Okunma

WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması


04 Eylül 2018 Salı 09:58
WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması

Geçtiğimiz hafta, WhatsApp mesajlarının yedeklendiği ortamlardan biri olan Google Drive için veri güvenliği ve gizliliği anlamında risk altında olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise WhatsApp‘tan kritik güvenlik açıklaması geldi!

WhatsApp cephesinden Google Drive açıklaması

Bildiğiniz üzere, WhatsApp’tan gönderilen mesajlar, uçtan uca şifreleme ile mesajları güven altında tutuyor. Şirket tarafından sağlanan bu güvenlik önlemi ise, Google Drive’da yedeklenen verilerde olmadığı için bir risk oluşturuyor. Bu gelişmenin hemen sonrasında ise WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması geldi.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme ile yaptığı güvenlik sistemi, kendi sunucuları içindeki tüm yazışma içerikleri güvence altına alıyor. Sınırsız yedekleme alanı ile kullanıcıların severek kullandığı Drive yedekleme özelliği ise bu konuda ciddi bir açığa sahip. Facebook tarafından satın alan anlık yazışma uygulaması cephesinden ise konu ile ilgili bir açıklama geldi.

Yapılan açıklama ise bu riski doğrular nitelikte. Şirket, Drive üzerinde yapılan yedeklemelerin uçtan uca şifreleme ile korunmadığını doğruladı. Konunun bir diğer dikkat çeken yanı ise benzer durumun Apple iCloud servisi için de geçerli. Şirketin sözcüsü yazışma ve verilerin güvenliğinin yalnızca kendi sunucularında yapıldığını belirtti. Böyle bir şüpheniz var ise, yapmanız gereken şey ise bulut depolama yerine, yerel depolamada yedeklerinizi almanız olacak.
Bu açıklama sonrasında, dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servisinin, topu Google ve Apple’a attığı bariz bir şekilde ortada. Şirket tarafından yapılan söylemler, kendi iç bünyesinde güvenliğin yerinde olduğunu net bir şekilde ortaya koyarken, iki yazılım ve teknoloji devinin, güvenlik konusunda bir takım eksiklerinin de olduğunu gösteriyor.
Bulut depolama alanlarında, özellikle de ücretsiz sunulanlarda, uçtan uca şifreleme desteğinin olmayışı, güvenlik açıklarının olmasına sebep oluyor. Eğer, bu tip depolama alanlarında, kişisel anlamda özel içerikleriniz varsa, güvenlik konusunda biraz daha dikkatli olmanızda fayda var.
Hem Google hem de Apple, bulut depolama alanları konusunda bu güvenlik önlemini sunmadıkları için, özel verilerin bulut yerine çevrimdışı veya güvenlik desteği sunan depolama çözümlerinde saklanması daha yerinde bir çözüm olacaktır.yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "