Okunma

Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek


07 Mart 2014 Cuma 12:00
Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek

Bir araştırma sonucuna göre 2018 itibariyle, mobil bağlantılı
cihazlardan Wi-Fi bağlantıya aktarılan mobil veri trafiği (ayda 17,3
eksabayt), mobil ağlarda kalanlardan (ayda 15,9 eksabayt) daha fazla
olacak. 2018’de küresel mobil trafiğin yüzde 52’si Wi-Fi/Small Cell ağlara aktarılacak; bu oran, 2013’de yüzde 45’ti.

Aktarma” (Offload) teknolojisi, Wi-Fi ve GSM çalışabilen çift modlu cihazlardan gelen trafiği kapsıyor ve GSM ağları üzerinden gelen trafiğin Small Cell ve Wi-Fi bağlantılarına (dizüstü hariç) aktarılmasını sağlıyor. Aktarma, hücresel bağlantıdan Wi-Fi veya Small Cell erişimine geçildiğinde kullanıcı veya cihaz seviyesinde gerçekleşiyor.

Daha hızlı küresel mobil ağ bağlantılarının etkisi

Ortalama mobil bağlantının, 2013’ten 2018’e kadar yaklaşık iki katına çıkması bekleniyor. Mobil bağlantı hızları, mobil veri trafiğindeki artışı desteklemek için ana faktörlerden biri.

4G mobilin benimsenmesi ve trafik artışı

Pek çok küresel hizmet sağlayıcı, tüketici ve şirketlerin bağlantısız hizmet ve içerik yönündeki taleplerini karşılamak için 4G teknolojilerini uygulamaya başladı. Gelişmekte olan pek çok pazarda hizmet sağlayıcılar 4G çözümleriyle yeni mobil altyapıları oluşturmakta. Bazı olgun pazarlarda ise hizmet sağlayıcılar eski 2G veya 3G çözümlerini 4G çözümleriyle desteklemekte veya değiştirmekte.

2013’te ayda 448 petabayt ile toplam mobil veri trafiğinin yüzde 30’unu destekleyen 4G bağlantılar, 2018’de ayda 8 eksabayt ile toplam trafiğin yüzde 51’ini destekleyecek.


Video zirvede kalmaya devam ediyor

Mobil video trafiği, 2013-2018 arasında 14 kat artacak ve tüm mobil uygulama kategorileri arasındaki en yüksek büyüme hızına sahip olacak. 2013’te küresel mobil veri trafiğinin;

Yüzde 53’ünü oluşturan mobil videonun payı, 2018 itibariyle yüzde 69’a ulaşacak.


Yüzde 28’ini oluşturan web ve diğer uygulamaların oranı 2018’de yüzde 17’ye düşecek.


Yüzde 14’ünü oluşturan aralıksız ses yayınının oranı 2018’de yüzde 11’e düşecek.


Yüzde 4’ünü oluşturan dosya paylaşımlarının oranı 2018’de yüzde 3’e düşecek.

Bölgesel büyüme tahminleri

2013-2018 arasındaki mobil veri trafiği artışı oranları açısından, en yüksek bölgesel büyüme hızının Orta Doğu ve Afrika’da görülmesi bekleniyor. Rapora göre, Orta Doğu ve Afrika’nın 14 kat; Orta ve Doğu Avrupa’nın 13 kat; Asya Pasifik’in 13 kat; Latin Amerika’nın 13 kat; Kuzey Amerika’nın 8 kat ve Batı Avrupa’nın 7 kat büyümesi bekleniyor. Mobil veri trafiği oluşturma açısından bakıldığında ise, en çok mobil veri trafiğinin Asya Pasifik bölgesinde oluşturulması bekleniyor.

2018 itibariyle Asya Pasifik’te ayda 6,72 eksabayt; Kuzey Amerika’da ayda 2,95 eksabayt; Batı Avrupa’da ayda 1,9 eksabayt; Orta ve Doğu Avrupa’da ayda 1,64 eksabayt; Orta Doğu ve Afrika’da ayda 1,49 eksabayt ve Latin Amerika’da ayda 1,16 eksabayt mobil veri trafiği bekleniyor.

Kaynak: Cisco

:: Mobil internet kullanımınız geçen yıla kıyasla sizce yüzde kaç artmış olabilir?

yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Paristeki gibi her yere wifi şebekesi kursunlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Türkçesi wi-Fi 3g’den daha çok iş görecek çünkü 3g 4g artık ne olursa olsun dünyaya yetmeyecek

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Türkçesi ne ki bunun.

" Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wi-Fi Trafiği Hücresel Trafiği Geçecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "