WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor


18 Mart 2020 Çarşamba 17:10
WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor

WhatsApp bugün, devam eden Corona virüsü pandemisi hakkında yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için yaptığı yeni web sitesini duyurdu.

Dünyanın en popüler sohbet uygulaması WhatsApp, Corona virüsü ile ilgili bir bilgi merkezi oluşturdu. Şirket, insanları COVID-19 salgını hakkında bilgilendirmek için bir portal oluşturmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNICEF ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile ortaklık kurdu.

WhatsApp Corona virüse karşı önlem aldı.

Pandemiyle ilgili tüm bilgiler bir arada

Sayfada, Corona virüsü salgını sırasında WhatsApp’ın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler de yer alacak. Bu ipuçları ve öneriler; eğitimcilerin, hükümetlerin ve sağlık profesyonellerinin salgın sırasında daha iyi iletişim kurması için uygulamanın farklı özelliklerini sunan bir nevi kılavuz niteliği taşıyor.  Şirket, yeni oluşturulan bu portalın DSÖ ve UNICEF’in mesajlaşma hatları hakkında da bilgi içereceğini söyledi. Bu yardım hatları, güvenilir kaynaklardan Corona virüsü hakkında bilgi almak isteyen kişiler için yardımcı olabilir. Facebook’a ait olan WhatsApp uygulaması, vatandaşlara Corona virüsü ile ilgili veriler göndermek için Singapur, İsrail, Güney Afrika, Brezilya ve Endonezya gibi yönetimlerle de çalışıyor.

Söylentiler ortadan kalkacak

WhatsApp Başkanı Will Cathcart, pandemiyle ilgili tüm bilgilerin erişilebilir kolay bir kaynaktan öğrenilmesini istediğini söyledi. Will Cathcart konuyla ilgili olarak şöyle dedi: “İnsanların bağlantı kurmasına yardımcı olabilecek basit bir kaynak oluşturmak istedik. Ayrıca, WhatsApp’ta yayılan söylentileri ortadan kaldırmak için teyitli bilgi sağlayıcılarıyla çalışmak istedik. Poynter Enstitüsü ile ortaklık kurabilmekten mutluluk duyuyoruz. WhatsApp içinde doğrudan güncelleme yapabilmeleri için dünyanın dört bir yanındaki sağlık bakanlıklarıyla çalışmaya devam edeceğiz.” WhatsApp, 1 milyon dolarlık hibe sağlayarak Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Olgu Kontrol Ağını (IFCN) destekliyor. İttifakın şu an 45 ülkede 100’den fazla örgütü var.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra WhatsApp’ta bir iletinin gerçekliğini kontrol etmeyi sağlayan herhangi bir yardım hattı olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip bu platformun salgınla mücadele yöntemi olarak geliştirdiği uygulama, teyit edilmemiş yanlış söylentilerin önüne geçecek gibi görünüyor. Şimdilik Türkiye için Türkçe bir açıklama yok. Ancak ülkemizdeki vaka sayısı gün geçtikçe arttığı için bu platform, yakın zamanda Türkiye için de kullanılır hale getirilebilir. İlgili bilgi merkezine buradan ulaşabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp, Corona virüsü bilgi sitesi kuruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  2. 2 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  3. 3 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  4. 4 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  5. 5 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  6. 6 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  7. 7 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  8. 8 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  10. 10 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...