Okunma

WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!


25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:59
WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesinin ardından bazı teknoloji şirketleri Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Bu kararların ardından hem Huawei hem de ABD cephesinden bazı açıklamalar yapıldı. WiFi İttifakı’nın da konuyla ilgili bir açıklaması oldu. WiFi İttifakı Huawei üyeliği ilke ilgili önemli bir açıklama yaptı. Huawei yasağı kervanına ittifak da katıldı.

WiFi İttifakı Huawei yasağı ile ilgili karar aldı

Başta Amerikan teknoloji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak kısıtladığını açıkladı. Bu karar, Huawei’nin gelecekteki kablosuz teknoloji standartları ile ilgili kararlara etki edemeyeceği anlamına geliyor.

ABD’nin aldığı kararnameye göre hareket eden WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak sınırlandırdığını açıkladı. Hatırlayacağınız gibi Huawei, Trump yönetimi tarafından ABD’ye zarar vermekle suçlanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan WiFi İttifakı, alınan kararın ABD Ticaret Bakanlığı kararına tam olarak uyduğunu belirtti. Üyeliği sınırlandırılan Huawei, WiFi standartlarını kullanabilecek.

Huawei’nin ABD şirketleri ile iş yapabilmek için 19 Ağustos’a kadar vakti var. Sonrasında kararname yürülüğe girecek.

Çinli şirket SD Birliği‘nden ve JEDEC’den de çıkarıldı. SD Birliği isminden de anlaşılacağı gibi SD kartlarında üretim standartlarını belirliyor. Birliğin bu kararı alması Huawei markalı telefonlarda SD kart girişi olmayacağı anlamına geliyor.

JEDEC ise USB ve RAM ile ilgili standartları belirliyor.

WiFi İttifakı nedir?

1999 yılında kurulan WiFi İttifakı, üreticilerin ürünlerini IEEE-802.11 standart tabanında oluşturmasını ve bu ürünleri sertifikalandırmayı amaçlıyor. Böylece kablosuz bağlantılar tüm cihazlarda belirli bir standartta uyumlu çalışıyor. İttifakın üyeleri arasında Apple, Qualcomm, Intel ve Broadcom gibi 500’den fazla teknoloji devi bulunuyor. Bu üyelerden Qualcomm, Intel ve Broadcom da Huawei ile ilişkilerini askıya almıştı.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - “WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!”

 1. Anonim dedi ki:

  Kendi elleri ile kendilerine rakip yaratıyorlar global anlamda standartları oluşturan kurumların belirli ülkelerin tekleinde hareket etmemeleri gerekmekte buradan da kendi teknoloji ve standartlarını üretemeyen ülkelerin bu gibi yöntemlerle nasıl kontrol altına alınmaya çalıştığı görülüyor. Komplo teorisi olarak belkide bir dünya devletinin temellerini atmanın gerekliliştirilme alt yapı çabalarıda olabiir.

 2. Anonim dedi ki:

  huawei almanın tam zamanı o zaman 🙂

 3. Anonim dedi ki:

  Diğer çinlilerde huawei ye destek çıksın xaomi filan uyuyormu bu firmalar huaweyden sonra sıra onlarda

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu namussuzlar milleti köle gibi görüyor ama maymun gözünü açtı kimse ayfon almazsa o zaman yarrağı yer bu Abd

 5. Anonim dedi ki:

  hıyar tyrşusu amerika ve sarı uyuzun inadına gene d gidip hawei alacağım… ayfona 1000 basan bir telefon ve piyasaları sallayarak ekonomik dengeleri alt üst edecekken bir anda mahrumiyet bölgesine itilmesi amerijan mandalığını çinlilere ve onlar gibi dikdurabilen hiç kimseye işlemeyeceğini göreceğiz…!!!

 6. Anonim dedi ki:

  apple abi, en garanti apple.

  1. Anonim dedi ki:

   Ne desem boş. Ne desem gg.

 7. Anonim dedi ki:

  ben hwaei kulanıyorum her neyse geriye ne kaldıki

" WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "