WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor


07 Temmuz 2020 Salı 11:30
WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor

Geçen yıl Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook, Instagram ve WhatsApp için önemli bir açıklama yapmıştı. Bu üç uygulamanın birleşeceğini ve birbirine entegre edileceğini söylemişti. Böylecek, Bir Facebook kullanıcısı kolaylıkla WhatsApp kullanıcısı arkadaşıyla iletişim kurabilecekti. Aradan geçen sürenin ardından bazı sızıntılar ortaya çıktı. WhatsApp ve Facebook Messenger için çapraz sohbet desteği mi geliyor?

WhatsApp ve Facebook Messenger için çapraz sohbet desteği yolda

Zuckerberg tarafından açıklanan bilgiler dışında, entegrasyonla ilgili hiçbir detay bulunmuyordu. Ancak, Alessandro Paluzzi isimli Twitter kullanıcısı, yaptığı tersine mühendislik çalışması sonucunda önce Instagram’ın Messenger entegrasyonu üzerinde çalıştığını ortaya çıkarmıştı. Şimdi ise WhatsApp’ın da bu entegrasyon çalışmalarının içinde olduğu öğrenildi.

Facebook Messenger’ın WhatsApp entegrasyonu ile ilgili ekran görüntüsünü ise aşağıda görebilirsiniz.

WhatsApp ve Facebook Messenger

Bu entegrasyon sayesinde Facebook Messenger kullanıcısı, kolaylıkla WhatsApp kullanıcısı ile iletişim kurabilecek. Yukarıdaki fotoğrafta eklenen referanslara baktığımızda Facebook’un, bir WhatsApp kullanıcısının engellenip engellenmediği ve sohbetin detaylarını kolaylıkla öğrenecek gibi görünüyor. Hatta içeriği olmasa bile bir grubun üyeleri ve kişinin profil resimleri de görülebilecek.

Peki bu, Facebook’un hali hazırda WhatsApp mesajlarını topladığını anlamına mı geliyor? Hemen yanıt verelim, hayır. Ekran görüntüsü ilerleyen zamanda kullanılacak olan bir veritabanı. Ayrıca WhatsApp mesajları uçtan uca şifreli olduğu için Facebook, WhatsApp tarafından kullanılan mesajları şifrelemekk ve şifresini çözmek için Sinyal protokolünü içe aktaracaktır.

Tabii ki uygulama geliştiricileri bu yoldaki planlarında sık sık değişiklik yapabiliyor. Dolayısıyla çıkan tüm bilgileri sızıntı olarak değerlendirmek ve şirketler tarafından yapılacak resmi açıklamaları beklemek doğru olacaktır.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  O zaman cep telefon numaramız herkesin elinde kolaylıkla okur veya dm yerine artık wp mesaj alırsak onları da mı tek tek sileceğiz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegrama geçiş hızlanacak bence.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki Whatsapp’a ne gerek kalacak?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medyada 3-5 yaşında küçük kuzenine zorla sigara içiren Betül aşçı ile ilgili haber yapın. Sosyal medyanın adet görmeye başlayan Ergen kızlara neler yaptırdığını görsün herkes. En az Kelime ile yazmaya çalıştım.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir şey kullanıma yansırsa direk whatsappı siler yeni bir uygulama bakarım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Whatsapp ta panayır yerine döner artık

" WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp ve Facebook Messenger kol kola giriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S
 2. 2 Note 20 serisi geliyor! Canlı yayına hazırlanın Note 20 serisi geliyor! Canlı yayına hazırlanın
 3. 3 Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi Video yağmuruna tutulacaksınız! SDN ofis içi
 4. 4 Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme
 5. 5 Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video) Grafikleriyle bilgisayar ağlatan oyunlar! (Video)
 6. 6 SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler? SDN ofisinin aksesuar tercihleri neler?
 7. 7 Kadın gözüyle iPhone SE 2020 Kadın gözüyle iPhone SE 2020
 8. 8 Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video) Ücretsiz yazılım geliştirme uygulamaları! (Video)
 9. 9 "Uygun fiyatlı" iPhone 8 Plus hala alınır mı?
 10. 10 iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık! iPhone 11 kamerasını Spigen ile zırhladık!