Okunma

Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği


13 Mayıs 2013 Pazartesi 09:00
Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği

Western Digital, rakibi Seagate‘in SSHD çözümlerine cevap vermek için SanDisk ile işbirliğine gidecek. Yeni duyurulan işbirliğinin sonucunda Western Digital‘in SSHD pazarına hızlı bir şekilde girmesi bekleniyor.

WD‘nin ilk SSHD diski olacak olan 2.5 inçlik Caviar Black sürümü, yeni bir serinin de başlangıcı olacak. Seagate‘ten farklı bir SSHD mantığı izleyecek olan Western Digital, disk PCB‘si üzerinde kendine ait ek bir kontrolcü kullanmayacak.

SanDisk‘in iSSD adındaki diskine ve kontrolcüsüne yer verecek olan WD, 8 ile 32 GB‘lık miktarlarla piyasaya iki farklı seçenek olarak sürülecek. Yaklaşık 450 / 350 Mbps hızında sıralı okuma / yazma hızındaki iSSD, 9K / 1K IOPS rastgele okuma yazma hızına sahip olacak. SanDisk‘in verdiği yaklaşık veriler 128 GB‘lık disk ünitesi için verilmiş olsa da, 32 GB‘lık bellek ünitesinde de benzer sonuçlar elde edilebilir.

Tabi mekanik disk ile bütünleşik bir yapıda çalıştığından, sadece SSD performansına bakmamız da pek doğru olmayacaktır. Sadece belli bir kullanım yoğunluğu oluşmuş dosyaları SSD‘den çalıştırarak, yüksek performans elde etmemizi sağlayan SSHD‘ler, normal disk performansı olarak mekanik disklerden çok da büyük farklılıklara sahip değil.

MLC NAND ile uygun fiyatlı bir kontrolcüden oluşan iSSD, mekanik diske önemli oranda önbellekleme imkanı sunacaktır. Özellikle 32 GB‘lık disk, sık kullanımda Windows açılış hızına oldukça başarılı bir şekilde etki edebiliyor.

Özellikle ultra ince taşınabilir bilgisayarlarda kullanımı artan melez disk pazarından, WD‘nin de pay alma isteği bakalım bu alandaki yarışı ne kadar kızıştıracak?

:: SSHD çözümleri sizce şimdilik performans olarak yeterli mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    this was only going to get 3 stars as the screw holes can be a wee bit fiddly!but i was very ismpesred when i noticed that this isn’t just a piece of plastic that converts a 2.5 into a 3.5 it is actually a piece of plastic that converts two 2.5 into a single 3,5.great little slot saver and is great for ssd for when you realized that really expensive 60GB wasn’t quite enough and you need to buy that 30 gb more! well you can do so without emptying an extra 3.5 slot!yay

  2. Hedgehog! dedi ki:

    Seagate’in 3.5" olan SSHD diskleri ne zaman gelecek merak ediyorum. Bu konu hakkında da bir bilgi alabilirsek çok güzel olur.

" Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Western Digital ile SanDisk’ten İşbirliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "