WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak?


20 Şubat 2021 Cumartesi 14:45
ABONE OL
WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak?

Facebook’un 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında satın aldığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gizlilik sözleşmesi nedeniyle iyi günler geçirmiyor. Uygulamanın Ocak ayında duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesi, tüm dünyanın tepkisini çekmişti. Gizlilik sözleşmesi nedeniyle ciddi oranda kullanıcı kaybeden WhatsApp, kullanıcılarını rakip mesajlaşma uygulamalarına kaptırmaya devam ediyor.

WhatsApp tarafından 4 Ocak tarihinde güncellenen gizlilik sözleşmesi, kabul ettiğimiz taktirde ödeme ve konum bilgileri de dahil olmak üzere mahremiyet içeren çoğu bilgiyi Facebook ile paylaşılacağını açıklamıştı. Sözleşmeyi 8 Şubat tarihine kadar kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının da askıya alınacağının açıklanmasının ardından ciddi tepkiler alan WhatsApp, iki haftada 3 milyonun üzerinde kullanıcı kaybetmişti.

Tepkilerin odak noktası olduktan sonra geri adım atan WhatsApp, verilen süreyi 15 Mayıs tarihine ertelediğini ve bu süre içerisinde kimsenin hesabının askıya alınmayacağını açıklamıştı. Kullanıcılarda ciddi kafa karışıklığı yaratan bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan WhatsApp, ilk kez net konuşarak gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarına ne olacağını açıkladı.

Sözleşme kabul edilmezse kısa süreliğine arama ve bildirimler devam edecek

WhatsApp uygulamasının 15 Mayıs tarihine kadar verdiği sürenin bitimine az kaldı. WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmezsek, bu süre dolduktan sonra direkt olarak hesaplar askıya alınmayacak, ancak mesaj okuma ve gönderme gibi özellikler devre dışı bırakılacak. WhatsApp, 15 Mayıs’tan sonra kullanıcılardan uygulamayı tam anlamıyla kullanmaları için gizlilik sözleşmesini kendi tabirleriyle ‘yavaşça‘ kabul etmelerini isteyecek.

Mesaj özelliği devre dışı bırakıldıktan sonra kısa bir süreliğine WhatsApp üzerinden aramalar ve bildirimler gelmeye devam edecek. Bu süre içerisinde WhatsApp, kullanıcılara bilgilerinin her zaman gizli kalacağını belirten çeşitli bildirimlerle sözleşmeyi kabul ettirmeye çalışacak.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kabul edilmezse kısa bir süre sonra gelen aramalar ve bildirimler de devre dışı bırakılacak. Bu özellikler de devre dışı bırakıldıktan sonra, WhatsApp hesabının içerisinde herhangi bir hareket kalmayacak. WhatsApp hesabı kısa bir süre sonra aktif olmayan hesaplar kategorisine girerek, 120 gün sonra kalıcı olarak silinecek.

İlk kez net bir dille açıklama yapan WhatsApp uygulamasının yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili düşüncelerinizi yorumlara yazabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
67 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Kapanirsa kapansin hiç bir şekilde kabul etmicem yerli uygulamalarimiza geceriz bu bizim icin daha iyi olur

selim
selim
14 gün önce

alan şaban kabul edeceksin hiiç kaçamazsın kandırma kendini

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Canın cehenneme whatsapp 😠😠😠

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Uzun süredir kullanıyordum yazık olacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Çözüm basit SİLİN!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Vapsad denen uygulamayı tamanen devre dışı bırakacam

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Tabiki sileceğim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Anlaşılan; Hızla whatsappı terkeden kullanıcılar oldu, siz hala ne bekliyosunuz kardeşim. O hızla terkedenler kadar olmasa da sizi de “yavaşca” göndericez. Akarı kokarı yok. Ya biat et ya da defol git!!! diyorlar yani… 🤭

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Direk başka platforma geçilmeli. Ya da devlet el koyup yasaklanmalı.Yasaklamazsa yars8 orda yarısı buda millet ne yapacağını şaşırıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Ben kabul ettim etmeyen düşünsün.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Telegram zaten daha kullanışlı, hiç tereddüt etmeden silerim. Gizlim saklım yok ama çok da gerek yok…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Telegram messenger ilk çıktığından itibaren kullanıyorum mükemmel bir program kesinlikle tüm programları denemiş biri olarak tek bulduğum konu Telegram tüm messenger programları içinde kesinlikle en iyisi. Watsap alir havasını mecbur ederse. Tüm Avrupa ya mecburi etsinde görelim masumiyetini yaptığı sözleşmenin….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Bip Telegram Signal ve Dedi Hazırda bekliyor WhatsApp on yaptığı kalleşliğe ayrımcılığa boyun eğeceğime diğer iletişim programlarını kullanırım hatta SMS e dönerim yine boyun eğmem bu olay sadece Türkiye ye özel oldu diğer ülkelerden istemiyor aklı olan kendisinin ne istediğini bilir ona göre hareket eder mecburi kullanan iş vs için onlara sözüm yok bireysel kişiler için yazdım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Yazılım mağazaları alternatif mesajlaşma programları ile dolu. Çok da takılmaya gerek yok. Gizlilikten ziyade çifte standart olması Avrupa’da zorunlu sözleşme dayatılmaz iken diğer ülkelerde böyle bir zorlama sil gitsin dedirtiyor.

Ali Rıza Bilgin
Ali Rıza Bilgin
14 gün önce

Okmeydanı ndan aşağısı KASIMPAŞA BE YAV!..

sorulancevapsız
sorulancevapsız
14 gün önce

ben çoktan kabul ettim nolcak nolabilirki korkmayın la şabanlar

Hüsamettin
Hüsamettin
14 gün önce

Whatsap yeni sözleşmesinde dikkat çeken unsur WhatsApp verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılması. Aslında WhatsApp verilerinin birçoğunun 2016’dan beri Facebook şirketleriyle paylaşılabildiği, ancak paylaşımın istenirse devre dışı bırakılabileceği belirtiliyor. Yeni sözleşme ise bu devre dışı bırakma seçeneğini ortadan kaldırıyor.

WhatsApp uygulamasının kullanıcılarını “kabul etmeye zorladığı” sözleşme Avrupa’da geçerli değil. Uygulama, AB ülkelerindeki kullanıcıları için farklı bir hizmet sözleşmesi sunuyor.

Bunun nedeni ise AB sınırları içinde yürürlükte olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR). Bu yasal düzenleme WhatsApp kullanıcılarına bilgilerini Facebook ile “paylaşmama” imkanı sunuyor.
Kullanıcılar WhatsApp’ın gönderdiği yeni sözleşmeyi kabul etse de yönetmelik gereği sözleşmenin içeriğinde bilgilerin paylaşılabileceğine dair bir hüküm bulunmuyor.

" WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  2. 2 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  3. 3 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  4. 4 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  5. 5 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  6. 6 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  7. 7 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  8. 8 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  9. 9 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  10. 10 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik