Okunma

WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı?


09 Aralık 2010 Perşembe 16:30
WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı?

Dünya siyasetini temelden sarsan ve diplomasi kavramını kökünden değiştiren WikiLeaks’in, kurucusu Julian Assange, geçtiğimiz gün İngiltere’nin Londra şehrinde, “tecavüz” suçlamasıyla tutuklanmış ve davanın görüleceği 14 Aralık’a kadar hapiste kalmasına karar verilmişti (WikiLeaks Kıyameti Koparacak mı?).

 

Tecavüz mü, Değil mi?

Oysa, sızan bilgiler ortada bir tecavüz olmadığını gösteriyor. İlk suçlama, Afganistan ile ilgili bilgileri yayınladığı için Ağustos ayında gerçekleşmişti. Oysa ki, Julian Assange’in birlikte olduğu iki kadın da, kendi rızalarıyla ilişkiye girdiklerini belirtti. Bununla birlikte, biri 20, diğeri ise 30 yaşında olan kadınlar, prezervatif kullanmadığı gerekçesiyle Assange hakkında şikayette bulundu.

Tuhaf Şeyler Oluyor

İsveç kanunlarına göre, ilişkide prezervatif kullanmamak suç sayılıyor. İki kadın da, Assange’in korumasız ilişkiye girdiğini ve bu yüzden hastalık endişesi taşıdıklarını belirterek karakola başvurdu. İsveç mahkemesi ise, ilk etapta suçun “tecavüz” değil, “taciz” olduğuna hükmetti ve tutuksuz yargılamaya karar verdi.

 

 

Birkaç gün önce ise, nedense bazı ifadeler değişti ve Assange, “tecavüz” suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Gelişmeler üzerine WikiLeaks sözcüleri, bu durumun CIA’in baskısıyla gerçekleştiğini ve kadınların CIA’e bağlı olduğunu iddia etti.

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    olayın arkasında cıa varrrrrrrrr

" WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Kurucusu Neden Tutuklandı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "