Okunma

Wikileaks Nedir?


28 Kasım 2010 Pazar 20:39
Wikileaks Nedir?

Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslar arası bir organizasyon Wikileaks.

Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı. (WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Adı Geçiyor)


Belgeler içersinde özellikle Amerikan yönetimini sıkntıya düşürecek bilgiler var.

 

Torrent‘e Düştü!

Washington’ın tüm ikazlarına rağmen belgeleri açıklayacaklarını duyuran ve bugün önce Twitter hesabından belgeleri duyuran Wikileaks, tüm dünyada deprem etkisi yarattı.

Kısa sürede tüm belgeler şifreli bir dosya halinde torrente de düştü. Google’da biraz arama yaptıktan sonra Wikileaks hakkında birçok detaylı dokümana ulaşabilmek mümkün.

Wikileaks belgeleri arasında Amerika’nın Afganistan ve Irak Savaş Günlükleri, Türkiye hakkında çarpıcı yorumlar ve veriler, bakanlar hakkında değerlendirmeler ve raporlar yer alıyor.

Wikileaks kabloları arasındaki en fazla ikinci bilgi alışverişinin ise Amerika’nın Ankara büyükelçiliği üzerinden yapılmış olması dikkat çekici.

– Wikileaks Twitter Sayfası: http://twitter.com/#!/wikileaks
– Wikileaks Resmi Adresi: http://wikileaks.org/
– Wikileaks Türkiye Çeviri Ekibi: http://friendfeed.com/wikileakstr

Bir Sonraki Sayfa: Konu Hakkında Güncel Veriler

Güncel Bilgiler

– 2007 yılında gazeteci Julian Assange tarafından kurulan Wikileaks’a erişim açıklanan son belgeler neticesinde Suriye, Suudi Arabistan gibi birçok ülke tarafından engellenmiştir.

– Yeni Wikileaks sayfası an itibariyle yayında! http://cablegate.wikileaks.org/

– 2010 Kasım’da yayınlanan son gizli veriler: http://cablegate.wikileaks.org/reldate/2010-11_0.html/

– Ordumuza dair 2022 tarihli ilginç bir belge: http://cablegate.wikileaks.org/cable/2005/06/05ANKARA3199.html

– Kanada, Meksika, Arjantin, İngiltere ve Brezilya’nın da aralarında bulunduğu birçok site WikiLeaks’e erişimi engellemiş durumda.

– Wikileaks sunucularının bulunduğu söylenen mekandan görüntülerin yer aldığı bir sayfa: http://www.fotograf.nu/360/bahnhof/

– Balyoz ve Kafes planlarına ilişkin belgeler: http://cablegate.wikileaks.org/cable/2010/01/10ANKARA150.html

– Faruk Özak’ın Trabzonspor’a para aktardığının iddia edildiği belgeler: http://cablegate.wikileaks.org/cable/2005/06/05ANKARA3199.html

– Türkiye adına 01.00 itibariyle açıklanmış belge sayısı 220 adet.

:: Wikileaks belgelerinden elde ettiğiniz çarpıcı bilgileri SDN üyeleri ile paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Wikileaks Nedir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  helal ne digiyim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  cokpahalıbirtelefon ucuzolsun alalım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  öyle bir şey yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun::

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ahmet gözütok sen bu işlere trabzonsporu neden karıştırdın orda yazdığın gibi belge değil onlar dedikodu …hesap numarasıyla şahıs ifadeleriyle felan olursa belge olur sanki varmış ta sende görmüş gibi yazmışsın seni ve senin gibileri esefle kınıyorum güneş balçıkla sıvanmaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

" Wikileaks Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikileaks Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikileaks Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "