WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders


21 Şubat 2014 Cuma 14:00
WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders

Facebook önceki gece sürpriz bir açıklamayla anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i satın aldığını duyurdu; hem de 16 milyar dolar ödeyerek! Aslında sosyal medya devinin gözünü WhatsApp’e diktiği biliniyordu, ancak böylesi bir rakamı kimse beklemiyordu.

Dünya tarihinde gerçekleşen en büyük yatırım destekli şirket satın alımlarından biri olan bu yatırım ile birlikte düşünenler için büyük hikmetler taşıyan sonuçlar ortaya çıktı. American Online (AOL) kurucusu ve aynı zamanda eski CEO’su olan Steve Case, bu derslerin bir kısmını Mashable’da adım adım anlattı:

İnsana İnsan Gerek

İnsanlar sosyal varlıklardır ve iletişim kurmaya ihtiyaç duyar. 25 yıl önce AOL’ü kurduğunda Case’in aklında da bu temel vardı. O dönemde CompuServe veya Prodigy gibi bazı rakip firmalar içerik veya ticarete odaklanırken, AOL’ün meyli tamamen topluluk üzerineydi. “En iyi uygulamanın” insanlar olduğuna inanıyorlardı.

Yıllar içerisinde “topluluk” diye adlandırılan şeyin adı “sosyal ağ” oldu ve yeni markalar büyük ölçüde gücünü insanlardan almaya başladı. On yıl önce sahneye çıkarak, insanlara iletişim kurmanın yeni ve iyi yollarını gösteren Facebook’un bugün bir milyarı aşkın üyesi ve 170 milyar dolarlık pazar değeri bulunuyor.  AOL’ün bile zirvede olduğu 2000 yılındaki Pazar değeri 150 milyar dolar idi. Son yıllarda ise en yaygın iletişim uygulamalarından biri olarak WhatsApp kullanılır oldu ve sonuç ortada.

Yeni Girişimler Dünyayı Değiştiriyor

WhatsApp dört yıl kadar önce Jan Koum adlı Ukraynalı göçmen genç ve Facebook’a yaptığı iş başvurusu olumsuz sonuçlanan Brian Acton tarafından geliştirildi. İlk başladıklarında hiç şüphesiz piyasada yığınla mesajlaşma uygulaması olduğunu söyleyen ve şanslarını düşük bulan yıkıcı eleştirilerle karşılaştılar. Ancak kendi vizyonlarına inanıp, buna tutkuyla bağlı bir ekip kurarak tarih yazdılar.

Amerika’nın yükselen bir “girişim” olarak 250 yıl önce hayatına başlamasına karşın, bugün dünya lideri konumuna gelmesinde de bu “daha iyi bir yol var” inanışının etkili olduğunu söylüyor Steve Case. Zirai devrimden, sanayi devrimine ve bugün teknoloji devrimine kadar tüm süreçlerde girişimciler önemli rol oynadı. WhatsApp de bu girişimcilik ve inovasyon ruhunun bir sembolü.

 

İnternet Çok Büyüdü

WhatsApp’in aylık aktif kullanıcı sayısı 450 milyon civarında, her gün buna 1 milyon yeni kullanıcı daha ekleniyor. Satın almanın böylesi devasa bir ücretle gerçekleşmesinin altında bu istatistikler yatıyor. AOL ilk yayınlandığında dünya nüfusunun sadece yüzde 3’ü online idi, onlar da sadece haftada bir saat kadar internete girebiliyordu.

İnternetin hızla global bir platform halini almasıyla birlikte, bugün 2,5 milyar insan sanal dünyaya erişim olanağı buluyor. Sıfırdan başlayıp 450 milyona birkaç yıl içerisinde ulaşmayı da bu büyük kalabalık mümkün kılıyor.

Geleneksel Pazarlama Eskide Kaldı

Bugün pazarlama sektörü viral üzerinde dönüyor. Gerçekten iyi olan yenilikçi ürünler, kendilerini satmak için artık devasa reklam kampanyalarına ihtiyaç duymuyor. WhatsApp kendi kitlesini hiçbir reklam veya pazarlama ile uğraşmadan oluşturdu. İki genç harikulade bir uygulama geliştirdi ve insanların bunu arkadaşlarıyla paylaşmasını yeterince kolaylaştırdı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Yetenek Her Şeydir

Bir milyar kullanıcıyı hedefleyen WhatsApp’in ekibi 50 kişiyi geçmiyor. Üstelik küçük bu ekip, platformu neredeyse bir gecede kurdu. Fortune 500’de yer alan pek çok şirketin bu örneği görüp kendine gelmesi gerekebilir. Sektöre etki etmek artık eskisinden daha kolay. Kilit noktayı insan oluşturuyor ve en iyi yetenekleri bünyesinde barındıran şirket kazanıyor.

Hedeften Şaşmamak Önemli

Yeni girişimler (startup), tek bir şeye tutkuyla hedeflenmenin, yeteri kadar odaklanmadan birçok şeyi hedeflemekten daha iyi olduğun adeta birer kanıtı. Girişim dünyasını bu kadar etkileyici yapan da bu. WhatsApp müşteri deneyimine bir lazer gibi odaklandı ve Facebook WhatsApp’ın bu işlevine devam etmesini istiyor. Girişim ruhunu koruyarak servisi büyütmenin en iyi yollarından biri de bu.

Mobil Her Zaman Kazanır

Masaüstü bilgisayarlar internetle insanların ilk kez tanışmasını ve onu benimsemesini sağlayarak bugüne kadar iyi iş çıkardı. Ancak artık PC’lerin önemi azalıyor. 15 yıl önce her yerde olan bilgisayarlar, 10 yıl önce temelde yer alıyor ve mobil teknolojiler tarafından destekleniyordu. Beş yıl önce mobile ağırlık veren girişimler kazanıyordu. Bugün ise hızlı büyüyen pek çok şirket için tek öncelik mobil kullanım.

:: Konuyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bilip bilmeden sallamayın. Elbette yerli bir ürün olamaz. En basitiyle ;
  1. Adamların yazılım ve teknoloji geliştirme platformları tamamen ingilizce. Yani adamların kendi dili. Dil öğren, çevir vb. derleri yok.
  Bizim yazılımcılar o yazılım teknolojisini öğrenene kadar yenisi çıkıyor.

  2. Arge ‘yi ciddi anlamda destekliyorlar. Üniversitelerinde int. bağlantısı 100 mb.

  3. Sen whatsapp gibi bir uygulamanın 10 da birini bile Türkiye ‘de geliştirsen bile çalıştıramazsın. Servis sağlayıcıların bant genişliği, internet bağlantısı vs. yetmez.

  Türkiye ‘nin tüm yurt dışı internet omurga çıkışına yakın bir bant genişliğini Facebook, whatsapp gibi uygulamalar kullanıyor. Böyle bir kullanım bedelini Türkiye ‘de geliştirilen hiç bir uygulama kaldıramaz. Günlük bu kadar kullanıcının bağlantısını kaldıracak sunucu, int. bant genişliği Türkiye ‘de mümkün değil.
  Kıytırık 1 mbit internet bile ödediğimiz para ortada.

  Türkiye ‘de bu iş olmaz. Olursa nasıl olur biliyor musunuz ? Sadece ve sadece devlet desteği ile…Normal bir geliştirici bu işin işletme maliyetinin altından hayatta kalkamaz. Durum bu…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet arkadaşların dediği gibi yerli bir şey yok, ama kimse üstüne düşeni yapmıyor. Türkiye dediğimiz zaman işin içinde bizlerde varız arkadaşlar, bu bir gerçek. Bir fert olarak inovatif düşünmek gerek. Çağı takip etmek gerek. Zaten bu tür uygulamlar yapana Amerika önce destek vermiyor, kişiler uygulamayı yapıyor, bakılıyor ki revaçta sonra Devletleri destek veriyor, işin bu kısmını düşünmek lazım.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Satıldığını dıyunca sildim hemen. Herşeyimiz abd güdümüne giriyor ben buna karşıyım. Neden yerli hiçbirşeyimiz yok hala ?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  C.A. adli arkadas line wechat ornekleri yeterli sanirim sadece amerikadakilerin populerligi olan dusunceni sorgulamak icin 😉 adamlar sadece senin benim gibi oturmayan yaratici ve gunluk hayati kolaylastirmak icin ugrasan insanlar 😉

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  “ZİYARETÇİ 21.02.2014 16:46 Sonu kötü bitecek gibi bir his var bende. Zamanında 1,79 TL vermiştim whatsapp’a o kadar. Başkada vermem…”

  Zaten bu tür uygulamalar, gelirlerinin çok büyük bir kısmını reklamlardan sağlıyor.. Sizin o verdiğiniz 1.79 tl onlar için bir hiç.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  bir fikirden yola çıkılarak neler yapabilecegini gostermis bizler hala turkiyeye ait dunya markasi telefon cikaramadik

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  çok güzel bir haber olmuş teşekkürler bilgiler için
  ayrıca katılıyorum mobil her zaman kazandırır

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  amerikada birşey çıkar dünyaya yayılır. çok net. adamlar süper güç sana bana mı bırakacak bu alemi bunlra çinde veya japonyada çıksa bu kadar yayılır mıydı empoze edilebilir miydi ee bunu nasıl empoze edcek bunu da filmleriyle şarkılarıyla herşeyiyle empoze ediyor. daha geçen gün kendi ülkesinin malı iphone için Obama çıkıp güvenmiyorum ve kullanmıyorum demedi mi. herkes herşeyin farkında milyonlarca kişiyi fişleyip izliyorlar bu sayede. Böyle süper güç olunuyor zaten.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonu kötü bitecek gibi bir his var bende. Zamanında 1,79 TL vermiştim whatsapp’a o kadar. Başkada vermem…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle ‘mobil her zaman kazanir’. Pc sektorunun hali ortada, ama hala pcyi geleneksel olarak gormek de at gozlugu takmakla es deger. Iste haberler iste rakamlar..

" WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp ile Öğrendiğimiz 7 Ders ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi
 2. 2 Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme
 3. 3 Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video) Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video)
 4. 4 SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler? SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler?
 5. 5 Kadın gözüyle iPhone SE 2020 Kadın gözüyle iPhone SE 2020
 6. 6 Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video) Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video)
 7. 7 "Uygun fiyatlı" iPhone 8 Plus hala alınır mı?
 8. 8 iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık! iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık!
 9. 9 Bayram harçlıklıları ile alınacak en iyi teknolojiler! Bayram harçlıklıları ile alınacak en iyi teknolojiler!
 10. 10 Ofiste kim kaç yaşında? Editöre şok! Ofis içi Ofiste kim kaç yaşında? Editöre şok! Ofis içi