Okunma

WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi!


20 Eylül 2017 Çarşamba 20:59
WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi!

Her gün bir milyardan fazla mesajın gönderildiği günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, adeta SMS’i tahtıdan indirerek günlük kullanımda standart bir iletişim aracı haline geldi.

Kısa süreli kesintilerin bile büyük aksaklıklara neden olduğu WhatsApp’ın devasa bir kitleye sahip olması, kullanıcı verilerine erişmek isteyen hükümet ve güvenlik güçlerinin hedefi haline gelmesine neden oluyor.

İngiltere hükümeti şifrelenmiş mesajları görmek istiyor!

Sky News’te yer alan habere göre, terör ve diğer ciddi suçlarla ilgili soruşturmaların yüzde 80’inin şifrelenmiş konuşmalar nedeniyle çözülmekte zorluk çekildiğini belirten İngiltere hükümeti, geçtiğimiz yaz aylarında WhatsApp’tan şifrelenmiş mesajlara erişme talebinde bulundu.

17-09/20/whatsapp.jpg

Terör örgütlerinin WhatsApp ve Telegram gibi mesajların şifrelendiği uygulamaları sıklıkla kullandığını belirten Sky News, İngiltere istihbarat yetkililerinin teknoloji şirketleri ile uzlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ve şifrelenmiş mesajlara erişilebileceğini ümit ettiğini ifade ediyor.

Mart ayında Londra / Westminster’da düzenlenen terör saldırısının faili Halid Masood tarafından gönderilen ve alınan mesajları görmek isteyen istihbarat yetkilileri, WhatsApp’tan bir kez daha olumsuz cevap almıştı.

Uzmanlar ise WhatsApp gibi servislerin bu talepleri kullanıcıların güveninin sarsılması ve arka kapı oluşturulması halinde sistem güvenliğinin tehlikeye atılması riski nedeniyle kabul etmediğini ifade ediyor.

:: Terör olaylarında bile bu verilerin paylaşılmıyor olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Whatsapp (yanlış hatırlamıyorsam) Zuckerberg tarafından satın alınmamış mıydı?? Merak etmeyin, zaten whatsapp geliştiricilerinin bir kısmı CIA/NSA çalışanı. Her türlü erişebiliyorlar zaten…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Biri su getirsinde yutmuş numarası yapayım 🙂 Heç yutmadım 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  CIA, MI6 isteyecek ve WhatsApp vermeyecek? Az için arkadaşlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi yapmışlar. Durum ne olursa olsun, gizliliğinizi koruyacağız sözünün arkasında durmaya devam etmeliler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  whatsup abd ye zaten veriyor, onune gelene verip orta yeri o.pusu mu olsun. 🙂 birde gizli gizli geceleri ingilitereye de veriyordur, vermemesi teknik olarak mumkun degil. 50 tane ulke ingiliterenin altinda 2 yilda 50 ulkede whats up i yasaklatir. Saygilar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi başlarına bela ettiklerinden kendileride kurtulamıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Veremeyiz diye haber yaptırın arka planda neler dönüyor nerden bilelim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ingiltere isteyince ne kadar medeni bir talep oluyor, aynısını türkiye istese yasakçı zihniyet diye tantana yapıyor kemalist cahil zihniyet

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamda olay sadece özel hayat değil ki burada terör meselesi ***** böyle yaparak terör örgütlerini güçlendirir

 10. SDN Okuru dedi ki:

  paylaşılmadığını düşünecek kadar saf olan kaldı mı dünyada. vermiyorlarsa bile türkiye, iran gibi ülkelere vermiyorlardır diğer ülkelerin hepsinin aldığından kesinlikle eminim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkiler ingiltereyi haklı görmüşler, türkiye isteseydi whatsapp'ıma dokunma eylemleri yaparlardı. yazık ya!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İngiltere'nin oyunlarından biri işte

 13. SDN Okuru dedi ki:

  +Sen de bunu yedin..?
  -Evet abi.
  -Çay söyleyeyim mi abi?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  hakkı bilgileri alabilirler…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam amaçlı

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer söz konusu terörse,Whatsapp bunu paylaşmalıdır.Mahkeme kararı var ise o şahsın kullanıcı verilerini gö***** bakmayın ama kimsenin fotoğrafları, mesajları vesaireleri birilerinin canından daha önemli değ***** halde Whatsapp teröristlerin rahatça nereleri bombalayabileceklerini, kimleri öldüreceklerini rahatlıkla konuşabildikleri bir uygulama olacaktır.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Paylasildigina inaniyorum*

" WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp, İngiltere krizi ile gündeme geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "