Okunma

Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı


30 Kasım 2012 Cuma 06:40
Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı

Nintendo yeni nesil adı altında ürettiği bir konsolun daha PlayStation 3 ve Xbox 360‘tan daha yavaş bir işlemciye sahip olmasının sebebini açıklamak durumunda kalacak gibi görünüyor.

Zira sır gibi sakladıkları grafik ve normal işlemci güçlerinin ortaya çıkması ile birlikte cihazın iki konsoldan da yavaş çalıştığı gündeme bomba gibi düştü.

PlayStation 3‘ün 8 çekirdekli Cell işlemcisi ile Xbox 360‘ın Xenon işlemcisinin çekirdek başına 3.0 GHz hıza sahip olduğu uzun süredir biliniyor. Nintendo‘nun Wii U‘da kullanığı işlemci ise Three PowerPC 750 olarak adlandırılıyor ve çekirdek başına 1.243125 GHz hıza sahip.

Konu grafik işlemcileri olduğunda ise Nintendo Wii U‘nun grafik işlemcisi 549.99 MHz’de çalışıyor. PlayStation 3’ün grafik işlemcisi Nvidia RSX 650 MHz çalışma hızına sahip. Microsoft’un bu konuda rakiplerinin gerisinde olduğunu söyleyebiliriz zira ATI’nin Xenos GPU’sunu kullanıyor ve 500 MHz’lik bir çalışma hızı vadediyor.

Açıkcası Nintendo‘nun neden böyle bir tercihte bulunduğu merak konusu oldu diyebiliriz. Gerçekten yeni nesil olup olmadığı tartışıla Nintendo Wii U‘nun yeni nesil olmadığını artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca firmanın CPU ve GPU’sunu neden açıklamaktan çekindiği de belli oldu diyebiliriz.

:: Nintendo’nun imza attığı bu skandal hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

42 yorum - “Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yıl olmuş 2013 hala mhz ile grafik gucunu aynı sanan var
  aa bile yok ps3te

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İyi de arkadaşım ben onu ironi olsun diye bak bu yoruma karşılık olarak yazdım 😉 “Wii u bebe konsolu ***** xbox kullananlarda çok fangirl,heryerdeler…” Kimseyi kırmak niyetinde değilim tekrar diyorum. Hele ki aile gibi kutsal bir şeye laf edilmez ama sen yorumunu beğenmediğin adama git bir yerlerden atla, ailenden terbiye almamışsın, cahilsin dersen bu adam sana teşekkür mü etsin? Beğenmediysen yanılıyorsun dersin biter. Git atla bir yerlerden cahil demek yanlış. En sevmediğim kelimedir cahil. Bana bu şekilde bir şeyler söylenirse ben kızarım. Herkes kızar tepki gösterir. Neyse tekrar diyorum, kimseyi kırmak değil niyetim. İstemeden de olsa kalp kırdıysak affola dostlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 05.12.2012 15:58 Arkadaşlar kimseyi kırmak incitmek değil niyetim. Yanlış anlaşıldıysam affola. Elbette kimsenin ailesine laf edecek değiliz. İnançlı insanlarız. Ama kimseye bir lafımız olmadığı halde başkaları yok ailenden terbiye almamışsın yok bilmem ne derse, biz de kendimizi savunuruz elbette. Saygılar.

  Arkadaşım kimseye lafımız olmadığı halde demişin fakat,yorumunda ps 3 kullananlara geri kafalı,yobaz gibi itamlar etmişin,bu sence hakaret değil mi,

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bak arkadaşım ben ulan da yazarım lan da yazarım ama kimseye hitaben değildir bu yazdığım. Sohbet havasında ortaya yorumunu yazıyorum. Ben kimsenin şahsına bir yazı da yazmadım. Sadece yazar arkadaşa tepkimi dile getirdim yanlış yönlendirme yaptığını düşünerek. Bu benim fikrim. Bana yok sen bir yerlerden atla, yok cahilsin, yok ailenin öğretemediği terbiyeyi öğretiriz falan gibi saçma sapan şeyler yazanlar önce kendi adamlıklarını tartsınlar. Bir fikrin varsa onu yaz, niye ona buna sataşma gereği duyuyorsun böyle cümlelerle? Cahil at gözlüğü takmış demek neden yani ben onu anlamıyorum. Güzelce yaz, yanılıyorsun kardeşim bak o dediğin aslında böyle de. Ee sen böyle demek yerine her ağzına geleni dersen, cahil, git atla bir yerden, terbiyesiz dersen, başkasından da böyle karşılık alırsın. İstediğini söyleyen istemediğini işitir arkadaşlar kusura bakmasın kimse. Kurtlar Vadisi hiç sevmediğim bir dizidir ayrıca 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 04.12.2012 17:44-

  Utanmadan milletin ailesine laf atmış.koç,ulan ,birader laflara bak yaa:) sen kurtlar vadisinden mi fırladın , milletin yüzüne söyleyemeceğim lafları buraya yazmayacaksın, adamlığın a’sı buradan başlar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar kimseyi kırmak incitmek değil niyetim. Yanlış anlaşıldıysam affola. Elbette kimsenin ailesine laf edecek değiliz. İnançlı insanlarız. Ama kimseye bir lafımız olmadığı halde başkaları yok ailenden terbiye almamışsın yok bilmem ne derse, biz de kendimizi savunuruz elbette. Saygılar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 05.12.2012 12:51 “Ailenin öğretemediği terbiyeyi forumda öğretmeyelim sana” Bunun için ne düşünüyorsun arkadaşım? Güzel mi sence bu cümle? Bu doğru mu sence? Alt tarafı bir konu tartışılıyor adamın dediği lafa bak. Ağa mı paşa mı bunu yazan başkasına sen ailenden terbiye almamışsın diyebiliyor? Terbiyesizliği kendisi yapmış bunu yazarak.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben o yobaz kelimesini başka bir arkadaşın yazdığı yazıya karşılık söyledim. Yoksa kimseye bu şekilde bir yaklaşımım yok sen anlayamamışsın. Başında da kime yazdığımı gösterdim ama dikkat etmedin sanırım. Ayrıca ya arkadaş ne fanboyundan bahsediyorsunuz? Ciddi ciddi yazılanları okumayı beceremediğinizi düşünmeye başladım. Ben zaten yıllarca PlayStation kullandım ve fanboy olacaksam PS fanboyu olurum herhalde. Burada basitçe dedim ki 360’ın GPU’su daha güçlü, ama özellikle ex oyunları ile PS3 çok daha iyi bir konsol oyun çeşitliliği açısından. Üstte o şekilde yazdım işte ama anlamak istemiyorsunuz. Size göre herkes fanboy. Daha iyi diyemiyor ne demektir kardeşim? Zaten öyle bir amacım yok ki :S Konunun özünde 100-150 Mhz daha fazla frekans hızına sahip olsa da RSX 360’ın GPU’su kadar güçlü değil. Bak ben demiyorum git araştır diyorum sana. Gamespot ign artık nereden istersen oradan bak araştır. Konuyu Alan Wake vs Last of Us haline getirdiniz. Ben örnek verdim. Last of Us’ı PS3 çalıştırıyorsa 360 daha rahat çalıştırır demek istiyorum. GPU bakımından önde sonuçta. Haa o kalitede oyun yok diyorsanız bende size örnek olarak bu oyunları söyledim işte. Uncharted da aynı şekilde 360’da kesinlikle çalışabilecek bir oyun. Siz inanıyor musunuz bu oyunların 360’da çalışamayacağına allah aşkına dürüst olun. Ben 360’da daha iyi oyunlar var demedim hiç, 360 GPU’su daha iyi dedim başından beri. Tek bir üniteden bahsediyorum. Bana ne kinect saçmalığından ondan bundan. 360 GPU PS3 GPU. Özetle olay budur. Cell’dir odur budur işin içine girer daha iyi grafik alırsın ama sonuçta benim dediğim doğru mu, doğru. Bitti. Wii U GPU’su da frekans olarak düşük olsa da bence en iyi GPU’ya sahip bu konsollar önünde.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 04.12.2012 17:44 İLGİLİ YORUM HAKKINDA; İNSANLARIN AİLESİNE 3 KURUŞ DİYEN SEVİYESİZ İNSANLARIN YORUMLARINI LÜTFEN SİLİN SYN YAZAR, BU İNSANLARIN YORUMLARI SİTEYİ KİRLETMESİN LÜTFEN
  SYG

 10. SDN Okuru dedi ki:

  xbox ın kaşına gözüne hayran değil kimse,sadece kopya olayı olması 🙂 okuldan gelen hastalık :))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle kimsenin benimle aynı fikirde olması gerekecek diye birşey söylemedim,oku ,anla,sonra yorum ***** tezimi çürütemedin,çıldırdım galiba( gerçekler acıdır,öğrenirsin,sakin ol,rahatla alışırsın).İkincisi toplu olarak kimselere ps3 kullananlar geri kafalı,yobaz gibi laflar diyemezsin,dersen terbyenden herke şüpe eder ve böyle morarırsın.Daha da küçül me ,sus ok? abi tavsiyesi,,

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Harbiden adam daha iyi diyememiş oyunlar için .xbox fancısı olduğu heryerden belli

 13. SDN Okuru dedi ki:

  YALNIZ XBOX CI ÇOK FENA MORS OLMUŞ, VE KUDURMUŞ,,ADAM DOĞRU TERBİYELİ TAKIL,XBOX CIII:) KUDURRRRRRR

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Şu son yazdığın ve Türkçe katliamı yaptığın yorumda tek bir mantıklı destekli fikir yok. Fakirsin diyorsun, xbox 360’ı kırdırıp oynuyorsunuz diyorsun, PS3 alamıyor o nedenle kedi uzanamadığı ciğere mundar der diyorsun kısacası saçım saçım saçmalıyorsun! Terbiyesizliğin danikasını yapıyorsun. Ulan sen benim maddi durumumu nereden biliyorsun bu bir, 360’ı kırdırdığımı nereden biliyorsun bu iki, zaten daha önceki yorumlarımda “Oyun olarak da bence PS3 kesinlikle daha ***** gibi bir cümle kullandım sen daha neyi tartışıyorsun bu da üç! Ayrıca Kinect’den bahseden kim? PS3’de de kopya oyun oynanıyor sen hangi yılda takıldın kaldın? Bu gibi çelişkili ve saçma sapan fikirlerle dolu yazdığın yorum. Neyse GPU olarak xbox 360’ın daha güçlü olduğunu ancak ex oyunlarda PS3’ün daha iyi olduğunu zaten daha önce yazdım. Okumasını bile beceremiyorsun ona buna cahil diyorsun. Asıl sen -at gözlüğü takmış- bir cahilsin. Hem hiç bir şeyi net göremiyorsun hem de cahillikte çığır açmışsın. Ben diyorum ki 2005’de gösterdikleri demo ile çıkan oyunun alakası yoktu. Sony’nin yalanları aldı başını gitti şimdi saydırtma bana. 2 HDMI falan filan saydılar da saydılar sonra ne çıktı? Neyse konu dağılmasın. Ben özetle şundan bahsediyorum, 360’ın GPU olarak daha iyi olduğu ancak ex oyunlar ile PS3’ün çok daha iyi olduğu. Yıllarca PS1, PS2 ve PSP kullandım. PS3’ü de büyük bir heyecanla bekledim ama baktım tüm multi oyunlarda 360 daha iyi bende onu aldım. Ayrıca bak ben ne demişim daha önceki bir yorumumda “Halo 4 ve Gears of War da beş para etmez diyorum. 360 kullanan birisi olarak söylüyorum. Objektif bakıyorum ***** Al kardeş düdüklü tencere kapağı gibi tam oturdu üzerine, güle güle kullan!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş 2005 yılındaki oyunu geçelim, 2011 2012 yıllarına gelelim. yani cell mimarisinin çözüldüğü ve ps3 sdk’sının adam gibi kullanılmaya başlandığı yıllara. yani uncharted 3, heavy rain gibi oyunlara bakalım. infamous 2’ye bakalım. 2013’te çıkacak olan last of us’a bakalım. alan wake ve splinter cell en az onlar kadar iyi cümlesi senin taraflı ve cahilce yorumundan öteye gidemiyor çünkü ikisi de bu saydıklarımın yanına bile yaklaşamıyor grafik olarak. ama tabii siz haklısınız, mimarisi daha iyi olduğu için xbox gpu’su daha güçlü. ahaha gerçekten ağzıma gülmüyorum size. siz xbox alıp kırdırıp kopya oyun oynamaya devam edin fakirler. kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş misali ps3’e saldırmaya devam edin. pc’den bozma konsolunuzla hayatınızda mutluluklar. zaten tek oynayabildiğiniz exclusive oyun gears of war serisi. halo’yu pc’ciler de oynuyor maalesef. ya da gider kinectle dans edersiniz anca. hadi size iyi tartışmalar. yazar yüzde yüz haklı ve ps3 aralarındaki uzak ara en iyi konsol.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes seninle aynı fikirde mi olmalı koç?! Ulan sen kimsin ya?! Ailenin vermediği terbiye diye yazıyor bir de!!! Sen kimsin birader?! Sen benim ailemi tanıyor musun 3 kuruşluk bilginle terbiyenle gelmiş bana artislik yapıyorsun?! Sen dön kendi 3 kuruşluk ailene bak başkalarının ailesine laf edene kadar saygısız!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Birincisi terbiyeyi senden öğrenecek değilim güzel kardeşim tamam mı?! İkincisi terbiyesiz bir cümle göremiyorum ben. Zoruna gidiyorsa yorumlarım cevap yazmazsın tamam mı koçum?! Yazdığın yorumlardaki lirikal seviyenden ne derece eğitimsiz birisi olduğunu zaten belli ediyorsun. Sen kimsin bana terbiye öğretecek saygısız?! Asıl sen ve senin gibi insanlar at gözlüğü takıyor. Kendi düşünceleri dışında bir şey söylendiğinde böyle saçmalamaya başlıyorsunuz işte. Ben Sony ve PS3’e çok kızgınım. Yalan üstüne yalanlar attılar diyorum, aç bak youtube’dan E3 2005 Motorstorm ile şimdikinin farkına. Sana hikaye anlatmıyorum somut örnek veriyorum. En az diyorum evet. O saydığım oyunların hiç biri diğerinden çok üstün değil. Birinin bir yönü daha iyidir diğerinin başka bir yönü daha iyidir grafik olarak. Hayatında HD TV’de Alan Wake oynadın mı, Splinter Cell Conviction oynadın mı sen? Boş boş konuşma, saygısızlık terbiyesizlik de yapma! Herkes sizinle aynı fikirde mi olacak?! Gelip karşındakini küçük düşürmeye çalış aklınca, aşağıla, çok bilmişlik yapıp teknik terimler yaz ama ciddiye alınmayıp aynı şekilde tepki alınca terbiyesiz de! Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ”Alan Wake ve Splinter Cell Conviction en az God of War ve Uncharted kadar muhteşem oyunlar. ”,,cümleye dikkat edelim ”en az”, kendi ağzı ile bile hala daha iyi diyemiyor, benim dediğimi kendi ağzı ile tastikliyor ,bu arada terbiyeli takıl, ailenin öğretemediği terbiyeyi forumda öğretmeyelim sana,,,,

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Alan Wake ve Splinter Cell Conviction en az God of War ve Uncharted kadar muhteşem oyunlar. Ayrıca senin gibi at gözlüğü takan insanlar asıl hala PS3’e tanrı gibi bakıyor. Senin o kafan almıyor olabilir ancak GoW ve Uncharted 360’da çok rahat çalışır. Sen inanıyor musun 360’ı zorlayacağına? Ulan bi kere GPU olarak 360 daha iyi diyorum, bana inanmıyorsan git kendin araştır diyorum. Ama yok gözlükten dolayı işte göremiyorsunuz bir çok şeyi. Sen PS3’le devam et junior dostum. Daha tam gücünü kullanmıyor Cell işlemcisi ve geliştiriciler çözemedi aleti. Ne aletmiş ya 7 sene olacak çözülemedi gitti. Sır küpü mübarek. Puhahahah lan ne adamlarsınız ya. Çözülemedi ne demektir arkadaş? Yazılımın y’sinden habersiz adamlar hikaye anlatıyor. Ulan Cell çöpten başka bir şey değil demiyorsunuz da çözülemedi bik bik bik 😀 Çözülemediyse bu kadar oyun nasıl yapıldı? Biraz açın gözünüzü ya. Bu hikayelere karnımız tok adam gibi iş yapın para veriyoruz her konsola her oyuna deyin ya! Ayakta uyuttular yıllarca hala kafa aynı yobaz kafa bu PS3 kullananların!

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bu xbox fanları harbiden atgözlüğü takmış:) adam ps 3 e saldırıcam diye bi ton açıklama yazmış,,,,ama hala hiçbiri şu oyunun görüntüsü uncharted 3 veya gow 3 dendaha iyi diyemiyor :)) bu ne yaman çelişki :)))

 21. SDN Okuru dedi ki:

  @30.11.2012 21:41 – Bende PS3 kullananları dünyadan habersiz koyun sürüsü olarak görüyorum.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 30.11.2012 20:02 – Kardeş yanlış anladın kimseye nispet yapacak değilim. Öyle birisi asla olmadım olmam da İnş. Ben yazarın insanları yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. “100-150 Mhz daha hızlı o zaman PS3 en hızlısı” gibi bir imaj veriyor. Ben buna olan tepkimi dile getirdim.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 30.11.2012 13:59 – GPU olarak 360 daha iyi. Bunu neden kabul etmiyor bazıları onu anlamıyorum. Daha iyi kardeşim zorlama kendini. 360’ın GPU’su daha kuvvetli RSX’den. Bu kadar basit. PS3’ün ne derece balon olduğunu gördük. E3 2005’de tanıttıkları F1, Motorstorm videoları ile gerçekte çıkan oyunlar birbirine yakın mı Allah aşkına dürüst olun biraz? Adamlar paso yalan söyledi. Ben demiyorum git aç youtube’u kendin bak. Aslında GPU kullanmayacaklardı sonradan vazgeçtiler. Cell yetmeyecek diye RSX isminde klas bir ismi olan GPU kullandılar. Böyle bir söylenti de var. Doğru olabilir bilmiyorum. Bende PS3’ü bekliyordum sonradan vazgeçtim 360 aldım. Ne yani oyunu xbox 360 platformuna göre kodluyorlar sonra diğerine çıkarınca her şey aynı kalıyor, tüm oyun tamamen aynı ama sırf port diye çok azcık PS3 kötü grafik veriyor öyle mi? Dağları deviren adamlar her şeyi yapıyor da o çok az grafik farkını PS3 farklı mimariye sahip diye kapatamıyorlar yani öyle mi? Yani sen buna inanıyor musun şimdi? Dolamışsınız dilinize PS3 çok güçlü tam gücünü kullanamıyorlar, yazılımcılar çözemedi, oyunları yaparken 360’a göre planlıyorlar falan filan feşmekan. Ya bıkmadınız mı bu hurafelerden? Önce PS3 daha güçlü dediniz yemedi, sonra durun daha tam gücünü değil 0’unu kullanıyor dediniz yine yemedi şimdi de ya zaten oyunlar 360’a göre yapılıyor yoksa bizim konsol çok güçlü abi diyorsunuz. Nerde güçlü kardeşim kimsenin olmadığı bir gezegende mi güçlü? Puhahaha lan ne komedi ya 😀

 24. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 30.11.2012 13:59 Arkadaşım birincisi cahil olan sensin. Yazdığın uzun ama içi bomboş yazıdan belli. Sağdan soldan duyduklarınla edebiyat yapıyorsun. Adamlar çok güzel yorum yapmış. Mimari önemli burada. Sonuç olarak xbox 360’ın grafik işlemcisi daha iyi. Git gamespot vs yerlerden incelemeleri karşılaştırmaları oku veya izle. Gelip de burada çok bilmişlik yapıp kendini küçük düşürme. Asıl senin gibi boş konuşanlar yorum kirliliği yapanlar atsın kendini bir yerlerden. Gereksiz yorumlardan boş fikirlerden kurtuluruz. PS3 tüm gücünü kullanamıyormuş! Sen bu yalanla kendini kandırmaya devam et. Fanboy olduğun çok belli. Biraz büyü, olmazsa at kendini bir yerlerden. Gereksiz de yorum kirliliği yapma.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  @ZİYARETÇİ 30.11.2012 13:59 Haberin ana teması yeni nesil nintendo konsoluyla bir önceki neslin sony ve microsoft konsollarıyla karşılaştırılması. Konuyu xbox-ps3 tartışmasına döndürmüşsün.
  Yaptığın yorum konuya ne gibi bir artı bilgi katıyor anlaması güç. Arada nesil farkı olan cihazları çekirdek sadece çekirdek hızlarıyla nasıl karşılaştırılabilir?

  Mimari, optimizasyon gibi terimleri özümsemeden bu tarz haberleri okuyunca senin gibiler çıkıyor ortaya. 1080p video oynatabilen stb cihazların içerinde çift çekirdekli güçlü bir intel

 26. SDN Okuru dedi ki:

  ps3 kullananlar iyice kızmış ama sony ye kızsınlar iyi kazıklandılar tam gücünü gösteremeden ps4 çıkıyor ayrıca wiiU nun işlemci ve grafik kartı zayıfta ram i neden 2 gb bunu bir düşünsün bu konuyu TARAFLI yazan arkadaş.
  BLNT

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Wii u bebe konsolu ***** xbox kullananlarda çok fangirl,heryerdeler…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Gördüğünüz gibi Sony donanımda lider..

 29. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşım amacım açık bulmak değil sonuçta hata yapmak kadar normal birşey mi var, fakat öğreten adam moduna geçip ahkam kesmek insanları bilmeden yorum yapıyorsunuz diye de kınayıp bunu yaparken de hata yapmak işte bu pek hoş ***** u alıcakmışın al güle güle kullan kardeşim burda bile nispet yapıcam diye yorma bana ne senin alıcağın seni ilgilendirir .

 30. SDN Okuru dedi ki:

  araştırmayan bir ***** ve ps3 ü youtube den gördüğü videolardan ibaret sanıyorlar.o videoların kimler tarafından ne şekilde gerçekleştürdiklerinden haberleri ***** vs filistin maçına abd li bir hakem koymak gibi bişey bu ***** abd ps3 ise japon malı.test eden firma ***** de var olan bir oyun test ***** xbox ı gö***** eden adam xbox la oynarken voov falan ***** ps3 e ***** görüntü kalitesi ile bendeki arasında dağlar kadar fark ***** şimdi buna nasıl inanayım?

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bravo çok büyük bir açık yakaladın aferin sana! Benim aklımda 550 Mhz olarak kalmış arkadaşım. 2005 E3’te tanıtıldığından bu yana bu nesli takip ediyorum ben. Sonradan da emin olamadım gittim araştırdım ve yazdığımı düzelttim. Sen daha neyin peşindesin?! Sorun 500 veya 550 değil sorun GPU olarak 360’ın daha iyi olduğu. Üstteki bir arkadaşın (30.11.2012 11:58) dediği gibi adam mimari açıdan değerlendirmek yerine saçma sapan bir kıyaslama yapıyor. Hakikaten ne biçim haberciliktir bu anlamak mümkün değil. PS3’ü olanlar da kendilerini tatmin ediyor işte “bizim konsolumuz daha iyi, oh çok şükür” diye. Öyle bariz bir fark yok ancak teknik olarak daha iyi 360. Oyun olarak da bence PS3 kesinlikle daha iyi. Last of Us, God of War, Uncharted ve Beyond Two Souls süper oyunlar. (Çıkmadan süper diyorum bazılarına evet) Halo 4 ve Gears of War da beş para etmez diyorum. 360 kullanan birisi olarak söylüyorum. Objektif bakıyorum kesinlikle. Wii U da şu an piyasadaki en iyi GPU’ya ve CPU’ya sahip adım gibi eminim. Bir kere teknoloji yeni arkadaş. Sırf beğenmeyenlere inat almaya karar verdim bir tane. Değişiklik olsun belki hoşuma gider tablet controller’ı falan.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  xbox 360 için playstation 3’ten daha iyi bir grafik işlemcisi var diyen arkadaşlar lütfne kendilerini bir yerlerden aşağı atsın. bir de yazara yüklenmişler cahiller. mimariymiş. knunun mimariyle uzaktan yakından alakası yok. zaten aralarındaki 100 150 mhz çalışma saat hızlarının büyük farklar yaratmadığı ortada. çünkü oyunlar xbox 360’a göre kodlanıyor ve ardından playstation 3’e port ediliyor. bunun sebebi xbox 360’ın daha rahat kullanılabilen bir software evelopment kit’i olması. fakat burada ortaya çıkan sorun şu ki xbox 360’ın hem işlemci hem de grafik işlemcisi açısından playstation 3’ün gerisinde kaldığı biliniyor. bu yüzden oyunların grafikleri de xbox 360’ın çalıştırabileceği düzeye tutuluyor ve playstation 3’ün gerçek gücünü ancak kendisi için üretilen exclusive oyunlarda görebiliyoruz.

  bunu zaten uncharted 3, god of war 4, heavy rain ve benzeri bir çok oyuna bakarak rahatlıkla anlayabiliyoruz. tabii halkımızın abartı cahilliği bu konulardan haberdar olmadığı ve xbox sahibi olup leş gibi bir fanboy oldukları için yazara giydirmeye çalışmışlar. boş konuşmadan önce biraz araştırma yapın. grafik işlemcisinin mimarisi önemliymiş. aynı dönemde üretilen iki ekran kartını kullanıyor zaten iki konsol da. biri ati biri nvidia tarafından üretilmiş. playstation 3’ün grafik işlemcisi nvidia geforce 7800 ile neredeyse aynıyken ati’nin üretiği xenos’un hangi ekran kartından esinlendiği söylenmiyor. fakat aşağı yukarı eş değer bir mimariye sahip olduğu biliniyor zira iki konsolun da aynı oyunları aynı grafiklerle gösterebiliyor olmasından bunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

  yazara boş beleş atıp tutmak yerine hiç olmadı google’I kullanın. yapılan grafik işlemcisi karşılaştırmalarına bakın. ona göre konuşun. ign’in yıllar önce yaptığı karşılaştırmaya da bir göz atın madem eliniz değmişken. xbox 360’In grafik işlemcisinin ps3’ten tek farkı eDRAM kullanıyor olması. bu da bant genişliğini 256 GBps’ye çıkarıyor. yine de genel performansa bakıldığında playstation 3’ün gpu’su xbox 360’tan daha yüksek genel performans sunuyor.

  bir de yazarın bu yaptığı haberde söylediği şey çalışma hızları daha düşük. performans açısından daha kötü gibi bir yorum yapmamış. hatta kendi yorumunu hiç katmamış şuraya. siz gerçekten iğrenç insanlarsınız ve tek derdiniz doğru iş yapan birilerini kötülemek. sizin gibi cahillerin yorumları onaylandığı için şu siteye girmekten soğudum resmen.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Ne biçim bir habercilik anlayışıdır bu. İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Bayramda küçük çocukların para seçmesi gibi konsol seçiyorsunuz. Çocuğa uzatılan 5 tane 5 lira ve bir tane 100 liradan beslikleri seçmesi gibi frekans hızı yüksek olan iyi diyorsunuz. Bir hiçbiri aynı mimariyi kullanmıyor. İki hepsi farklı yazılım kullanıyor. Saçma sapan veri yorumlarıyla milletin kafasını bulandirmayin. Sonra sizin yazdıklarımızı okuyup birşey bildigini sananlar turuyor.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  İyi ama mimari açıdan bir değerlendirme yapılması gerekmiyor mu?

 35. SDN Okuru dedi ki:

  ***** bir ziyaretçide bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan bahsetmiş birde söylediğiyle yazdığı tutsa … xbox 360 gpu su 500 mhz burdan bakabilirsiniz.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Düzeltiyorum xbox 360 500 Mhz hızında çalışan bir GPU’ya sahip. Gittim yeniden araştırdım öğrendim. 550 değil, 500 Mhz. Bu benim az önce yazıklarımı destekler nitelikte. Daha düşük frekans daha yüksek performans?! Ne iş?

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Bir başka deyişle donanıma ihtiyaç duymuyor da olabilir.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Sistem stabilse sorun değil.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Dostum sen şaka mısın ya?! Sana oyun sektörü ile ilgili haberleri nasıl yaptırıyorlar?! Bu site bıraksın bu tür haberleri. Bilgi sahibi olmadan da fikir sahibi olmayın! Xbox 360 GPU yönünden PS3’den üstün bir cihaz ve GPU’su 500 Mhz değil 550 Mhz hızda çalışıyor. Ayrıca bunun ne önemi var?! Önemli olan GPU yongasıdır. Chipset’tir. Bunu bile bilmeden frekans hızlarını karşılaştırıp hangisinin daha iyi olduğuna karar veriyorsun. O zaman NVidia FX 5200’ü al müthiş bir soğutma ile GTX680 frekansına çıkar bakalım o performansı alabilecek misin? İstersen 4 katı frekans hızına çıkar yine alamazsın. Önemli olan GPU chipset’idir. Kullanılan teknolojidir. Sen şu an resmen iki otomobili sadece renkleri ile kıyaslıyorsun. İkisi de kırmızı ama birisi daha canlı kırmızı o zaman o daha hızlı diyorsun! Saçma sapan yanlış haber ve yorumlarla insanların aklını bulandırmayın! Wii U çok güçlü değil ancak kesinlikle PS3 ve Xbox 360’dan daha güçlü.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  HEm dandik donanım koyacaksın hem kazık fiyata oyun satacaksın. Yemezler arkadaş.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  geçenlerde bir editör arkadaşımız sebep belirtmeden xbox ın ps3 ten daha iyi bir konsol olduğunu söylü***** o arkadaş.forever ***** 😀 ps3 kullandığı için değil sebebini belirterek ps3 ün daha iyi bir konsol olduğunu yazdığı için. herkesin bol keseden salladığı bir devirde böyle dürüst doğru yazılar yazan birilerini görmek mutluluk verici.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Pi sayısı gibi işlemci hızı yazmışlar mübarek

" Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wii U, PlayStation 3’ün Gerisinde Kaldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "