WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya


03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:09
ABONE OL
WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya

Hindistan hükümeti büyüyen Covid-19 krizi sonrası ABD merkezli sosyal medya platformları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. WhatsApp’ta Hindistan’ın bu sansürleme politikasından payını aldı. Platform daha önce de kişisel verilerin paylaşımı politikası yüzünden Hindistan hükümetiyle karşı karşıya geldi. Şimdi ise WhatsApp uçtan uca şifreleme koruması tehlike altında.

WhatsApp uçtan uca şifreleme korumasına Hindistan baskısı

Son aylarda dünyanın koronavirüs merkezi haline gelen Hindistan’da hükümet yanlış bilginin yayılması bahanesiyle sosyal medya şirketleri üzerinde baskı kumaya başladı. Twitter ve Facebook’ta paylaşılan bir çok gönderiyi kaldırtan hükümet, şimdi de gözünü WhatsApp mesajlarına dikti.

WhatsApp, son aylarda eski güvenini kaybetmiş olsa da halen mesajları uçtan uca şifreleme ile koruyor.  Hindistan hükümeti ise yanlış bilgileri önlemek adına platformdan bu uçtan uca şifrelemeyi kaldırmasını istiyor. Buna göre hükümet yetkilileri bu tür yanlış bilgileri paylaşanları ulaşma ve paylaşımın kaynağını bulmanın peşinde.

WhatsApp CEO‘su Will Cathcart ise Hindistan hükümetinin izlenebilirlik konusundaki ısrarından şikayetçi. CEO daha önce yaptığı bir açıklamada Hindistan hükümetiyle WhatsApp uçtan uca şifreleme politikasına zarar vermeyen bir çözüm geliştirmeyi teklif etti.

Hindistan Başbakanı Naredra Modi, sosyal medya üzerinde baskı kurmakla suçlanıyor

Hindistan hükümeti ise kısa süre önce özellikle Twitter üzerinde baskısını artırdı. Sosyal medya platformunun çalışanlarını tutuklamakla tehdit eden yetkililer, Twitter ve Facebook’a boyun eğdirmiş görünüyor. Muhalifler ise sosyal medya devlerinin Hindistan pastasını kaybetmemek için boyun eğdikleri görüşünde.

ABD ile oldukça yakın ilişkileri olan Hindistan’a yakın zamanda ABD hükümetinden de bir uyarı geldi. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Hindistan hükümetinin sosyal medya sansürünü, dünyada ki ifade özgürlüğü politikalarıyla uyumlu olmadığını açıkladı.

WhatsApp ise uçtan uca şifreleme konusunda geri adım atmayı düşünmüyor. Hindistan hükümetinin mesajlaşma uygulamasını yasaklayıp yasaklamayacağı ise merak konusu.

WhatsApp ve Hindistan anlaşmazlığı 

WhatsApp ile Hindistan hükümeti ilk defa karşı karşıya gelmiyor. Yılın başında gizlilik politikalarını değiştirme kararı alan platform tüm dünyadan tepki aldı. Hindistan hükümeti de platforma sert bir mektup yazmıştı.

Mektupta hükümet, platformun kişisel veri politikasını yeniden gözden geçirmesini istedi. Şu an için Hindistan’da mesajlaşma servisini kullanan 400 milyonu aşkın kullanıcı var. WhatsApp, Hindistan’da yasaklama haberlerinin de ayyuka çıkması sonrası yeni gizlilik politikasını askıya almıştı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!