Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı?


23 Ocak 2018 Salı 12:30
Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı?

Wi-Fi alerjisi, dijital çağda artış gösteren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. İnternet erişimimizin temelini oluşturan Wi-Fi’nin, bazı kişilerde alerjiye neden olarak çeşitli semptomlarla kendisini gösterdiği iddia ediliyor.

Wi-Fi alerjisi ve semptomları

Wi-Fi ve diğer elektromanyetik dalgaların, sağlığımıza etkileri yıllardır tartışılıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Elektromanyetik Aşırı Duyarlılık Sendromu (EHS) olarak tanımlanan durumun, bazı kişilerde çeşitli semptomlarla kendisini gösterdiği iddia ediliyor. Baş ağrısı, baş dönmesi hatta cilt tahrişi bu semptomlardan en sık rastlananı.

EHS, şimdiye kadar birçok ilginç vaka ile gündeme geldi. 2015 yılında Jenny Fry isimli genç kızın, EHS sorunu olduğu ve şiddetli baş ağrılarına dayanamadığı gerekçesiyle intihar ettiği söyleniyor. Fransa’da ise 39 yaşındaki radyo çalışanı bir kadın, mesleğinin kendi sağlığını olumsuz etkilediği gerekçisiyle erken emekli edilmişti.

Wi-Fi alerjisi

EHS sorunu yaşadığını belirten kişilere yapılan bir ankette, kişilerin kendilerini izole edip EM sinyali yayan cihaz kullanımı azalttıklarında baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetlerinin azaldığı tespit edildi.

Ancak Wi-Fi alerjisi rahatsızlığının gerçek olup olmadığını öğrenmek için daha derin araştırmalar yapılması gerekiyor. Örneğin; baş ağrılarında soğuk algınlığının erken semptomları veya yeterli miktarda su içilmemesi gibi birçok faktör bulunabiliyor. Dolayısıyla bu sendromun psikolojik etkilerinin olma ihtimali de çok yüksek.

Wifi alerjisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  O zaman acilen wifi kullanmayi bırakmalıyız 😄

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet oyle seyler var. Elektrosmoke u cok fazla hisseden insanlar gordum ben. Elektrosmoke un az oldugu yerlerde kendilerini daha iyi hissediyorlar. Sadece Wifi ile sinirli degil bu tabii ki. Sozun ozeti, topraga, doganin kendisine donmeliyir biz artik. Yapay olan herseyden uzak durmaliyiz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende de düşük de olsa alerji olduğunu düşünü***** ne zaman bi sıkıntı bassa,terlesem Wifi ın açık olduğunu görü***** ki kapalı olunca böyle bir sorun yaşamı***** Amerikalıların araştırmasına göre canlıları olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiş.Bir bölgede yoğun baz istasyonu ve elektrik hattı varmış ve oradaki bitkilerin büyük çoğunluğu kuruyup gitmiş.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   komşudan gelen sinyalleri nasıl kapatıyorsun :)))

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Baltayla. Baltayi alacaksin eve gireceksin ne kadar elektronik alet varsa parcalayacaksin. Kesin cozum. Gerisini mahkemede halledersiniz.

" Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wi-Fi alerjisi (EHS) var mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!