WhatsApp güvenlik açığı için uyardı: Güncelleyin!


14 Mayıs 2019 Salı 13:35
WhatsApp güvenlik açığı için uyardı: Güncelleyin!

Her geçen gün yeni bir haberle gündeme gelen WhatsApp bu kez bir güvenlik açığıyla gündemde. Son çıkan WhatsApp güvenlik açığı için şirket çalışmalara başladı. Açık sayesinde bilgisayar korsanları, casus yazılımları kullanıcının cihazlarına yükleyebiliyor. Söz konusu açık iOS ve Android uygulamalarında tespit edildi.

Whatsapp güvenlik açığı için güncelleme yayınladı

Facebook‘un sahip olduğu mesajlaşma servisi yaptığı açıklamada, Cuma günü sunucu tarafında bir düzeltme yaptığını duyurdu. Ayrıca kullanıcılar için de bir güncellemesi yayınlandı.

Yapılan açıklama şu şekilde devam etti;

“Saldırı, hükümetlerle birlikte çalıştığı bilinen İsrail merkezli NSO Group isimli özel bir şirketin programıyla yapılıyor. Bu program sayesinde korsanlar cep telefonlarındaki işletim sistemlerini kontrol edebiliyor.”

Şirketin geçen hafta konuyla ilgili Adalet Bakanlığı‘na da bilgi verdiği ortaya çıktı.

Casus yazılımı kullananlar, istedikleri WhatsApp hesabına sesli arama yaparak hedef cihazlara kötü amaçlı kod gönderebiliyor. Burada aramanın cevaplanıp cevaplanmaması önemli değil.

Söz konusu casus yazılımı üreten şirket NSO Group da konuyla ilgili araştırmalar yaptığını açıkladı. Şirket ayrıca yapılan çağrıların genellikle kayıtlarından kaybolduğu belirtti.

NSO, açıklamasına göre yazılımlarını hükümetlere “terör ve suçu önleme, soruşturma” amacıyla satıyor. Pegasus isimli yazılım telefonun mikrofonundan ve kameralarından veri açıp toplayabiliyor. Aynı zamanda konum kayıtlarına, e-postalara ve mesajlara da ulaşabiliyor.

Dava açıldı

Meksika vatandaşları ve bir Suudi vatandaşı, müşterilerinin yazılımlarını kötüye kullanmasının suç olduğunu iddia ederek NSO’ya dava açtı.

NSO ise bu saldırı hakkındaki sorulara cevap olarak şu açıklamayı yaptı;

“NSO, istihbarat ve kanun uygulayıcı kurumlar tarafından kullanılan teknolojisinin hedefinden sapmasına dahil olmaz. Aynı zamanda, herhangi bir kişiyi veya kuruluşu hedef almak için teknolojisini kendi başına kullanmaz.”

Vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları, İsrail Savunma Bakanlığı’na NSO’nun ihracat lisansını iptal etmesi için dilekçe verdi.

WhatsApp’ın bu olaydan henüz kaç kullanıcının etkilenebileceğini belirleyemediği açıklandı. Ancak şirket, açıktan zarar görmemek için kullanıcıların güncelleme yapması gerektiğini duyurdu.
Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Ztn whatsapp gitti bu aralar dogru duzgun kullanamiyorum,ancak uygulamalardan sonlandirip uygulumadan mesaj gonderebilip alabiliyorum ve bunu her seferinde yapmak zorunda kaliyorum !

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

İsrail kaynaklı hiçbir açıklamaya inanmam ve inanmayınız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Neden Telegram messenger güncelleme yapınca tekneloji haberleri olarak veriyorsunuz merak ediyorum doğrusu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Telegram messenger kullanıyorum böyle sorunlar yaşamıyorum. Herkese tavsiye ediyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Suudi Arabia +966 57 682 57 05 İlk önce normal cevapsız çağrı bırakıyor Whatshapp sesli görüntülü arama yapıyor Bu çağrı sonrası telefon rehberinde kayıtlı kişilere normal mesaj yolu Whatshaap şüpheli link gönderimi yapmaya çalıştı Suudi Arabistan üzerinden siber saldırı yapılmıştır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Whatshaap gücelleme olan android telefon bile saldırıya maruz kalmıştır

" WhatsApp güvenlik açığı için uyardı: Güncelleyin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp güvenlik açığı için uyardı: Güncelleyin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp güvenlik açığı için uyardı: Güncelleyin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi