WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması


04 Eylül 2018 Salı 09:58
WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması

Geçtiğimiz hafta, WhatsApp mesajlarının yedeklendiği ortamlardan biri olan Google Drive için veri güvenliği ve gizliliği anlamında risk altında olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise WhatsApp‘tan kritik güvenlik açıklaması geldi!

WhatsApp cephesinden Google Drive açıklaması

Bildiğiniz üzere, WhatsApp’tan gönderilen mesajlar, uçtan uca şifreleme ile mesajları güven altında tutuyor. Şirket tarafından sağlanan bu güvenlik önlemi ise, Google Drive’da yedeklenen verilerde olmadığı için bir risk oluşturuyor. Bu gelişmenin hemen sonrasında ise WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması geldi.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme ile yaptığı güvenlik sistemi, kendi sunucuları içindeki tüm yazışma içerikleri güvence altına alıyor. Sınırsız yedekleme alanı ile kullanıcıların severek kullandığı Drive yedekleme özelliği ise bu konuda ciddi bir açığa sahip. Facebook tarafından satın alan anlık yazışma uygulaması cephesinden ise konu ile ilgili bir açıklama geldi.

Yapılan açıklama ise bu riski doğrular nitelikte. Şirket, Drive üzerinde yapılan yedeklemelerin uçtan uca şifreleme ile korunmadığını doğruladı. Konunun bir diğer dikkat çeken yanı ise benzer durumun Apple iCloud servisi için de geçerli. Şirketin sözcüsü yazışma ve verilerin güvenliğinin yalnızca kendi sunucularında yapıldığını belirtti. Böyle bir şüpheniz var ise, yapmanız gereken şey ise bulut depolama yerine, yerel depolamada yedeklerinizi almanız olacak.
Bu açıklama sonrasında, dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servisinin, topu Google ve Apple’a attığı bariz bir şekilde ortada. Şirket tarafından yapılan söylemler, kendi iç bünyesinde güvenliğin yerinde olduğunu net bir şekilde ortaya koyarken, iki yazılım ve teknoloji devinin, güvenlik konusunda bir takım eksiklerinin de olduğunu gösteriyor.
Bulut depolama alanlarında, özellikle de ücretsiz sunulanlarda, uçtan uca şifreleme desteğinin olmayışı, güvenlik açıklarının olmasına sebep oluyor. Eğer, bu tip depolama alanlarında, kişisel anlamda özel içerikleriniz varsa, güvenlik konusunda biraz daha dikkatli olmanızda fayda var.
Hem Google hem de Apple, bulut depolama alanları konusunda bu güvenlik önlemini sunmadıkları için, özel verilerin bulut yerine çevrimdışı veya güvenlik desteği sunan depolama çözümlerinde saklanması daha yerinde bir çözüm olacaktır.yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp’tan kritik güvenlik açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  2. 2 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  3. 3 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  4. 4 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  5. 5 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  6. 6 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  7. 7 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  8. 8 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  9. 9 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  10. 10 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!