WhatsApp’tan tepki çeken sözleşmeye ilk açıklama


11 Ocak 2021 Pazartesi 10:36
WhatsApp’tan tepki çeken sözleşmeye ilk açıklama

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tepki çeken gizlilik sözleşmesi güncellemesiyle alakalı ilk kez basın açıklaması yaptı. Mesajlaşma servisi basın açıklamasında, işletmelerin müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikasının güncellendiğini belirtti.

‘Bu güncelleme WhatsApp’ın, Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor’

WhatsApp’ın açıklamasında, sözleşmedeki güncellemenin, insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemediği açıklandı. Ayrıca Facebook da dahil olmak üzere WhatsApp mesajlarına hiçbir üçüncü şahısın ulaşamadığı söylendi ve ”Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor” denildi.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi güncellemesinin amacı ise ‘şeffaflığı artırmak’ ve ‘işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak’ olarak gösterildi. Bu sayede işletmelere Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneği sunulacağı savunuldu.

WhatsApp açıklamasının tam metni

WhatsApp’tan güncellenen kullanım koşullarıyla ilgili yapılan bilgilendirme şöyle:

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına ve aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.
WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.
Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.

Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.
WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi dünya genelinde tepkiler neden olmuştu. Türkiye’de de sosyal medyada WhatsAppSiliyoruz kampanyası başlatılmıştı. Alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelen kullanıcılar, güvenlik endişelerini dile getiren paylaşımlar yapmıştı.
yazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
70 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Bende sildim bı tuşa bakar hiçbir bir şirket devletten büyük olamaz böyle bir yaptırım asla kabul edilemez Avrupa ülkelerinde sefaflik yok Türkiye gelince şeffaf olunacak Türkiye Cumhuriyeti devleti nde bi tuşluk işiniz var kardeşim……

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

whatsap geri adım atsa bile yinede ibret olması için kalıcı olarak yasaklanmalı yaptığı çifte standarttır, tamamen kasıtlı olarak Türkiye’yi yoksaydı küçük gördü hakaret eder gibi çifte standart uyguladı bunu ya herkes için koyarsın yada herkes için kaldırırsın diğer şirketlere ibret olması için kalıcı engel uygulanmalı

Teknoloji kankası
Teknoloji kankası
10 gün önce

Kasıtlı olarak Turkiye’ye yapilmis bir şey yok. Hemen asalım keselim. Avrupa’da GPDR var. Biz de yok! Neden yok? Çünkü kanun yok! Çünkü vekillerimiz daha onemli kanunlar ile ugrasmakta.

Saygılar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

La silin whatsapp ı signal i kurun. Ne kadar cazz yaptınız yaaa. Aç mı kalacaksınız whatsapp olmazsa. Defolup gitsinler. Signal kullanıyorum artık.

sinan
sinan
11 gün önce

ya geç bunları geç, sen kimi yiyorsun. Neden Avrupa birliğine bu sözleşmeyi sunmuyorsun ?? Yemiyor değil mi ?? Orada anında yersin cezayı, Hemde 500-600 milyonluk bir nüfusu kaybetmek istemiyorsun.

Teknoloji kankası
Teknoloji kankası
10 gün önce
Yanıtla  sinan

Abi adamlarda kanun var ondan sunmuyor. Biz de kanun yok! Bir bitmediniz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Salata gibi lafı uzatmislar birsey değismemis sil gitsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Aslolan paylaşım değilki. Bazı ülkelere ayrıcalık tanınması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Telegram messenger ilk çıktığından itibaren kullanıyorum mükemmel bir program kesinlikle tüm programları denemiş biri olarak tek bulduğum konu Telegram tüm messenger programları içinde kesinlikle en iyisi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Sildim bi daha da yüklemem asla demek ki fırsat bulsalar istedikleri yere erişseler herşeyi yaparlar elveda whatsap hoşgeldin telegram

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Öncelikle avrupa birliği ülkelere ayrıcalık tanıması yani çifte standart uygulası whatsapp kullanırken kendimi aşalık hissetmeme neden oldu ikincisi sözleşmeyi onayla yoksa kullanamazsın ziktir git der gibi tavrı whatsapp ı silmeme neden oldu bilmem anlatabildim mi olay mesajların şifrelenmesi falan değil whatsapp ın kullanıcılarına karşı tavrı.. gün birinde facebook yetkililerine yazdım hiç kullanışlı değil diye bana cevap olarak facebook hesap silme link i gönderdiler.. anında hesabı sildim kendilerini ne zannediyorlar acaba vazgeçilmez mi? whatsapp ve instagram ı satın aldıklarında ikisini de bok edecek diye düşündüm ve beni yanıltmadıklarını şimdi görüyorum, o yolda emin adımlarla yürüyorlar. kolay gelsin mark instagram ve whatsapp senden önce çok güzeldi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Whatsaap çok şeffaf olmaya gerek reklam yapma bize 🎭

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

WhatsApp ın bundan vazgeçmesi lazım. WhatsApp Kabul etmiyor ise ülkemizde uygulama kullanıma kapatılmalı. Hiç bir şirket devletten büyük değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Herkes silme taraftarı
Silin gitsin
Orjinal türk yapımı bip uygulaması ben ondayım sizi bilmem

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Telegram sticker ve gifleri yaş kurallarına uymuyor çok fazla erotizm var

" WhatsApp’tan tepki çeken sözleşmeye ilk açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp’tan tepki çeken sözleşmeye ilk açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp’tan tepki çeken sözleşmeye ilk açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!