Okunma

WikiLeaks Savaşı Yeni Başlıyor!


10 Aralık 2010 Cuma 18:30
WikiLeaks Savaşı Yeni Başlıyor!

Geçtiğimiz günlerde, WikiLeaks’ten desteğini çeken PayPal hakkındaki haberi okuyucularımıza duyurmuştuk ((PayPal’e WikiLeaks’ten Sonra Saldırıldı). Ne var ki bu, savaşın yalnızca ilk muharebesiydi. Birçok farklı hacker grubu, “Wikileaks’i susturmaya çalışan hükümetlerin dediklerini uyguladığını” iddia ettikleri VISA, Mastercard ve PayPal’e karşı savaş ilan etti.

 

 

Görevin adı “Operation Payback” yani “İntikam Operasyonu”. İngiliz televizyon kanalı BBC’ye konuşan Coldblood kodlu eylemci, “Wikileaks’e destek amaçlı yürüttüğümüz kampanya yeni başlıyor. Bir çok yeni kullanıcı bize katılıyor. “Botnet” isimli uygulamayı bilgisayarlarına indiren kişi sayısı katbekat arttı.”

Saflar Sıklaşıyor

Coldblood sözlerine şöyle devam etti: “DOS saldırısı dediğimiz, bir İnternet sitesini devredışı bırakan aşırı yüklenme, “Botnet” yardımıyla gerçekleşiyor. Geçtiğimiz saatlerde VISA’nın sistemini bir süreliğine göçerttik. PayPal ve VISA’dan sonra, sırada Mastercard var”.

 

 

BBC görevlisi, yaşananın bir savaş olup olmadığını sorunca ilginç bir yanıtla karşılaştı. Coldblood, “Savaş asıl şimdi başladı. Toplu, tüfekli, tanklı bir savaştan değil; veri savaşından bahsediyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey, İnternet’in özgür karakterini korumak. Zira İnternet daima özgür ve herkese açıktı”.

:: Hacker’ların WikiLeaks’e desteği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WikiLeaks Savaşı Yeni Başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Savaşı Yeni Başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Savaşı Yeni Başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "