Okunma

WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?


07 Haziran 2016 Salı 10:20
WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nokia 6600 dönemlerinden günümüze, iki telefon arasında dosya aktarımını genellikle Bluetooth ile yapıyoruz. Dinlediğiniz müziği, çektiğiniz video ya da fotoğrafları genellikle Bluetooth ya da WhatsApp ve mail uygulamalarıyla arkadaşlarımıza aktarıyoruz.

Bizim size daha hızlı, mobil internet paketinizden herhangi bir kota harcatmayan bir aktarım önerimiz var. WiFi Direct.

WiFi Direct Nedir? Nasıl kullanılır?

WiFi Direct, iki tane WiFi istemci cihazın, birbirine bağlanarak dosya transfer ağı kurması işlemidir.

İlk olarak WiFi P2P adıyla bilinen WiFi Direct, daha sonra bizim de kullandığımız Direct adıyla anılmaya başlandı.

İki WiFi destekli cihaz, WiFi Direct mekanizmasıyla birbirine bağlandığında, kablosuz bir ağ kurulmuş oluyor ve bu ağdan iki cihaz birbirine, tıpkı Bluetooth’taki gibi dosya gönderebiliyor. Tek fark, Bluetooth yerine, WiFi temeli kullanılıyor.

WiFi Direct gerçekten hızlı mı?

Kablosuz iletim teknolojileri günümüzde sürekli gelişiyor. Bu gelişim özellikle WiFi teknolojilerinde de karşımıza çıkıyor.

Günümüzde WiFi AC ve AD standartlarıyla beraber Gigabit hızlara kablosuz olarak erişebiliyoruz. Örneğin AC desteğine sahip iki cihaz arasında, yaklaşık 2 GB’lık veriyi, 1 dakika seviyesinde bir süreyle aktarabiliyorsunuz. 

WiFi Direct nasıl kullanılır?

Öncelikle WiFi Direct desteği olan cihazlarınızın olması gerektiğinin altını çizelim. Her iki cihazın aynı WiFi ağına bağlı olduğundan emin olduğumuzda, WiFi ayarlarına girip, WiFi Direct ağını açmamız gerekiyor. WiFi Direct cihazınız ağda bulunacak ve birbiriyle eşleyeceksiniz.  Eşleştirme bittikten sonra ise paylaşma kısmına geçiyoruz.

Daha sonra Android‘de paylaşacağınız dosyanın paylaşma seçeneklerine giriyoruz. Genellikle Android Beam ve Bluetooth bağlantı seçeneklerinin olduğu alanlarda WiFi Direct seçeneğini de göreceksiniz. 

WiFi Direct seçeneğini tıklayıp, paylaşıma hızlıca başlayabilirsiniz. Böylece WiFi hızında, dosya aktarımınız gerçekleşecektir.

WiFi Direct, Windows 8.1 ve Windows 10 tarafından da destekleniyor. Fakat üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Bu ihtiyaç bazı Android modellerinde de geçerli.

3. parti uygulama konusunda da Feem adlı uygulamayı öneriyoruz. O uygulamayı da buradan indirebilirsiniz.

 

:: Dosya aktarımı yaparken, hangi metodu kullanıyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır?”

 1. Anonim dedi ki:

  Bilgisayara nasıl aktaracağız? onu anlatsanız daha güzel olurdu.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Telefonumdaki Wifi Direct ismi
  Değişmiş onu nasıl tekrardan değiştirebilirim.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evde Wifi olmadan wifi direkt kullanarak telefonumdaki bir belgenin wifi desyekli yazıcıdan çıktısını alabilirmiyim?

 4. Emre dedi ki:

  Yazı oldukça güzel ancak aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasada cihazlar bu işlemi yapabiliyoruz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben SHAREit uygulamasını kullanıyorum… Tecrübelerime göre en iyisi…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Allah aşkına şu iPhone 4 te hangisi çalışıyor wifi Direkt mi ? Shareit mi ? Lütfen yardımcı olun bana zor durumdayım film izleyemiyorum …!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Wifi direct teknolojisi ? Burada yeni olan bir şey yok ki . Klasik sunucu-istemci mimarisiyle üzerine kurulmuş soketler ile veri aktarımı yapan bir uygulama o kadar . 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu özelligi çok seviyorum özellikle Samsunglarda olan Quick connect te bu temel üzerine çalaşıyor fakat quick connect samsung modelleri arasında sıkıntısız çalışıyor başka modellerde gönderme sıkıntısı yaşayabiliyorsunuz paralel modeller arasında ios android shareit programını önerebilirim oda aynı mantıkta çalısıyor ve aktarım hızları gercekten mütiş.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben wifi direct ile telefonumdan tvye bile dosya aktarabiliyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bluetooth la ayni islevi goruyor yakinda wifi direct gamepadlari yada wifi direct kulakliklar cikar umarim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel teknoloji olmuş…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple cihazlar arasında nasıl bir aktarım yapılabilir

 13. SDN Okuru dedi ki:

  WiFi Direct için herhangi bir modeme ihtiyaç yok. Yıllardır WiFi Direct özelliğini Samsung cihazlarda kullanıyorum. İşim gereği araziye çıktığımda dağ başında bile iki Samsung cihaz arasında WiFi Direct kullanarak dosya aktarımı yaptığım zamanlar oluyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  airdrop'ta aynı mantık ama bluetooth ve wifi birlikte kullanıyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu hala bilmeyip bluetooth kullanıyor olmak da cahilliktir ama biraz gözünü açın kullandığınız cihazları sadece arama yapmak için kullanıyorsanız almayın gidip 3000 tl ye

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Modeme ihtiyacınız yok. SHARE CLOUD ve ya SHARE İT programları ile kolayca yapılır

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Hotspot felan değil. Samsung da doğrudan bluetooth seçer gibi seçip yollayabiliyorsunuz. Quick connect bu işe yarıyor

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth aktarım yavaşlığından kurtulmak için yararlı bilgi, teşekkürler..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone'lardaki AirDrop gibiymiş.. Tabii onlarda aynı wi-fi'a bağlı olmak zorunluluğu yok. Sadece "AirDrop ile gönder" diyorsun, öteki iPhone da onay veriyor, gerisi kendi aralarında hallediliyor. Gönderici iPhone, diğerine internet bağlantısı olmayan bir Wi-Fi Hotspot açıyor. Diğeri de otomatik bağlanıyor. Gönderiliyor, sonra Wi-Fi Hotspot'u kendileri kapatıyor falan. Otomatik halloluyor.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Dukto uygulaması ile de rahatça dosya transferi yapılabiliyor wifi ağı ile

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun için illa bir Modeme ihtiyacınız yok. Aktarım yapılacak cihazlardan birinde Hotspot u etkinleştirip iki cihazı aynı ağa bağlıyoruz. Yolda okulda heryerde wifi hızında dosya aktarabiliyoruz

" WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WiFi Direct Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "