WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor


28 Kasım 2010 Pazar 22:00
WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor

Ülkelerin istihabarat kayıtlarını yayınlayarak dikkatleri üzerine çeken WikiLeaks sitesi, Irak ve Afganistan savaşları hakkında da birçok gizli belgeyi ortaya çıkarmıştı. (WikiLeaks Nedir?)

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanlığına ait özel belgeleri de ele geçiren site, ABD’nin uyarılarına rağmen bu dökümanları yayınladı! (WikiLeaks’in Önceki Vukuatları)

 

Yeni WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Hakkında Çarpıcı Yorumlar Var! 

İşin ilginç yanı, yeni yayınlanan dökümanlarda “Türkiye” adının sıklıkla geçmesi. ABD’nin Dışişleri Bakanlığı’na ait olan bu gizli belgelerde, “Türkiye hiçbir şekilde Avrupa Birliği’ne üye olamayacak” ifadesi kullanılıyor.

Türkiye’ye AB desteğinin kamuoyu önünde sürdürülmesinin gerekliliğini öne süren belgelerde, AB ile iletişim canlı tutulduğu sürece gümrük birliği ve enerji kavşağı gibi işbirliklerinin devam edeceği, belgelerde yer alan bir diğer önemli ayrıntı olarak göze çarpıyor. 

 

 

AB’nin Türkiye’yi portföyüne dahil etmek istememesinin ardında, nüfus ve din, problem olarak gösteriliyor. Buna ek olarak AB, Suriye, İran ve Irak gibi ülkelerle sınır komşusu olmak istemiyor…

WikiLeaks’in gizli belgeleri, eş zamanlı olarak dünyaca ünlü birçok gazetede şimdiden yayınlandı. Bunlar arasında Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Mond ve İspanyol El Pai bulunuyor.

 

:: WikiLeaks belgelerinde Türkiye hakkında yazılanlar için ne düşünüyorsunuz?

Wikileaks belgelerinde Türkiye

Açığa sızan belgelerde, Türkiye, ABD dışından en fazla belge
sızdırılan ülke. Türkiye ile ilgili toplam 7.918 belge sızdırılırken,
kayıtların tarihi 2002’ye kadar gidiyor. Türkiye ile ilgili 577
“gizlilik derecesi yüksek” kayıt bulunuyor. Belgelerde, ABD kökenli bir
İran vatandaşının İran’dan Türkiye üzerinden kaçışı gibi olayların yanı
sıra, Mossad Başkanı Meir Dagan’ın Türkiye saptamaları da var. Belgelere
göre, “Dagan, Türkiye’ye bakıyor, islamcıların güç kazandığını görüyor.
Dagan’a göre sorun, kendisini Türkiye’nin laik kimliğinin koruyucusu
olarak gören ordunun ne kadar sessiz kalacağı”. Dagan ayrıca, Türkiye,
Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan’ın istikrârsız olduğunu ve bu ülkelerin
önünde belirsiz bir gelecek olduğunu iddia ediyor.
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
38 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Herkesin zaten bildigi seylerin belgeri cikiyor ortaya. Aslinda bende merak etmiyorum degil. Bakalim daha neler cikacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Şimdi bu yazının sonunda aaaaa cidden bizi AB ye almayacaklarmı bak sen şu işe diyenler varsa coook gülerim… Bunu anlamak için bu belgelere gerek yok AB nin içinde olmayacağımız yürütülen politikalardan belli değilmi..

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Halk arasında çoğu biliniyordu zaten. Türkiyenin adını bundan sora çok daha tezahür edecekler…

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

ÖNEMLİ OLAN BELGELERİN AÇIKLANMASI DEĞİL Kİ ZATEN YAPILAN İŞGENCE VE ZULÃœMLERDEN HERKESİN HABERİ VARDI, ÖNEMLİ OLAN BUNLARIN HESABININ SORULMASI.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

yazilanlarin yazilmadan öncede bilindiginin cogumuz farkindayiz bizi ab ye almayacaklarini biliyorduk simdi görmek istedigimiz gercek yüze daha cok yaklastik. ama genede kör sagir gibi davranip diplomatik istekliligimizi zayiflatmamaliyiz. saygilar

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

böyle bir halk varken belge çıksa ne olacak ki mübarek koyun sürüsü

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

İsabet olmuş.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Türkiyeyi abd nin nasıl pofpoflayıp kandırdığı bu belgelerle ortaya çıkı***** türkiyenin AB ye giremiyeceğini burada ***** ya abd nin nasıl silah ve egitim desteği verdiğinide anlatsada bilmeyenlerde
öğrense.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

allah bilir wikileaksın sahibide amerikanın uşağıdır inanmayın bu tür şeylere

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

sizce görünen bumudur yoksa yine bir komplumu kurulmak isteniyor bu belglerin gerçeklik derecesi nedir bunlar gercekse ne kadar yankı yaratacak DÃœNYA gündeminde saygılarımla

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

bunları bılıyorduk zaten

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

BU SİTEDE TÃœRKİYE HAKINDA YAYINLANAN BELGELERİN TAMAMI GERÇEKTİR. ETEKLERİNDEKİNİ DÖKERLERSE RTE HEMEN İTİFA ETMEN GEREKİR ZATEN GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR. TABİKİ YALANLIYORSUNUZ. EŞKIYAYLA GÖRÃœŞTÃœNÃœZ İNKAR ETİNİZ, BOP EŞBAŞKANLIĞINI İNKAR ETİNZ BUNLAR İSPATLANDI ŞİMDİ NEYİ İNKAR EDECEKSİNİZ.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

amerika almanya fransa ingiltere bu ülkeler gelişmiş ülkeler olarak zirve ülkelerdir yani gelişmekte olan ülkeler çin hindistan türkiye hem nüfus hem toprak bütünlüğü ve ordu vs isterler mi güçlü olmasını batılı güçler istemezler ve engeldirler ab ye türkiyeyi hiç alırlarmı keriz mi bunlar türkiye yi ab ye alırlarsa şayet ne olur bilirmisiniz türkiye güçlenir ve söz sahibi olur orta doğu da hükmünü amerika yerine türkiye geçer 50 yıl olmuk ab ye giremedik bir 50 yıl daha bekle belki alırız berk gülay

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

avrupa birliği illaki şartmı içte birlik beraberlik olursa ,tek güç olursak herşeyin üstesinden gelinır .bugün nüfusumuzu dinimizi bahane edenler yarın başka sebep bulurlar

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Amerikanin bir oyunu,bunu bilerek yapiyor.
Zaten AB de yikilmak üzere AB ye girmeyi zaten Türk halk ida istemiyor.
AB ülkeleri ac yatip ac kalkiyor ne haber….

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

…şaşracak hiçbirşey yok ki ,açıklanan belgeler zaten bütün dünya kamu oyunun bildiği ,,sırlar,,dı .

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

BUNLAR BILINEN BILGILER ZATEN ABD NIN ISRAILIN DIGER AVRUPA ULKELERININ TURKIYE HAKKINDAKI DUSUNCELERINI 7 YASINDAKI COCUKLAR DAHI BILIYOR…

aynur_mina
aynur_mina
10 yıl önce

bir müslümanım dıyıp türkiyeyı nehale geldı bir müslüman olarak haram yiyenleri kınıyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

ABD NİN TÃœRKİYENİN İPİNİ ELİNE GEÇİREMEDİĞİ İÇİN OYDNADIĞI BİR OYUNDUR ***** TAMAMEN ABD KONTROLÃœNDEKİ BİR ***** ABD VE MOSSAD AJANLARI BU SİTENİN YERİNİ BULAMAYACAK KADAR ACİZLERMİ BUNU KENDİNİZE Bİ SORUN LÃœTFEN MANTIKLI OLUN BİRAZ ARKADAŞLAR…

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

BU TÃœRKİYE ÃœZERİN DE OYNANAN BİR OYUNDAN İBARETTİR. AYRICA MUHALEFET PARTİLİ ARKADAŞLAR YILLARDIR TARAF OLDUĞUNUZ PARTİLER BU ÃœLKEDE İKTİDAR DEĞİLLERMİYDİ MADEM ÇOK KAFALARI ÇALIŞIYODU DA ŞUAN İKTİDARDA OLAN PARTİNİN SEKİZ YILDA YAPTIĞI İCRAATLARI YAPMADILAR VE TÃœRKİYEYİ ÇIKARMIŞ OLDUĞU SEVİYEYE NEDEN 79 YILDA GETİREMEDİLER BUNU KENDİNİZE VE PARTİLERİNİZE Bİ SORUN.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

***** dost olmaz ona gö***** hala dost olmaya çalışı***** bizi koz olarak kullanı***** liderler hala ne diye uğrasıyorlar AB.
Zaten ***** ülkeleri ile birlikte olduğumuzu biraz görünce hemen bize yanastılar.U Y M A Y I N:…Ş.ABD.
A R T I K U Y A N I N . . .

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Yüz yıllardır Osmanlının kuyusunu kazdılar ve en sonunda osmanlı dağıldı ama büyük önder atatürk sayesinde bu ğlkenin sağlam temelleri üzerinde kurulmasını sağladı bize düşen artık bu şerefsiz avrupa ve amerikalılara bir ders vererek bunlarla ilişkiler gözden geçirilmeli ayrıca avrupa birliği sevdasındanda vaz geçilmeli bu ülkenin onuru ile oynamak kapalı kapılar arkasında aleyhimize her türlü bizans oyunları oynamak bunlara atalarından kalma bir huy ve ödevdir sayın başbakana buradan çağrı yapıyorum bu çağrıyı yapmak bu şerefli ülkemizin bir ferdi olarak görevim olduğuna inanıyorum artık araplara fazla kucak açmadan tüm dünya ülkelerine seviyeli ve dik durarak gerçek türk duruşumuzu gösterelim gerekirse herşeyi göze alarak tüm üsleri kapatıp dış borçlarla ilgili olarak rest çekerek özümüze dönelim artık iki yüzlü bu ülkelerin dersini verelim saygılarımla

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

SDN Okuru
Zamanı geldi de geçti ***** uyutulan toplumun,basit çıkar hevesi bu tür yönetici kadrolarını yerinde ***** insanlara akıl vermiş,insan olduğunun farkına varsın ***** bir çoğunun diğer canlı türüne yakın davranıp yaşaması bu farkı ortaya ***** bu arada açıkgözler de,bu kitlelerin zaafını inanç-beleşçilik-varlık debdebesiyle sömürüyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

tamammen gerrçek…..Mezarlıkta türkü çığırarak üste çıkmayı artık yutmuyoruz

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

bızım dusunmemız ıfade etmıyor hala gerı kalmıs ve somurulmeye mahkum vatadaslarımız var gıdıp oy atabılme kapasıtesıne erısmıs ama oy attı kısıler hakkında yanlıs bılgılendırılmıs ve gozu ,beynı , cebı bu vesılelerle kapatılmıs ınsanlarımız var onların onune bu belgelerı dahı koysan yalan der ıftra der 0 gercek oldugunu kanıtlasan dahı ınanmazlar .

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Aslında herşey zaten belgesiz de biliniyor, ama nedense birileri (ülke yöneticileri) bile bile körü körünede lanet amerika çıkarları uğrune ülkeyi savuruyor sağa sola.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

açıkçası bu olay bazı gerçeklerin açığa çıkması yönünden ne kadar güzel olsa da birçok ülke bundan zararlı çıkacak özellikle de türkiye bence bazı şeylerin gizli kalması ***** bu işten amerika yine sıyrılır nasıl olsa olan yine bize ***** her belge de doğru değil öyle her şeye de inanmamak lazım..

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

yazılar ilgi çekici bi o kadarda yorumlar … Ama işin aslı Bu ABDye girince değişecek olan şeyler gerçekten değişecek mi şimdi dinimizi nufusumuzu bahane ederek bizi AB ye almayan şahıslar yada üsler bir şekilde ABye girdiğimizde de bizim imkanlarımızı kısıtlayacaklardır.Bu durumda Yine ortalık karışacaktır. Bunlar mantık yürütülerek anlaşılcak şeyler Fakat hála AB de AB diye yırtınan ülke yöneticileri kıçlarına iyi bi darbe yemeden akıllanacağa benzemiyorlar .Bide Şurası var bu olayın, ülke liderlerimiz bi şekilde darbe yerlerse zaten o darbe direk olarak türkiyeye yapılmış bir darbe olacaktır . Bu durumda olacakları zaten tahmin edebilirsiniz …Dünya karışır , türkiye ayağa kalkar ve bir AB uğruna saçma sapan işler elimize yüzümüze bulaşır … Taki biz türkler bu ABD den de AB den de nefret Etsekte Ãœlke Yöneticilerimiz HáLa AB ye girmek için Çaba sarf ediyor …Bu yazılar ayrıtılı bir şekilde okunduğunda bunşarın hepsinin bir oyun olduğu net bir şekilde anlaşılıyor . Ama çoğu arkadaşımızın dediği gibi (bende dahil olmak üzere) Hala AB diye yırtınıyorlar Ameleler … Sanki ABye girince birşeyler çok farklı derecede değişekmiş gibi . Bence hiç bir değişmeyecek sadece kendımizi kandırıyoruz .Heee varsa değişecek şeyler ufak tefek saçma ş***** AB ye girmek için bu kadar yırtınmamışlardı Peki Şimdi Neden bu ABye Girme çabası ??? Bu tür şeyler için ABDye ve ABye köle olmanın bir anlamı yok .Artık Uyanmanın Vakti Geldide Geçiyor Bile !!!

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

bazıları türkiyedeki seçimlerin yakın olmasına dikkat ç***** yüzlerce devlet ***** başka devletlerle ilgilide belge yayınladı.oralardadamı seçim var…

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

yüzde yüz türk olduğun gün dünya senindir. arif nihat asya YÃœZDE KAÇ TÃœRKÃœZ

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

irana saldirmak icin ABD nin bir oyunu bu kendi aleyhlerinde yazilanlarda bunun bir oyun olmadigini inandirmak icin

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Wikileaks internet devriminin geldiği son noktadır. Başka bir devirimin “açık toplumun” başlangıcıdır. “Devlet kimdir? Kimin sırrını kimden saklıyordur? Ne hakla bunu yapıyordur?” gibi sorular artık sorulmaya başlanmalıdır.
“Amerikanın oyunu” diyenlere: Kendinize başka bir söylem , başka bir bilgi kaynağı bulun. Kahve ağzıyla abd-karşıtlığı yapmak, herşeyin altında “siyonizm” ve ABD parmağı aramak ve dolayısıyla bulmak ezikliğini bir kenara bırakın. Bi zahmet belgeleri okuyun.
Belgeleri yalnızca basından takip edenlerde müthiş bir dezenformasyon var. AB’ye alınmamak konusu da buna dahil. Aynada kendinizi gördünüz. Aynayı kırmak istiyorsunuz. Patetik!

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

hiç şaşırmamak lazım bu duruma bırakın ab ye girmeyi yakında dilimizi bile konuşamayacağız

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

bunları bizde bılıoruz ama sadece bu kadar olmamalı bu gizli belgeler…

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

bence bu belgeler pekte öyle amerikanın bilgisi dışında ele geçmiş belge değil. sanırım bazı ülkelere açıkça tehditdir.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

wıkıleks daha açıklamacı olmalı ABD nin gerçek yüzünü görmek isteriz ancak dost olarak görünen bir ülkenin iç işlerimize ne kadar müdahale ettiği şu anki hükümetin ABD ye taviz verip vermediğinidaha önceki hükümetlerinde bu ihanet senaryolarının içinde olup olmadığını Türk halkına açıklamalı olarak yazarsanız sevinirim fakat hiç bir hükümetin böyle bit şey yapacağını inanmıyorum ama ya varsa düşüncesi korkutuyor Saygılarımla.

" WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2