Okunma

WhatsApp adminleri için tutuklama kararı!


01 Haziran 2018 Cuma 13:33
WhatsApp adminleri için tutuklama kararı!

WhatsApp, sıra dışı bir olayla ile gündeme bomba gibi düştü. Yaşanılan bu sıra dışı olay, WhatsApp adminleri için ciddi önem teşkil ederken, ilerleyen zamanlarda, olayın tek bir ülkeden çıkarak tüm dünyaya yayılması söz konusu.

WhatsApp adminleri için tutuklama kararı ve detayları

ZICTA direktörü destek hizmetleri Mofya Chishala, Whatsapp grup yoneticilerinin gruplara kayıt olması gerektiğini açıkladı. Bununla ilgili bir sızıntı olduğunda ise etik kodlar ve riskler sebebiyle tutuklanabileceklerini dile getirdi.

Ancak Zambiya Halk Partisi Genel Başkanı Mike Mulongoti, sosyal medya platformlarını düzenlemeye çalışmanın zaman kaybı olduğunu söylüyor.

ZNBC‘nin Open Line programında Chishala, ZICTA’nın tüm WhatsApp grup yöneticilerinin kayıt olmasını zorunlu kılacak bir yasa üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ek olarak, “Şu anda her yöneticinin kayıtlı olması gereken bir yasa ile geliyoruz, böylece herkes için etik kurallar ya da davranış kuralları koyabilir, ve bu kurallara uymayanları da günün sonunda tutuklayabiliriz” dedi.

WhatsApp adminleri

Mulongoti ise bu tür uyarıların sadece umutsuz bir rejimden gelebileceğini söylüyor. WhatsApp ile ilgili alınan kararlar, çaresiz bir rejimin davranışı olarak nitelendiriliyor. Günümüzde her şeyin tamamen teknoloji ve internet ile çalıştığına değinen Mulongoti, düzenlemelerin oldukça zor olduğunun altını çiziyor. Ayrıca, mevcut yönetimin cadı avı ile zaman kaybetmek yerine, insanların etkileşime geçmesine ve bilgi paylaşılmasına izin verilmesi gerektiğine de vurgu yapılıyor. Yasaların çıkması halinde, diğer ülkelerin de bu uygulamayı yasallaştırabileceği ve WhatsApp üzerinde hakimiyet kurulabileceği gündeme getiriliyor.




yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “WhatsApp adminleri için tutuklama kararı!”

  1. fre kloyt dedi ki:

    birşey anladıysam arap olayım

" WhatsApp adminleri için tutuklama kararı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp adminleri için tutuklama kararı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp adminleri için tutuklama kararı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "