Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı


09 Aralık 2020 Çarşamba 17:15
Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı

WhatsApp, App Store’da geliştiricilerin hangi kullanıcı verilerini topladıkları konusunda bilgi gönderme şartı getiren Apple’a sert tepki gösterdi.

WhatsApp’dan Apple’a haksız rekabet ve gizlilik tepkisi!

Facebook’a ait olan WhatsApp, Apple’ı haksız rekabet ve gizlilik konusunda eşit davranmamakla suçladı.

App Store’da yer alan uygulamalardan gizlilik verilerine ait açıklama isteyen Apple’ın iMessage uygulaması, iPhone’lara önceden yüklenmiş olarak geliyor ve yeni gizlilik etiketlerinin gösterileceği App Store’dan indirilmesi gerekmiyor.

Apple, uygulamaların topladığı veri türlerini açıklamak için gizlilik etiketlerini “finansal bilgiler” veya “kullanıcı içeriği” gibi geniş terimler halinde düzenledi. Facebook, bu şartların kullanıcıları WhatsApp’ın topladığı veriler konusunda endişelendirebileceğini ve bunun rekabet açısından bir dezavantaj olduğunu vurguluyor.

WhatsApp, gerekli bilgileri Pazartesi günü Apple’a gönderdi, ancak WhatsApp tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde “Apple’ın şablonu, uygulamaların hassas bilgileri korumak için uygulayacağı tekniklere ışık tutmuyor” denildi.

WhatsApp sözcüsü Axios’a ise konuyla ilgili “Etiketlerin birinci ve üçüncü taraf uygulamalarında tutarlı olması gerektiğini ve uygulamaların kişilerin özel bilgilerini korumak için alabileceği güçlü önlemleri yansıtması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanlara okuması kolay bilgiler sağlamak iyi bir başlangıç ​​olsa da, insanların indirdikleri uygulamalardaki bu ‘gizlilik‘ etiketlerini iMessage gibi önceden yüklenmiş uygulamalarla karşılaştırabilmelerinin önemli olduğuna inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Axios’a , “WhatsApp insanların mesajlarını veya kesin konumunu göremezken, biz bunu yapan uygulamalarda aynı geniş etiketleri kullanıyoruz” dedi.

Geliştiricilerin uygulamaları hakkında gerekli gizlilik bilgilerini göndermeleri için son tarih dündü. Gizlilik etiketlerinin “Uygulama Mağazası”nda ne zaman görünür olacağı bilinmiyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Haklı bir serzeniş, iMessage hangi bilgileri topluyor onu bilmiyoruz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Gizlilik açısından bizi korumaya çalışan firma zaten Apple. Kendi uygulamalarının aldığı bilgilerin Apple’dan çıkacağını sanmam zira Apple’a kaybettirecekleri çok büyük olur. O yüzden burda ki “sert tepki”nin amacı istedikleri bilgileri satarken kullanıcıların bunları bilecek olması yani kısaca işlerine gelmeyecek olması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Siri nin ticari amaçlı olarak kullanıcıları dinlediginden ve Apple in bundan dolayı özür dilediğinden haberin olsaydı bu kadar fanboyvari konuşamazdın heralde

" Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın ‘etiket’ şartı WhatsApp’ı kızdırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!