WhatsApp’tan sohbet yedekleri için güvenlik adımı


08 Mart 2021 Pazartesi 16:47
ABONE OL
WhatsApp’tan sohbet yedekleri için güvenlik adımı

Anlık mesajlaşma platformu WhatsApp sohbet yedekleri için yeni bir güvenlik hamlesinde bulundu. Google Drive ve Apple iCloud sistemlerinde depolanan sohbetlere özel bir şifreleme seçeneği getirilecek.

Doğrusunu isterseniz WhatsApp yeni güvenlik özelliği için ilk defa 2020 yılının Mart ayında çalışmalarına başlamıştı. Fakat şimdiye kadar bu fonksiyondan herhangi bir haber gelmedi. Neredeyse bir yıldır rafta bekleyen bu özellik için şimdi çalışmalar yeniden başladı.

WhatsApp sohbet yedekleri yakında şifrelenebilecek

Platformun gizlice yürüttüğü bu yenilik WABetaInfo tarafından ortaya çıkarıldı. Facebook şirketinin sahibi olduğu WhatsApp’ta bulut yedekleme sistemleri için güvenlik çalışmaları hızlandırıldı. Basitçe anlatmak gerekirse yeni fonksiyon, kullanıcılara Drive ya da iCloud’a yedeklediği sohbetleri şifreleme hakkı tanıyacak. Uygulama kullanıcıdan telefon numarasını onaylamasını isteyecek. Sonrasında sekiz karakter uzunluğunda bir şifre seçmesini talep edecek. Böylelikle kişisel verilerinizi daha korunaklı bir şekilde saklayabileceksiniz.

Ancak ekran görüntülerine baktığımızda önemli bir konu dikkat çekiyor. WhatsApp, sohbet yedekleri için oluşturulan şifreleri kurtarmaya yardımcı olamayacağını ifade ederek kullanıcıları uyarıyor. Bu yüzden akılda kalıcı bir parola belirlemekte yarar var. Aksi takdirde yedeklediğiniz sohbetlere bir daha asla ulaşamayabilirsiniz.

WhatsApp sohbetleri uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Fakat şu anda Drive, iCloud yahut diğer yedekleme servisleri bu korumayı kapsamıyor. Dolayısıyla mesajlarınızın güvenliği bulut hizmetlerinin sorumluluğuna kalıyor. Ancak yakında eklenmesi muhtemel özellik sayesindeyse bunun önüne geçilmesi bekleniyor. Yalnızca belirlediğiniz parola ile açılacak mesajlar, yetki vermediğiniz kişilerin verilerinize ulaşmasını engelleyecek.

Şimdilik WhatsApp sohbet yedekleri için gelecek güvenlik özelliğinin ne zaman yayınlanacağı belirsiz. Fakat anlaşılan o ki platform, geçtiğimiz aylarda kaybettiği kullanıcı güvenini tazelemek için elinden geleni yapıyor. Yakında bu gibi daha fazla özellikle karşılaşabiliriz.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
1 ay önce

Boşuna zahmet etmişler

" WhatsApp’tan sohbet yedekleri için güvenlik adımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp’tan sohbet yedekleri için güvenlik adımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp’tan sohbet yedekleri için güvenlik adımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?