Okunma

Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor


04 Aralık 2011 Pazar 10:30
Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor

Yeni nesil konsol devrinin 1-2 sene içerisinde tekrar başlaması bekleniyor. Bundan 7 sene önce yeni nesil konsol ismiyle Wii, Xbox 360 ve PlayStation 3 duyurulmuş, 2005 yılında da piyasaya çıkmaya başlamışlardı. Artık yeni nesil ibaresi, yakında duyurulması beklenen konsollar için kullanılmaya başlandı. İlk atılımı geçtiğimizi E3’de Wii U konsolunu tanıtan Nintendo gerçekleştirdi.

Wii’nin eleştirilen grafiklerinden dolayı daha güçlü bir sistem geliştirmesi beklenen Wii U’nun HD grafiklere sahip olacağı söyleniyordu. Henüz Nintendo tarafındna resmi özellik listesi gelmesi. Fakat ortaya çıkarılan bir kağıt, detaylı olmasa da Wii U’nun teknik özellikleri hakkında bilgi veriyor.

İşlemci

Ortaya çıkan kağıtta Wii U’nun 4 çekirdekli 3 GHz 45nm PowerPC işlemcisi kullanacağı yazıyor. 2005 yılında piyasaya çıkan Xbox 360 ise 3 çekirdekli 3.2 GHz 45nm PowerPC işlemci kullanıyor. Bu durumda Wii U’nun yeni çıkacağını düşünürsek az hız düşüklüğüne rağmen tek çekirdek fazlalığıyla pek de yeni nesli yansıttığını söyleyemeyiz.

Wii U için iki farklı RAM modelinin denendiği söyleniyor. Bunlardan biri 768 MB DRAM diğeri ise 1 GB DRAM. Hangisini kullanacağı, CPU ve GPU’ya paylaştırma oranına göre belli olabilir. GPU konusunda ise sadece ATI’nin 40nm teknolojisi kullanılan bir GPU kullanacağı belirtiliyor. Başka bir açıklama yok.

Yeni nesil için zayıf

Görünüşe göre az bir farklı Wii U, Xbox 360’dan daha iyi teknik özelliklere sahip olacak. Ancak Xbox’un da yeni modelinin tasarlandığını düşünürsek yeni nesil konsollar arasında Nintendo yine en zayıf konsolu üretebilir.

:: Wii U’dan teknik özellik anlamında ne bekliyorsunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor”

  1. Kutay dedi ki:

    ps ve xbox yeni nesil konsolu 2014-2015 gibi çıkaracak bu artık kesin olan birşey çünkü mevcut nesile microsoft ve sony tarafından yeni grafik motorları ekleniyor hatta microsoft bir tanıtım videosuda yayınladı unreal engine ise yeni bir güncelleştirmeye gidiyor wii u konsolu 2012de çıkacak ve en az 2-3 yıl şuanki ps3 ve xbox 360 ile rekabet edecek yüksek donanım konsol üretmesi demek sony gibi donanım maliyeti yüzünden uzun bir süre zarar etmek demek bence nintendo yeni nesil ps ve xbox’tan 1-1,5 yıl sonra bir konsol daha çıkaracak bu arada konuyla alakası yok ama bu sabah gazetenin birinde okudum microsoft türkiyede bizzat kendisi 2012de xbox 360 satmaya başlıyor kesin doğru bir haber bu sefer kesin geliyor hayırlı olsun microsofttan artık resmi destek alabileceğiz.

  2. Sefa Acarsoy dedi ki:

    Kesinlikle yetersiz.

" Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wii U’nun Teknik Özellikleri Ortaya Çıkıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "