Okunma

WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı


22 Eylül 2014 Pazartesi 16:30
WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı

İran yasaklarını sürdürüyor. Aradan çok uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen, Instagram’dan sonra, şimdi de WhatsApp, Viber ve Tango uygulamaları yasaklandı.

Ortaya çıkan bilgilere göre İran Yargıtay Başkanı Ayetullah Amuli Laricani’nin isteği doğrultusunda, uygulamaların en geç 30 güne kadar erişime kapatılması kararlaştırıldı.

Kapatma gerekçesi dikkat çekiyor

Kapatma gerekçesi olarak, uygulamaların İslam ahlakı, genel güvenlik ve İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni için yapılan hakaret mesajları gösterildi.

Yargıtayın isteği doğrultusunda, İran İletişim Başkanlığı’na erişim engelleme kararını ileten Başsavcı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, yaptığı açıklamada, daha öncede benzer kararların alındığını ve uygulanmasında problemler yaşandığını belirterek, İran İletişim Başkanlığı’na karşı eleştirilerde bulundu.

Yapılan açıklamada, uygulamaların en geç 30 gün içinde engellenmemesi durumunda, karara engel olanlar hakkında da hukuki işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Kararda büyük paya sahip olan muhafazakarların konu hakkında daha hoşgörülü davranılması, İran Cumhurbaşkanı tarafından istenmiş olsa da, muhafazakarların halen bu tip konularda katı oldukları görülüyor.

:: Sizce bu ve bunun gibi yasaklar devam edecek mi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Viber Programı'nın İsrail'e ait olduğu ve Kıbrıs'tan server edildiğini ve tüm bilgilerin otomatik gönderildiğini bilenler Yada resimlerini videolarını nette Görenler şaşırmasın yarın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi ***** facebook ve twitter hala kaplidir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Abi böyle şeyler yazıp, eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmeyin. Twitter zor kurtardık.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki biz çok farklıyız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Diğer ülekeler bizde Twitter, youtube yasaklandığında bize böyle güldülermi acaba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu uygulamaların hepsi Yazışmaları para karşılığında satıyor Bizim hükümetimizde TurkTkom kanalı ile bu şirketlerden yazışmaları satın alıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Allaha şükürler olsun ki iran, ırak, suriye ve diğer arap ülkelerinde dünyaya gelmemişiz ülkemizin kıymetini bilin… ( şimdi bazı sinyalciler bizim ülkemizde de yasaklanıyor diycekler ama konu farklı anlaya 😉 )

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar bir yolunu bulurlar dert etmeyin 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Insanlik suçu, bizde de twitter youtube kapanmisti

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bi turk vatandaşı olarak ülkemizde de yasaklanmasını istiyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iRan hükumeti böylece en çok pil yiyen uygulamaları yasaklayarak telefon şirketlerine yardımcı olmuş oldu 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında bizde de yasaklanırsa şaşırmam

 13. SDN Okuru dedi ki:

  þimdi buraya gelipte özgürlükten bahsetmeyin gördük halkýmýzýn nasýl düþündüðünü.

" WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp, Viber ve Tango İran’da Yasaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "