WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı


11 Ocak 2021 Pazartesi 14:52
WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı

WhatsApp’a tepkiler çığ gibi büyürken, Türkiye ilk adımları atmaya başlandı. BTK‘nın harekete geçtiğini açıklamasının ardından Rekabet Kurulu soruşturma başlattığını duyurdu. Son dakika haberi, tartışmaların daha da büyüyeceğini gözler önüne serdi. Kurulun, WhatsApp’a soruşturma açarken vurguladığı 6. madde ise oldukça merak edildi. Rekabet Kurulu’nun açıklamasında 6. madde ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “6.maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla” resen soruşturma açılmıştır.

13.12.1994 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi şu şekilde;

Madde 6 – Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticari faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hakimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler.

6. madde ile tekelleşme suçlaması

Rekabet Kurulu’nun WhatsApp soruşturması için işaret ettiği Rakabetin Korunması Hakkındaki Kanu’nun 6. maddesi tekelleşmeyi düzenliyor. Facebook’un WhatsApp ile ilgili düzenlemeyi kurulun bu kapsama alması dikkat çekiyor. Soruşturma ve sonrasında açılacak davanın tekelleşme iddiasıyla gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye’de temsilcilik açmakta direnen sosyal medya devinin bundan sonra nasıl adım atacağını da bu süreç belirleyebilir.

Facebook ve WhaatsApp’a açılan soruşturma ve 6. madde detayı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Sanırım b’yi ihlal ediyor. Avrupa birliğinde yapılmazken bizde yapılıyor olması ayrımcılık sayılıyor olabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Avrupa Birliğine dayatmamış ama Amerika’da TR ile aynı sözleşmeyi kabul etmek zorunda bırakıldı.

" WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp soruşturmasında 6. madde detayı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!