WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik!


05 Kasım 2019 Salı 20:00
WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik!

Yeni WiFi standardı 802.11 ax yani WiFi 6 ne kadar hızlı? WiFi 5 ile WiFi 6 arasındaki farklılıklar ne? Hem TP-Link Archer AX6000 inceledik hem de WiFi 6’yı test ettik!

WiFi 802.11 ac standardından sonra artık ax standardı karşımızda. Samsung Galaxy S10, Note 10 ve iPhone 11 ailesi gibi yeni modeller WiFi 802.11 ax yani WiFi 6 desteğini de sunmaya başladı. Hatta günümüzde yavaş yavaş oyuncu bilgisayarlarında da WiFi 6 desteğini görmeye başladık.

WiFi 6 ile beraber daha düşük gecikmelerle, yaklaşık 4 kat daha yüksek bant genişliğiyle beraber, aynı anda daha fazla cihazı, aynı ağda bir araya getirebileceğiz. Özellikle 4K 60 FPS gibi günümüzde standartlaşan yüksek kaliteli videoları, aynı ağ içerisinde çok hızlı sürelerde açıp, izleyebileceğiz.

WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik!

Videomuzda WiFi 6 ne kadar hızlı ve WiFi 5 ile WiFi 6 arasındaki farklılıklar ne sorularının cevaplarıyla beraber, TP-Link’in WiFi 6 destekli router’ı Archer AX6000 modelini de inceledik.

Dilerseniz sizi videomuzla baş başa bırakalım. TP-Link Archer AX6000 özelliklerine videomuzda ya da aşağıdaki metinden okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

TP-Link Archer AX6000 özellikleri

–  1024QAM tarafından artırılan AX6000 Çift Bantlı Wi-Fi hızı, 5952 Mbps: 4804 Mbps (5 GHz) ve 1148 Mbps (2,4 GHz) değerine kadar kablosuz hız sunar

–  1 × 2,5 Gb/sn WAN bağlantı noktası, 8 × Gigabit LAN bağlantı noktası ve Tip A ve Tip C’de 2 × USB 3.0

– OFDMA, 802.11ac standart yönlendiriciyle karşılaştırıldığında, yüksek yoğunluklu senaryolarda ortalama verimi 4 × arttırır.

1.8 GHz Dört Çekirdekli CPU ve 2 işlemci, gecikmeyi ortadan kaldırır ve kararlı performans sunar

Bant Yönlendirme, müşterileri daha az sıkışık bantlara yönlendirir ve Airtime Fairness zaman kullanımını optimize eder.

TP-Link HomeCareTM, antivirüs, Ebeveyn Kontrolleri ve QoS sağlayan, tüm ağa Trend MicroTM ile çalışan gelişmiş antimalware hizmeti sunar.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  6 yorum - “WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik!”

  1. Anonim dedi ki:

   Hız hız hız nereye kadar? Çıkan radyasyonu görsek kimse almaz bu cihazları. 5G gibi bu da vücuda zararlı. Bu kadar sık ve güç frekans yayan cihazlar sağlığı bozar.

   1. extronaction dedi ki:

    Radyasyon diye yırtınıp duruyorsunda senin kafandanda rayasyon yayılıyor o zaman ne yapalım?

   2. Anonim dedi ki:

    lol 😀 BTK kurallaına göre iç ortamda kullanım sağlanacak olan tüm kablosuz ağ cihazları belirli bir MW üstüne çıkamaz!! bu durumda standart olarak ev içi kullanımına uygun şekilde tasarlanarak satışa sunulur. bilmeden araştırmadan atıp tutmayın.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Type c ye harici SSD takılınca daha hızlı olur demişsiniz de, niye takmadiniz? Nasıl inceleme? Ben aldıktan sonra mi bakicam?

   1. Anonim dedi ki:

    helal

  " WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WiFi 6 ne kadar hızlı? Archer AX6000 ile test ettik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "