süresi ise 3 yıl.

WD Green SSD

16-10/11/wd_green_ssd.jpg

Mekanik disklerde olduğu gibi Western Digital SSD ailesinde de model isimlendirmesini koruyarak Green modelinide aileye ekledi. Hard disklere bakış yapısı gereği aktif kullanımda daha az elektrik üretmeyen, ama daha ucuz olan Green ailesi SSD’ler, 120 ve 240 GB kapasitelerinde tercih edilebilecek.

Sandisk SSD Plus üzerine inşa edilen Green, DRAM’i az olan Silicon Motion kontrolcüsüyle birlikte kapasitesini SanDisk 15nm TLC NAND çipinden alıyor. Ekonomi odaklı geliştirilen WD Green, en düşük fiyata kabul edilebilir bir SSD deneyimi sunmayı planlıyor.

120 GB sürümünde 540 MB/s okuma 405 MB/s yazma, 240 GB sürümünde ise 545 MB/s okuma 435 MB/s yazma hızına sahip. Blue ailesi ile karşılaştırıldığında okuma anlamında bir yavaşlık olmamasına karşın yazma hızlarında biraz düşüş olduğunu söyleyebiliriz.

Sırayla 40 ve 80 TB yazma dayanıklılığı olan disklerin fiyatı bu çeyrekten sonra çıkacağı için henüz duyurulmadı.

M.2 Nedir ?

2.5″ disklerden sonra dizüstü bilgisayar gibi daha küçük ve kompakt cihazlar için dizayn edilmiş mSATA SSD‘lerin, yeni nesil geliştirilmiş halidir. mSATA’nın yerine geçen M.2, PCI Express Mini kartını kullanarak SSD’ler için daha özelleştirilebilir ve uygun bir altyapı sunuyor.

:: Western Digital’in yeni SSD’leri hakkında düşünceleriniz neler ?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar daha yeni ssd yapıyor bari azcık ucuz yapsınlarda alalım bunu alacağıma 850 evo alırım…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  HDD tarih olmaya başlıyor desenize 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Berkin Kayalar:Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Türkçe çalışmak yerine , Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi yazan arkadaşın Türkçesi tükenmiş sanırım. Sözcük tekrarları, yazım yanlışları falan…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  400tb yazma dayanıklılığı az değil mi ya sürekli bir şeyler indiriyoruz başka disklere atıyoruz falan günlük 100gblık işlem yapıyoruz ***** senelik ömür demek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  red nerde

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni markalar = fiyat düşüşü. Tüketici için olumlu hareketler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Made by SanDisk.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda yav wd kendini piyasaya koysun artık

 10. SDN Okuru dedi ki:

  … küçük değişikliklerle modifiye hali edilmiş olan…

  … aktif kullanımda daha az elektrik üretmeyen…

  Türkçem şekil, önümden çekil…

" Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Western Digital yeni SSD’lerini duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "