WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi?


31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:00
WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi?

Mobil uygulamalar dünyasında WhatsApp ve Telegram arasında ezeli bir rekabet yaşanıyor. Her iki uygulama da durmadan kendini yeniliyor. Neredeyse her hafta bir güncellemenin yayınlandığı uygulamalardan en iyisi hangisi karar vermek oldukça zor. Bunu kolay hale getirmek için uygulamaların genel özelliklerine ve sağladığı faydalara bakmak gerekiyor. Biz de bu yazımızda WhatsApp özellikleri ve Telegram özellikleri neler? WhatsApp mı Telegram mı? Yakından bakıyoruz.

Mesajlaşmada ezeli rekabet: WhatsApp ve Telegram

İki uygulamanın kullanıcı sayısıyıla karşılaştırmaya başlamak gerekiyor. İki mesajlaşma uygulamasının da temel amacı kullanıcıların mesaj gönderip almasını sağlamak. Burada ne kadar fazla kişiyle bağlantı kurarsanız o kadar iyi. WhatsApp yaklaşık bir yıl önce 1,5 milyar aylık aktif kullanıcı bariyerini aşmıştı. Telegram ise bir yıl önce 200 milyon kullanıcı sayısını kutladı. Bu açıdan WhatsApp bir adım önde. Kullanıcı sayısı Telegram’ın 7 kat fazlasına sahip olan WhatsApp bu açıdan galip diyebiliriz. Telegram geçen yıla göre aradaki mesafeyi 20 milyon kullanıcı azaltmış olsa da yine de fark oldukça çok.

Kullanıcı sayısı önemli bir kriter olsa da bir mesajlaşma uygulaması seçerken yüzde 100 belirleyici bir faktör değil. Burada önemli olan kişisel çevrenizin hangi uygulamayı kullandığı. Tabii günümüzde WhatsApp kullanmayan birini bulmanın da oldukça zor olduğunu kabul etmek gerekiyor.

WhatsApp mı Telegram mı? – Gizlilik ve güvenlik

Şimdi gelelim gizlilik ve güvenlik kısmına. Bir mesajlaşma uygulamasında önemli kriterlerden biri de gizlilik ve güvenlik olmalı. Diğer insanlarla konuşurken, mesajların özel olarak kalması ve başkalarının erişemiyor olması oldukça önemli. Her iki uygulamayı bu konuda karşılaştırmak pek kolay değil. Çünkü ikisi de bu konuda farklı bir yaklaşım benimsiyor.

Hem WhatsApp hem de Telegram uçtan uca şifreleme özelliğine sahip. Ancak önemli bir fark var. WhatsApp’ta tüm sohbetlerde varsayılan olarak bulunan özellik Telegram’da yalnızca gizli sohbetlerde etkin. Normal Telegram sohbetleri hala şifreli ancak uçtan uca değil.

WhatsApp, Signal şifrelemesini kullanırken Telegram bunun için MTProto yöntemini kullanıyor. MTProto’da da herhangi bir güvenlik açığı bulunmamasına rağmen uzmanlar bilinen bir protokolün daha güvenilir olduğunu savunuyor.

Telegram’da sohbetleri PIN Kodu ve şifre korunabiliyor. WhatsApp ise bu açıdan bir adım geride.

WhatsApp normal kullanımda daha güvenli olsa da Telegram’ın özel sohbetleri, gizli mod klavyesi ve isteğe bağlı güvenlik katmanı bir adım öne çıkıyor. Kendi kendini imha eden mesajlar ve ekran görüntüleri de WhatsApp’ı bu rekabette geri düşürüyor.

WhatsApp’ın gizliliğiyle ilgili belirleyici bir nokta da kullanıcı hesaplarının telefon numaralarıyla ilişkili olması. WhatsApp’ta kimseyle numarasını bilmeden sohbet edemezsiniz.

WhatsApp özellikleri vs Telegram özellikleri

Hem WhatsApp hem de Telegram ile metin mesajları göndermekten başka pek çok şey yapmak mümkün. Ancak, ana işlevin metin mesajları olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden hangisinin bu açıdan iyi olduğu da son derece önemli. Bu açıdan iki uygulama da benzer bir deneyim sunuyor.

Telegram, WhatsApp’ın karşısında video klip gönderme olanağı sağlayarak bir adım öne geçiyor. Ayrıca, Telegram sonsuza kadar bulutta depolanan 1.5 GB’a kadar dosya göndermeye imkan sağlıyor.

Bundan üç yıl önce WhatsApp görüntülü arama yapmaya öncülük etti. Sonrasında grup görüntülü konuşma şeklinde güncellenen özelliğe karşılık Telegram’da görüntülü konuşmaya olanak sağlayan bir özellik bulunmuyor. Sesli arama özelliği bulunsa da şimdilik görüntülü arama imkanı ne yazıkki yok. Ancak, Telegram’ın sesli aramalarda iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

Çapraz platform kullanımı da iki uygulamayı karşılaştırabileceğimiz bir diğer özellik. WhatsApp Web özelliği ile uygulamayı bilgisayardan da kullanmak mümkün. Böylece bilgisayarda çalışırken, WhatsApp yazışmalarına devam edebilirsiniz. Ancak, bu bir bulut hizmeti değil. Uygulamaları verileri bir kullanıcıdan diğerine, mesajların kendisini kaydetmeyen sunucularla senkronize ediyor. By da bir WhatsApp hesabını yalnızca tek bir cihazda kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Telegram ise bulut tabanlı bir hizmet. Bu yüzden istediğiniz kadar cihaz ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca, WhatsApp’ı bilgisayardan kullanmak için sürekli olarak telefonun açık ve internete bağlı olması gerekiyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  TELEGRAM HER BAKIMDAN ÜSTÜN. BİR DEFA MESAJIN NE KADAR SÜRE SONRA KENDİNİ İMHA EDECEĞİNİZİ AYARLAYABİLİYORSUNUZ. SİZCE SAKINCALI OLAN BİR CÜMLEYİ DE KİMSE GÖRMEMİŞ OLUYOR. WHATSAPP’TA BİRİNE YAZDIĞIM CÜMLELER, YENİ TANIŞTIĞIM BİRİNİN SAYFASINA DÖKÜLÜVERDİ! ŞOK OLDUM, WHATSAPP BİLGİLERİ ETRAFA SORUMSUZCA SAÇIYOR, BİLİN, İSTEDİM.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram alır whatsapp çöp

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram mesenger yanında watsap anadol araba gibi kalır

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram tabiki

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim yerli PTT MESSENGERımız olacaktı ne oldu acaba?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kodlarının çalıntı olduğu ortaya çıkınca, apar topar yalan oldu

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Karşılaştırdığınız için teşekkür ederim WhatsApp mı Telegram mı kullansam karar veremedim çünkü birbirine yakın olduklarından dolayı bir daha ben sana mesajlaşma uygulaması buldum orada Türk telekom önceliği nde argela şirketinin geliştirmiş olduğulaff Messenger uygulamasınınla tanıştım hoşuma gitti bunu duyurabilirseniz çok mutlu olurum

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Gram gram hizmet video chat veremiyor. WhatsApp sunucuları freebsd kullanıyor. Buda onu gayet sağlam yapılı kılıyor. WhatsApp Geliştirici si Ukrayna li.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Vapcap

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangisinin iyi oldugundan ote hangisinin daha cok kullanildigi onemli. Oda WhatsApp. Sonucda bu programlari iletisim icin kullaniyoruz. Turkiyede yaygin olan uygulama WhatsApp.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram mesenger yanında watsaptan bahsedilmez bile aşırı derecede fark var arada kesinlikle telegram messenger saymakla bitmez özellikeri dolu watsap anca snapchat ve telegram özelliklerini kopyalayıp kendi yapmış gibi yeni bir özelik göstermeye çalışıyor. Başka bi kendi geliştirmiş olduğu hiçbir şey yok. Tek özelliği herkesin kullanıyor bilinir olması güvenlik desen tam bir fiyasko watsap. Yani telegram diyorum kesinlike..

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Çoğu Telegram özelliği yazılmamış. Örneğin:
  – Telegram Passport
  – Statik çıkartma formatına öncülük etmesi
  – Animasyonlu çıkartmalar
  – Animasyonlu emojiler
  – Gruplar için yavaş mod
  – Özel yönetici görevleri
  – Yerleşik anketler
  – Botlar
  – Yorumlar
  – Login

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Nnnnn

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence açık ara telegram messenger tam bir profesyonel messenger. Telegram yanında amotör kalıyor watsap kesinlikle.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram’ı karalamak için yazılmış bir haber.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Elma ile armutun karşılaştırılması olmuş. Telegram botlarını sunucularınızda host edip hertürlü kombinasyon yapabilirsiniz. Whatsapp böyle bir şeyi bilmez bile.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  WhatsApp bu konuda en yaygın olan oda onu en iyi yapar

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  telegram tabii ki

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Birbirine yakın durumlar ya da ürünler hakkında tabi ki makale yazılabilir ama bu şu an (ve görünen o ki uzun bir süre daha) tartışmaya kapalı olması gereken bir konu. Telegram gibi dahice bir uygulamayı WhatsApp gibi ucuz bir ürünle kıyaslamak kabul edilemez.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuç?

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence her türlü telegram kanallarında her türlü şey bulunabiliyor

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  WhatsApp ın facebook un olması dışında kötü bir özelliği yok.
  sahtekar mark, yüzünden facebook, instagram kullanmıyorum; sıra WhatsApp da..

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Watsabda karanlik mod yok telegramda var

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram ama herkes kullanmadığı için sorun oluyor

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram da neymiş ya kullanan var mı cidden WhatsApp en iyisi

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Hicbirini kullanmam hepsi gavur mali hepsi dinleniyor izleniyor en iyisi laff

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer telefonunuz İnternete bağlı değilse, bilgisayarda whatsapp çalışmaz.
  Ayrica whatdap6hem telegon, gem de tablete kurulmaz.
  Whatsap6genel anlamda beş para etmez. Viber ondan cok daha iyi ve sesli, görüntülü arama cok onceden viber’de vardı.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyisi diye birşey yok. Hangisi işini görüyorsa o tamamdır. İnternet olmadığı zaman sms atıyoruz. En iyisi sms mi yani?

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Tabii ki telegram.

" WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 2. 2 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 3. 3 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 4. 4 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 5. 5 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 6. 6 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 7. 7 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 8. 8 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 9. 9 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 10. 10 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme