Okunma

WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı!


05 Temmuz 2018 Perşembe 15:00
WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı!

Kullanıcıların bulut depolama, sosyal medya ve anında mesajlaşma ihtiyaçlarını karşılayan birçok uygulama mevcut durumda. Bunları kullanırken de birçoğumuz tabii ki resmi uygulamalarıtercih ediyor. Tabii ki bu servisler için üçüncü parti alternatifler de mevcut. Öte yandan WhatsApp, servisinin üçüncü parti geliştiriciler tarafından kullanılmasından oldukça rahatsız olmuşa benziyor. Kısacası, son hamlesi ile WhatsApp üçüncü parti uygulamalara gözdağı veriyor.

WhatsApp üçüncü parti uygulamalara ültimatom verdi!

Son günlerde WhatsApp, bazı uygulama geliştiricilere ateşkes mektuplarıgöndermeye başlamış durumda. Mektupların içeriğinde ise şirketin haklı olarak ciddi taleplere yer verdiğini belirtelim. İçerikte geliştiricilerin yazılımlarının dağıtımını durdurması, tersine mühendislik ile WhatsApp kodunun kullanılması, WhatsApp sistemlerine yetkisiz erişim sağlayacak ve kullanıcı bilgilerini toplamaya teşebbüs edilmesi ve tüm geliştirme çabalarının askıya alınması gibi talepler bulunuyor.

WhatsApp üçüncü parti

Şirketin 2015 yılı başlarından beri WhatsApp+ ve benzer yazılımların peşinden gittiğini ve hatta bunları kullanan kullanıcıları engellediğini de hatırlatalım. Yani şirket, servisine bağlantı sağlayan yetkisiz üçüncü parti uygulamalar olmasını kesinlikle istemiyor. Şu anda şirketin gözünü diktiği başlıca düşmanlar ise Can’t Talk ve DirectChat.

Daha önceki uygulamaların resmi WhatsApp uygulaması yerine geçmek istediğini ancak bu iki uygulamanın sadece NotificationListenerServiceve DirectReply adlı standart Android API’lerini kullandığına dikkat çekmek gerek. Uygulamalar aslında WhatsApp için birer eklenti olarak nitelendirilebilir. Android sistemindeki API’lerin kullanımı ile WhatsApp’ın kendi haklarının ihlal edildiğini vurgulaması ise kafaları karıştırıyor. Şirket ise aslen sundukları kullanıcı deneyiminin değiştirilmesi konusundan rahatsız olduklarını belirtiyor. Gönderilen mektuplarda bir dava sürecinden ise bahsedilmiyor. Bu mektuplar karşısında uygulama geliştiricilerin nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Verileri sadece biz alalım diyorlar

" WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp üçüncü parti uygulamalara savaş açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "