WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike!


23 Eylül 2020 Çarşamba 23:59
ABONE OL
WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike!

“WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi?” sorusu birçok kişi tarafından soruluyor. Zira son yıllarda sizlere dünyaca ünlü platformları bile mağdur eden dijital saldırılar ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştik.

Şirketlerden kullanıcılara kadar herkese zarar verebilen bu saldırıların sorumluları bazen yakalanamıyor. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar ne yazık ki siber suçlar konusunda endişeli.

WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi? İşte yeni araştırmanın cevabı

Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Würzburg Üniversitesi tarafından yürütülen bu araştırma, kullanıcıların kendisini güvende hissetmediğini ve gizlilik ihlali yüzünden mağdur olacağına inandığını ortaya koydu. Siber güvenlik uzmanları, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamaların bilgisayar korsanlarına kişisel bilgilerin ele geçirilmesi konusunda avantaj sağladığını söyledi.

Alınan bilgilere göre bilgisayar korsanları bir kişinin hesaplarını ele geçirmek için o kişinin telefon numarasına ve o kişiye ait olan diğer kişisel bilgilere ihtiyaç duyuyor. Hesaplarına el konan kişi saldırıya uğradığını uzun bir süre boyunca fark edemeyebiliyor.

Araştırmacılar, 33 milyon ABD vatandaşının telefon numarasını araştırdı ve bu kişilerin kişisel bilgilerini de ele geçirdi. Araştırmaya dahil edilen kişilerin yüzde 50’si herkes tarafından görülebilen bir profil fotoğrafına sahip. Bu kitlenin yüzde 90’sı ise “Hakkımda” bölümünü herkese açık bir şekilde kullanıyor.

WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi

Bu bilgiler, bilgisayar korsanlarının işini hızlandırıyor ve hatta bir kişinin bilgileri başka bir kişinin hesabını dahi saldırılara karşı savunmasız bir hâle getirebiliyor. ABD vatandaşlarının yüzde 40’ı veri ihlalinden korkuyor.

Bilgisayar korsanları başkaları adına hesaplar açabiliyor ve insanları dolandırabiliyor. Telegram cephesine geldiğimizde ise yeni bir sistem ile karşılaşıyoruz ancak bu sistem de kullanıcıların verilerini tehdit ediyor.

Zira bu güncelleme yüzünden birçok kullanıcının kişisel bilgileri açığa çıktı. Hemen hemen her sohbet uygulaması tarafından elde edilen bilgiler sunuculara aktarılıyor ve saldırganlar insanların bilgilerini ele geçirmek için bu sunuculara sızmaya çalışıyor.

Telegram tehlikeli mi

WhatsApp ve Telegram ikilisinin gizlilik politikası konusunda birçok değişiklik yaptığı biliniyor. Ayrıca doğrulama kodları ve QR altyapısı gibi ekstra güvenlik önlemlerini kullanan kişiler, bunları kullanmayan kişilerden daha güvende ancak yine de bu saldırılara karşı kesin bir çözüm bulunamıyor.

Artık WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları saldırganların yakalanması için devletlere her türlü bilgiyi veriyor. Sizce en güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

En güvenlisi sms 😀 Savcılıkizni olmadanerişim yok mis

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Kesinlikle telegram tartışmasız çok daha güvenlik istiyorsan güvenli konuşma açarsın telegramda sadece iki telefon arasında olur görüşme arada server bile kalmıyor bu kadar iyi daha ne olsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Signal ve Dedi bir de threema var ama hakkında bilgi sahibi değilim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

en güvelilerden biri signal…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Duman

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

en iyisi mektup

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Whatsapp

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

En iyisi bip

" WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!