Okunma

WikiLeaks Nobel’e Aday Gösterildi


03 Şubat 2011 Perşembe 09:30
WikiLeaks Nobel’e Aday Gösterildi

Yaşadığımız yüzyılda artık bir internet sitesi tüm dünya medyasından bile daha çok insanların kararlarını etkileyebiliyor.

Yıllardır medya tarafından olumsuz olarak eleştirilen liderlerin imajları hiç zedelenmezken, ABD diplomatların hazırladığı gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks tüm dünyayı birbirine kattı.

Siyasetin bilinmeyen yanlarının ortaya çıkmasıyla dünya liderleri özür dileme yarışına girerken, bir internet sitesinin aslında aslında ne kadar güçlü olabileceğinizi geçtiğimiz aylarda kamuoyunun gözlerine serildi.

WikiLeaks‘in kurucusu Julian Assange‘in hapise alınmasıyla birlkite ortaya çıkan Leakspin gibi halk hareketleri ise medyanın gücünü internete devrettiğinin en büyük kanıtıydı.

WikiLeaks Ödülünü Alabilecek mi?

Şimdi ise WikiLeaks desteğini aldığı halk hareketi nedeniyle Nobel Barış Ödülleri’ne aday olarak gösterildi. Norveç Sosyalist Sol Partisi Millet Vekili Snorre Valen WikiLeaks’in dünyayı değiştiren bir hareket olduğunu bu yüzden komite öneride bulunduğunu açıkladı.

Ay sonunda asıl adaylar Nobel komitesi tarafından kamuoyuna açıklanacak. Peki, WikiLeaks‘in Nobel‘i kazanması için neler gerekiyor?

Bir kuruluşun ya da kişinin Nobel Barış Ödülü‘nü alması için tüm dünyayı değiştiren bir eylem gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu eylem tüm dünya devletleri tarafından da resmi olarak tanınmalı.

WikiLeaks’in Nobel Barış Ödülüne giden yolu yine savaş açtığı sistemin onayına kaldı.

:: Sizce WikiLeaks 2011 Nobel Barış Ödülü’nü alabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WikiLeaks Nobel’e Aday Gösterildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Nobel’e Aday Gösterildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Nobel’e Aday Gösterildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "